Data modyfikacji:

Na czym polega laser frakcyjny? Efekty, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Zmagasz się z niedoskonałościami cery? Na twojej twarzy są widoczne blizny i przebarwienia, z którymi nie radzą sobie kosmetyki? W takim razie już czas odwiedzić gabinet kosmetologiczny i umówić się na laser frakcyjny! Sprawdzamy, na czym polega zabieg, jakie daje efekty i czy ma jakieś przeciwwskazania!
laser frakcyjny

Przeczytaj również: Żel do mycia twarzy. Ranking polecanych kosmetyków

Czym jest i jak działa laser frakcyjny?

Laser frakcyjny jest obecnie uznawany za jeden z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się z niedoskonałościami skóry – zmarszczkami, bliznami, przebarwieniami i nie tylko. Zabieg oferowany przez gabinety kosmetologiczne i kliniki medycyny estetycznej ma za zadanie pobudzić produkcję nowych struktur kolagenu. W jaki sposób?

Warto zaznaczyć, że laser frakcyjny jest zabiegiem skutecznym, ale też dość inwazyjnym. Podczas korzystania z urządzenia jest emitowane promieniowanie, które następnie pochłania wodę z komórek w skórze poprzez jej podgrzewanie. Tak naprawdę metoda walki z niedoskonałościami cery powoduje powstawanie mikroskopijnych ubytków, które następnie ulegają samoistnej regeneracji.

Zabieg laserem frakcyjnym rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia twarzy i aplikacji znieczulenia, najczęściej w postaci kremu. Po upływie kilkudziesięciu minut można rozpocząć pracę z urządzeniem. Na zakończenie stosuje się również specjalną maskę o właściwościach kojących.

Jakie efekty daje laser frakcyjny?

Laser frakcyjny umożliwia naturalne odmłodzenie i regenerację skóry – właśnie dlatego jest tak skuteczny! Prawidłowo wykonany zabieg pozwala:
  • zmniejszyć widoczność zmarszczek poprzez ich spłycenie,
  • usunąć blizny i przebarwienia,
  • zwiększyć elastyczność, napięcie i jędrność skóry,
  • wyrównać koloryt cery i ją rozjaśnić,
  • odświeżyć i nawilżyć twarz,
  • wygładzić skórę.
Warto pamiętać, że w zależności od nasilenia zmian i rodzaju problemów z cerą, konieczne może być wykonanie więcej niż jednego zabiegu. Oczywiście każdorazowo dopasowuje się odpowiednią moc lasera frakcyjnego – niskie, delikatne parametry sprawdzą się w walce z ledwo widocznymi niedoskonałościami, podczas gdy te silniejsze pomogą w spłyceniu zmarszczek.

Laser frakcyjny – przeciwwskazania

Jak wiele innych zabiegów, tak i laser frakcyjny ma pewne przeciwwskazania. Kiedy nie można z niego korzystać? Przede wszystkim w przypadku ciąży i karmienia piersią – przyszłe i świeżo upieczone mamy muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać z wizytą w gabinecie do momentu, aż skończą karmić swoje maleństwo. Na liście przeciwwskazań do zabiegu laserem frakcyjnym znalazły się również:
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • zakażenia i aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe w miejscach poddawanych zabiegowi,
  • padaczka,
  • otwarte rany,
  • skłonność do powstawania blizn,
  • świeża opalenizna.
Co więcej, z korzyści, które zapewnia laser frakcyjny, nie mogą skorzystać również osoby przyjmujące leki światłouczulające lub immunosupresyjne oraz stosujące retinoidy. Pamiętaj, aby przed umówieniem się na zabieg, skonsultować się ze swoim lekarzem.

Laser frakcyjny – skutki uboczne

Czy zabieg laserem frakcyjnym niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych? Tak naprawdę każda osoba, która się na niego zdecyduje, musi liczyć się z okresem rekonwalescencji, trwającym przez nawet miesiąc. Mowa przede wszystkim o możliwości pojawienia się obrzęku i bólu oraz łuszczenia się skóry w pierwszym tygodniu. W wielu przypadkach twarz jest również szorstka w dotyku.

Zalecenia po zabiegu laserem frakcyjnym

Zawsze stosuj się do zaleceń po laserze frakcyjnym, które przekazała ci osoba wykonująca zabieg! Do podstawowych instrukcji zalicza się używanie delikatnych środków myjących przez pierwszy tydzień czy rezygnację z makijażu. Należy również unikać słońca i stosować kremy z wysokim SPF – ekspozycja podrażnionej skóry na promienie UV może skończyć się nieestetycznymi przebarwieniami.
Autorka: Katarzyna Wendzonka