Data modyfikacji:

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Mata zapewnia wygodę i bezpieczeństwo ćwiczeń. W zależności od tego, jakie trening wykonujemy powinniśmy dopasować odpowiednie podłoże. Przedstawiamy rodzaje mat i podpowiadamy, jak wybrać tę najodpowiedniejszą.

Jakie są rodzaje mat do ćwiczeń?


Jaką matę do ćwiczeń kupić?

Prawidłowo dobrana mata to nie tylko stabilizacja podczas ćwiczeń, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Chroni przed poślizgnięciem, a  tym samym otarciami i stłuczeniami. Pomaga tez zaizolować ciało od podłogi czy ustawić w jednej pozycji sprzęt gimnastyczny. Wyróżniamy kilka rodzajów mat, przyjrzyjmy się jakie ich przeznaczenie.

Przeczytaj również o matach do akupresury.

Dzięki macie ćwiczenia wykonuje się komfortowo i bezpiecznie. Zabezpiecza też przed zimną i twardą podłogą.

Maty ochronne - do czego służą?

To rodzaj podłoża pod sprzęt treningowy, który go stabilizuje i zapobiega przesuwaniu. Stosuje się je także w celu zabezpieczenia podłogi oraz wyciszeniu odgłosów ćwiczeń. W domu przyda się w szczególności pod rowerki stacjonarne, orbitreki, bieżnie czy wiosła.

Czym są maty treningowe?

Najpopularniejsze produkty, które można wykorzystać do każdego rodzaju ćwiczeń wykonywanych na podłodze – fitnessu, pilatesu, brzuszków czy planków. Najczęściej powstają z neoprenu i dostępne są w rozmiarach: 200x100 cm oraz 200x120 cm. Może także wybrać grubość, która waha się od 5 do 7 mm. Skutecznie chronią ciało przed siniakami, obtarciami czy stłuczeniem, zwłaszcza łokcie czy kolana.

Jaka mata do jogi?

Do praktykowania jogi stosuje się oddzielny rodzaj podłoża. Mata do jogi najczęściej ma postać plecionego dywanika, wykonanego z bawełny lub sztucznego tworzywa. Obowiązkowo powinna być antypoślizgowa, aby zapewnić bezpieczny i skuteczny trening, Zazwyczaj mata mierzy 180 cm, ale dostępne są także dłuższe lub krótsze. Grubość wynosi od 2,5 do 4,5 mm.

Materace gimnastyczne i maty Tatami

Materac przeznaczony jest głównie do ćwiczeń korekcyjnych, akrobacji lub rehabilitacji. Jest on zdecydowanie większy i grubszy niż mata treningowa. Doskonałe podłoże do przewrotów czy skoków. Tatami to natomiast japońska mata używana do trenowania judo, karate, jiu-jitsu i innych sztuk walki. Pierwsza wersja powstawała ze słomy, obecnie zastąpiono ją tworzywami sztucznymi.

Tekst: Redakcja Dbam-o-siebie.pl