Data publikacji:

Soda oczyszczona a zdrowie: jaki ma wpływ na zdrowie?

Czy wiesz, jak soda oczyszczona wpływ na zdrowie? Czym różnią się od siebie soda oczyszczona a soda spożywcza (a może raczej: w czym są podobne)? Czy soda szkodzi? Substancja, którą jest wodorowęglan sodu, ma wiele zastosowań w przemyśle spożywczym i kosmetycznym oraz w gospodarstwie domowym. Wiele z gospodyń wie, że soda to domowy sposób wyczyszczenia sprzętów kuchennych oraz powierzchni użytkowych. Dziś przyjrzymy się zagadnieniu soda oczyszczona a zdrowie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

soda oczyszczona

Pięć właściwości leczniczych sody oczyszczonej

Soda oczyszczona na straży zdrowia – to tani i skuteczny sposób na zażegnanie wielu chorób i infekcji, które dopadają ciało człowieka. Poznaj pięć właściwości leczniczych sody oczyszczonej i stosuj, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

    1) Leczenie stanów zapalnych – pieluszkowego zapalenia skóry, aft i zajadów pojawiających się w kącikach ust. Jeśli którakolwiek z tych przypadłości dosięgnie ciebie albo domowników, ciepła woda z dodatkiem sody oczyszczonej przyniesie pomoc. Chore miejsca przemywaj czystą gazą lub wacikiem od 4 do 5 razy dziennie aż do ustania dolegliwości. Jeśli zajady nie znikają, zastosuj maść na zajady z apteki.
    2) Łagodzenie uczucia pieczenia w infekcjach dróg moczowych oraz poparzeń słonecznych – dodaj do kąpieli w wannie niewielką ilość sody oczyszczonej, gdy cierpisz na niedogodności ze strony układu moczowego. W przypadku poparzenia promieniami słonecznymi wymieszaj sodę z zimną wodą, zmocz roztworem materiał i przyłóż na podrażnione miejsce na ciele. 
    3) Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust – z ratunkiem przyjdzie soda oczyszczona. Zdrowie dziąseł i zębów warunkuje przeważnie świeżość oddechu. Jeśli jednak nosisz aparat ortodontyczny albo protezę i nie zawsze możesz dokładnie doszorować zęby, płucz jamę ustną wodą z sodą oczyszczoną (1 szklanka wody plus 1 łyżeczka sody). Możesz też dodać nieco sody do płynu do płukania ust. Efekt? Niesamowite uczucie świeżości, które pozostanie z tobą na dużej niż po użyciu samego płynu do płukania jamy ustnej.
    4) Zgaga i niestrawność? Soda oczyszczona dla zdrowia przychodzi z ratunkiem. Do szklanki wody dodaj łyżeczkę sody oraz odrobinę soku z cytryny. Już taka ilość napoju wystarczy do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej w układzie pokarmowym, a tym samym skuteczne pozbycie się zgagi i niestrawności domowymi sposobami.
    5) Inhalacje dla osób z mukowiscydozą – co pomoże zlikwidować zbyt kwaśny odczyn dróg oddechowych przy mukowiscydozie? Soda oczyszczona! Wpływ na zdrowie ma zatem ogromny, bo zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń układu oddechowego. Stosuj zawsze po konsultacji z lekarzem.

Soda oczyszczona na katar i ból gardła

Inhalacje i krople do nosa z sody oczyszczonej łagodzą ból gardła i katar. Inhaluj się: dodaj łyżkę stołową sody oczyszczonej do 1 litra wrzącej wody i wdychaj parę wodną unoszącą się nad szerokim naczyniem. Krople do nosa: 1/4 łyżeczki sody połącz z 1 łyżką stołową wodą i wkraplaj do nosa.

Soda oczyszczona na straży zdrowia – odkwaszanie organizmu

Jeśli chcesz odkwasić organizm, codziennie rano oraz przed samym snem pij roztwór z 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej, rozpuszczonej w jednej szklance przegotowanej i ostudzonej wody.

Soda oczyszczona a nerki – czyli sposoby na oczyszczenie nerek w naturalny sposób

Z reguły pierwsze niedogodności ze strony nerek oznaczają kwasicę nerkową. Zmienia ona prawidłową pracę nerek w kalejdoskop bólu przeplatanego kłuciem i problemami ze strony układu moczowego. Wodorowęglan sodu, czyli popularnie używana soda oczyszczona, działa jak elektrolit pochodzenia naturalnego. Pozwala kontrolować i regulować poziom kwasowości we krwi. Pomaga w utrzymaniu równowagi pH, zapobiegając powstawaniu kwasicy i kamieni nerkowych. Usprawnia proces funkcjonowania nerek.

Jak pić sodę oczyszczoną, by leczyć nerki? Trzy razy w tygodniu wypij szklankę letniej przegotowanej wody z rozpuszczoną jedną łyżeczką sody oczyszczonej.

Picie sody oczyszczonej – skutki uboczne

Picie roztworu wody z sodą oczyszczoną (może być także z dodatkiem soku z cytryny) odkwasza organizm i wspomaga proces odchudzania. Pamiętaj jednak, jak zawsze, żeby z niczym nie przesadzać. Przedawkowanie nawet tak bezpiecznej substancji, jaką jest soda oczyszczona, może skutkować: biegunką, wymiotami, zawrotami głowy. Dodatkowo możesz odczuwać skurcze żołądka, a w najgorszym przypadku doprowadzić do chorób nerek i wątroby.

Czym się różnią soda oczyszczona a soda spożywcza?

Niczym. To znaczy: soda spożywcza to alternatywna nazwa dla sody oczyszczonej. Jest to jednak zupełnie inna substancja niż soda kalcynowana i soda kaustyczna.

Sodę kalcynowaną (potoczna nazwa: soda piorąca) być może używasz w domu jako naturalną substancję czyszczącą powierzchnie, łazienki i zlewy. Stosowana jest w przemyśle szklarskim i papierniczym. Służy do produkcji mydła i środków piorących.

Soda kaustyczna stosowana jest w przemyśle m.in. przy produkcji papieru, gumy, sztucznego jedwabiu. Jest silnie żrąca, dlatego zawsze przy jej używaniu należy stosować rękawice ochronne, maseczkę i wentylację w pomieszczeniu.

Soda oczyszczona a zdrowie – przeciwskazania do stosowania

Doustnie nie mogą przyjmować sody oczyszczonej osoby zażywające leki na serce i będące na diecie ograniczającej spożycie sodu. Nie ważne, z jakiego powodu przyjmujesz doustnie sodę, nie stosuj jej dłużej niż przez dwa tygodnie.

Soda oczyszczona jest tania i powszechnie dostępna. Warto wypróbować jej prozdrowotne działania.

Zdjęcie: Artem_kas/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.