Data publikacji:

Obtarte pięty. Jak je leczyć? Jak zapobiegać obtarciom?

Obtarte pięty to problem, z którym spotkał się chyba każdy. Wystarczy jeden spacer w nowych, nierozchodzonych butach i kłopot gotowy – pojawia się rana, która piecze, a w niektórych przypadkach nawet krwawi. Jednak bez obaw: obtarte pięty z powodzeniem możesz wyleczyć w domowym zaciszu. Sprawdź nasze proste sposoby!
obtarte pięty

Obtarte pięty do krwi? To powszechny problem!

Obtarcia to uszkodzenia skóry powstające wskutek jej kontaktu z twardym lub szorstkim materiałem. Dochodzi wówczas do zdarcia warstwy rogowej naskórka oraz odsłonięcia brodawek skóry właściwej, z których wydobywa się płyn limfatyczny.

Rany pojawiające się na stopach mają zazwyczaj jednego winowajcę – niedopasowane buty. Obtarte pięty od butów to kłopot pojawiający się zwłaszcza w okresie letnim, kiedy skóra stóp jest dodatkowo narażona na nadmierną wilgotność. Za ciasne obuwie, które obciera skórę, często powoduje pojawienie się pęcherza wypełnionego płynem limfatycznym. Jego pęknięcie wiąże się z bólem i pieczeniem, a nierzadko również z zakażeniem rany.
Warto jednak wiedzieć, że nieodpowiednie buty to nie jedyny powód powstawania obtarć. Do innych przyczyn ran na stopach zaliczają się:
  • halluksy,
  • wady postawy,
  • wzmożona potliwość stóp,
  • intensywna aktywność fizyczna (głównie bieganie).

Jak szybko wyleczyć obtarte pięty?

Z obtartymi piętami niemal zawsze można poradzić sobie samodzielnie. Poznaj łatwe sposoby na to, jak pozbyć się bolesnych i nieestetycznych ran.
  • Pierwszym krokiem powinno być zaprzestanie noszenia butów, które przyczyniły się do powstania problemu. Zamień je na swoją najwygodniejszą parę, najlepiej dopasowaną do twoich stóp.
  • Ranę na obtartej pięcie należy jak najszybciej odkazić, stosując preparat dezynfekujący oraz jałowy wacik.
  • Rany powstałe na obtartych stopach najlepiej będą goiły się na świeżym powietrzu. Gdy tylko to możliwe, pozwól skórze odetchnąć; jałowe opatrunki zakładaj tylko przed założeniem obuwia.
  • Co stosować na obtarte pięty? Najprostszym rozwiązaniem będzie smarowanie skóry maścią z substancją łagodzącą. Świetnie sprawdzi się znana maść z allantoiną, która przyspiesza regenerację naskórka i uśmierza ból. Sposobem na obtarte pięty jest również żel hydrokoloidowy, który działa jak płynny opatrunek.
  • Zachowaj ostrożność podczas kąpieli – nie nanoś na ranę żadnych kosmetyków myjących. Po wyjściu z wanny jak najszybciej osusz ranę jałowym wacikiem i ponownie nałóż na nią łagodzącą maść.
  • Po pewnym czasie na obtartych piętach pojawią się strupki. Pod żadnym pozorem ich nie zrywaj – grozi to stanem zapalnym i przedłużeniem czasu gojenia. Zaschnięty naskórek odpadnie samoistnie, gdy skóra w miejscu obtarcia się zregeneruje.

Sposoby zapobiegania obtarciom pięt

Aby nie zaprzątać sobie głowy leczeniem obtartych pięt, najlepiej zapobiegać powstawaniu ran. O czym warto pamiętać?
  • Starannie dobieraj nowe obuwie. Jeśli buty już podczas mierzenia uciskają i obcierają, nie licz na to, że po krótkim czasie staną się wygodne. Zaufaj nam – istnieje na świecie ładne obuwie, które okaże się komfortowe od pierwszego włożenia!
  • Jeśli skóra twoich stóp jest bardzo delikatna, stosuj wkładki żelowe, które podnoszą komfort noszenia butów. Warto stosować je m.in. w wysokich szpilkach. Żelowe zapiętki odizolują skórę od twardego materiału obuwia, zmniejszając ryzyko otarć.
  • Dbaj o higienę stóp, zwłaszcza latem. Jeśli twoje stopy mają skłonność do nadmiernego pocenia, stosuj środki pochłaniające wilgoć.
Autorka: Joanna Stanuch