Data modyfikacji:

Sięgasz po alkohol w ciąży? Oto, co ci grozi

Mimo świadomości szkodliwości alkoholu w ciąży, statystyki wskazują, że wciąż około 10% kobiet ciężarnych sięga po napoje wyskokowe. Zdaje się, że wszystko to za sprawą powszechnego przekonania, że małe ilości alkoholu nie zaszkodzą. Niestety, prawda jest inna – nawet minimalna ilość piwa, wina czy wódki może zaszkodzić twojemu nienarodzonemu dziecku.

Alkohol w ciąży – czy istnieje „bezpieczna” dawka?

Badacze jednoznacznie wskazują, że nie istnieje coś takiego, jak bezpieczna ilość alkoholu wypitego w ciąży. Nawet odrobina może odbić się negatywnie na zdrowiu twojego dziecka. Należy pamiętać, że płód nie posiada mechanizmów obronnych, które ochroniłyby go przed tego typu substancjami – w tym wypadku, nie ochroni go łożysko, z kolei nierozwinięta wątroba dziecka nie ma szans na metabolizowanie alkoholu.

Alkohol w ciąży pity nieświadomie

Piłaś alkohol nie wiedząc, że jesteś w ciąży? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy aby na pewno zagraża to twojemu dziecku. Badania wskazują, że alkohol pity zwłaszcza w okresie od 3 do 5 tygodnia po zapłodnieniu może wpływać bardzo źle na rozwijający się układ nerwowy płodu. Te dane powinny skłonić wszystkie kobiety do poświęcania większej uwagi m. in. antykoncepcji i kontroli cyklu miesiączkowego. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, wstrzymaj się z piciem alkoholu do czasu rozwiania wątpliwości.

Kiedy alkohol w ciąży szkodzi najbardziej?

Odpowiedź brzmi: zawsze. Najgroźniejszy jest w pierwszym trymestrze, gdy kształtują się organy wewnętrzne płodu, jednak może spowodować spustoszenie w jego organizmie na każdym, innym etapie ciąży. Nawet w jej ostatnich tygodniach, gdy dziecko jest teoretycznie przygotowane na przyjście na świat, nie jest absolutnie gotowe na przyjęcie nawet minimalnej ilości alkoholu. To młody organizm, który nie potrafi jeszcze odpowiednio radzić sobie z truciznami.

Skutki picia w ciąży

Czas przejść do konkretów – co może się stać, gdy nawet okazyjnie będziesz sięgała po alkohol w stanie błogosławionym? Te argumenty powinny skutecznie odwieść cię od takiego pomysłu.
 • Alkohol w ciąży jest częstą przyczyną poronień,
 •  Przyczynia się do wad układu nerwowego, w tym np. ADHD oraz uszkodzeń mózgu,
 • Jest powodem niskiej masy urodzeniowej dziecka,
 • Jest przyczyną wcześniactwa,
 • Powoduje FAS – czyli alkoholowy zespół płodowy,
 • Przyczynia się do wad serca i nerek,
 • Powoduje wady wzroku i słuchu.

 • O ile z twojego organizmu „procenty” znikną po pewnym czasie, zapewne nie powodując zdrowotnych problemów, o tyle płód narażony na ich działanie odczuje ich długofalowe skutki. Dziecko, którego matka pila w ciąży, nigdy nie będzie miało szansy na nadgonienie zaległości rozwojowych (o ile będzie miało szansę się urodzić).

  FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy

  Słyszałaś o FAS? Jeśli tak, pewne kojarzy ci się wyłącznie z rodzinami patologicznymi, w których ciężarna kobieta ani trochę nie rezygnuje z imprezowego trybu życia. Niestety, FAS może dotknąć każde dziecko, którego matka w ciąży sięgała po alkohol – nawet w niewielkich ilościach. Nie określono bowiem, jaka, konkretna dawka przyczynia się do wystąpienia tego schorzenia.
  FAS to zespół nieuleczalnych chorób, powstałych wskutek ekspozycji płodu na działanie alkoholu. Wiąże się z następującymi schorzeniami:

 • Spowolniony rozwój fizyczny i psychiczny,
 • Niska waga urodzeniowa,
 • Opóźnienie wzrostu,
 • Zaburzenia motoryki,
 • Zaburzenia pamięci,
 • Słabsza zdolność do nauki,
 • Niezrozumienie intencji emocjonalnych (smutku, radości etc.),
 • Problemy ze wzrokiem i słuchem.

 • Dzieci z FAS różnią się także wyglądem. Wyróżniają je m. in. krótkie szpary powiekowe, szerokie rozstawienie oczu, krótki, zadarty nos, nisko osadzone uszy, wąska, górna warga, słabo rozwinięta żuchwa. Przykre statystyki są takie, że w Polsce rodzi się więcej dzieci z zespołem FAS, niż zespołem Downa.

  Zespołu FAS nie można stuprocentowo wyleczyć, dlatego z jego skutkami dziecko będzie borykało się przez resztę życia, tracąc szansę m. in. na dobre osiągnięcia w nauce. Powinna pamiętać o tym każda, przyszła mama, która zastanawia się nad choćby minimalną ilością napoju alkoholowego.

  Picie ciąży szkodzi twojemu synowi

  A dokładniej – jego płodności. Badania przeprowadzone w duńskim Uniwersytecie Aarhus dowodzą, że synowie matek, które sięgały po alkohol w ciąży, wytwarzają nasienie gorszej jakości, co przekłada się na problemy z płodnością.

  Czy można pić alkohol w trakcie laktacji?

  Lekarze nie popierają również sięgania po alkohol w okresie karmienia piersią. Nawet niskoprocentowe alkohole mogą wywołać u dziecka problemy trawienne. Jeśli decydujesz się na picie alkoholu w trakcie okresu karmienia piersią, pamiętaj, aby po spożyciu odczekać co najmniej 24h przed przystawieniem dziecka do piersi.

  Piwo bezalkoholowe w ciąży – tak czy nie?

  Raz jeszcze warto podkreślić stanowisko lekarzy, którzy podkreślają, że nie istnieje coś takiego, jak dozwolona dawka alkoholu w ciąży. Mimo, że piwa bezalkoholowe cieszą się popularnością wśród przyszłych mam, należy zwrócić uwagę na to, czy aby na pewno nie zawierają ani odrobiny alkoholu. Wiele napojów oznaczonych symbolem „0%” zawiera bowiem niewielkie ilości alkoholu (0.4%-0.5%), które również nie powinny być serwowane twojemu dziecku!
  Nawet odrobina alkoholu może okazać się zgubna w skutkach dla twojego nienarodzonego dziecka. Z tego względu, na 9 miesięcy zapomnij o jakichkolwiek napojach wyskokowych. Nie wierz także miejskim legendom mówiącym, że kieliszek nie zaszkodzi – zaufaj nauce i nie ryzykuj!

  Autorka: Joanna Stanuch