Data modyfikacji:

Oczyszczanie wątroby: jak oczyścić wątrobę?


Wątroba to jeden z organów, który pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Wspiera między innymi procesy związane z detoksykacją, odpowiada za prawidłowy metabolizm białek, węglowodanów oraz lipidów. Powinniśmy otaczać ją więc szczególną opieką – zła dieta oraz używki mogą jednak zaburzać prawidłową pracę wątroby. Jak ją zatem zregenerować? Co powinno towarzyszyć świadomemu oczyszczaniu wątroby? Omawiamy to szczegółowo w poniższym artykule – zachęcamy do jego uważnej lektury i wprowadzenia kilku zmian w swoim jadłospisie i codziennym stylu życia!
oczyszczanie wątroby

Kiedy oczyszczanie wątroby jest konieczne?


Nasze przyzwyczajenia sprawią, że wątroba to jeden z tych narządów, który – zaniedbywany latami – może wymagać regeneracji. Specjaliści podkreślają, jak ważną rolę w tym procesie odgrywa prawidłowo skomponowana dieta. Zastanówmy się jednak, kiedy oczyszczanie wątroby jest absolutnie konieczne!

Najczęściej uszkodzenia wątroby pojawiają się na skutek spożywania nadmiernych ilości alkoholu. I nie powinniśmy utożsamiać tego z piciem wyłącznie trunków takich jak wódka. Na naszych stołach coraz częściej goszczą wina czy drinki, które również sprawiają, że wątroba funkcjonuje znacznie gorzej. Osoby palące papierosy również częściej cierpią na dolegliwości ze strony tego narządu.

Oczyszczanie wątroby koniecznie jest również wtedy, gdy nasze menu obfituje w produkty wysokotłuszczowe, przetworzone i typu fast food. Co ciekawe – osoby stosujące bardzo restrykcyjne diety odchudzające także po czasie mogą doprowadzić do uszkodzeń tego narządu. Używki, jadłospis obfitujący w mało wartościowe składniki, ale też nadużywanie leków sprawia, że powinniśmy pomyśleć o regeneracji organizmu. Pamiętajmy jednak, by wprowadzać długofalowe zmiany.

Jak oczyścić wątrobę? Na szczęście jest to jeden z tych organów, który – w przypadku uszkodzenia – potrafi sam się zregenerować. Gdy chcemy zatroszczyć się o swoje zdrowie, powinniśmy zadbać o zdrowy tryb życia! Nie zaczynajmy od stosowania kolejnych suplementów obiecujących szybką poprawę kondycji wątroby. Wprowadzajmy proste zmiany obejmujące między innymi eliminację używek oraz bardziej świadomą kompozycję menu. Z dużą ostrożnością podchodźmy również do cudownych kuracji, zakładających między innymi cudowne oczyszczanie solą morską. Bardziej owocne efekty przyniosą drobne zmiany, które zostaną z nami na całe życie!

Stłuszczenie wątroby – objawy


Do czego może prowadzić nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby? Powszechną przypadłością jest jej stłuszczenie. Narząd powiększa się, a pacjenci niejednokrotnie uskarżają się na nieprzyjemne uczucie kłucia w prawym boku. Jakie objawy jeszcze sugerują, że oczyszczanie wątroby może okazać się koniecznie? Oto one:

• otyłość brzuszna, problemy ze zrzuceniem nadmiernej masy ciała, spowolniona przemiana materii;
• chroniczne zmęczenie, obniżony nastrój oraz jego wahania;
• wyższe ciśnienie krwi;
• wzmożony apetyt na słodycze;
• rozmaite dolegliwości ze strony układu trawiennego – wzdęcia, biegunki, zaparcia;
• uczucie goryczy w ustach, zabarwiony na żółto spód języka;
• zmiany skórne, nasilone reakcje alergiczne;
• częstsze skurcze w łydkach i palcach rąk.

Objawy sugerujące stłuszczenie wątroby czasami mogą wskazywać na inne dolegliwości. Warto więc zdecydować się na wykonanie USG jamy brzusznej, dzięki któremu obejrzymy nasz narząd i ocenimy, czy faktycznie powiększył swoje rozmiary.

Jak oczyścić wątrobę? Postaw na dietę!


Kiedy wiemy już, że nasza wątroba uległa stłuszczeniu, powinniśmy jak najszybciej zadbać o jej regenerację. Zacznijmy od zmiany diety – jeśli nie wiemy, co warto zmienić w jadłospisie, zwróćmy się o pomoc do dietetyka. Specjalista pokaże, że dieta na stłuszczoną wątrobę wcale nie musi być niesmaczna. Jakich zasad warto przestrzegać?

1. Duże, obfite posiłki zamieńmy na pięć mniejszych porcji, które podkręcą nasz metabolizm.
2. Pamiętajmy o prawidłowym nawodnieniu organizmu (1,5/2 litry płynów dziennie to podstawa!).
3. Smażone potrawy zamieńmy na te gotowane na parze lub w niewielkiej ilości wody, duszone, pieczone w folii lub grillowane.
4. Dbajmy o dietę bogatą w błonnik, warzywa, owoce, węglowodany złożone.

Jeśli chcemy zregenerować ten najważniejszy narząd, musimy pamiętać o zmianie dotychczasowych przyzwyczajeń. Czego nie powinniśmy spożywać? Długofalowe zmiany sprawią, że zadbamy holistycznie o układ pokarmowy i doprowadzimy między innymi do oczyszczenia wątroby i woreczka żółciowego. Jakich produktów należy unikać, gdy doskwiera nam stłuszczenie? Niewskazane są:

• tłuste mięsa i wędliny;
• tłusty nabiał;
• pieczywo pszenne;
• słodycze i napoje gazowane;
• dania typu fast food;
• tłuszcze pochodzenia zwierzęcego;
• kawa oraz mocna herbata;
• grzyby;
• alkohol.

Jak oczyścić wątrobę? Co jeść?


Ile trwa oczyszczanie wątroby? Efekty zobaczymy już po 8 tygodniach! Pamiętajmy jednak, by zdrowszy i bardziej świadomy styl życia pozostał z nami na dłużej. W trakcie regeneracji sięgajmy po rozmaite warzywa i owoce. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, śmiało możemy spożywać większość z nich. W diecie regeneracyjnej wątroby warto uwzględnić marchewkę, buraki, zielone warzywa liściaste.

Tłuste sery, wędliny i mleko zamieńmy na chudy twaróg, jogurty naturalne czy niedosładzane napoje roślinne. Spożywajmy jajka gotowane na miękko lub w koszulkach. Sięgajmy po produkty bogate w błonnik – kasze, płatki owsiane, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo oraz makarony. Ostre przyprawy oraz sól zamieńmy z kolei na łagodne zioła. Zamiast mocnych herbat i kaw pijmy wodę oraz napary z melisy czy mięty. Zminimalizujmy ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego i sięgnijmy po produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe – orzechy, oliwę z oliwek, oleje tłoczone na zimno.
Autor: Anna Mlonka