Data modyfikacji:

Kefir na oparzenia: jakie ma działanie i czy warto stosować?

Latem bądź na egzotycznych wakacjach wystarczy chwila nieuwagi bez kremu z filtrem przeciwsłonecznym i słoneczne oparzenia gotowe. Skóra robi się czerwona, jest rozgrzana i nieprzyjemnie piecze, często pojawiają się na niej pęcherze. Na szczęście istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z przedawkowaniem słońca. Jednym z nim jest kefir na oparzenia: nie tylko słoneczne. Jeżeli i ty stałeś się ofiarą zbyt dużej dawki słońca, poparzyłeś się żelazkiem, wrzącą wodą bądź po prostu chcesz wiedzieć, jak w razie problemu poradzić sobie domowym sposobem w takich sytuacjach, przeczytaj nasz poradnik.

kefir

Kefir - właściwości

Kefir to sfermentowany i lekko kwaśny napój mleczny o konsystencji podobnej do jogurtu, ale nieco gazowany. Posiada charakterystyczny, lekko drożdżowy smak, za który odpowiedzialne są grzybki (ziarna kefirowe). Napój ten jest jednym z najzdrowszych, które powstają z mleka. Uznawany jest za naturalny probiotyk. Zawiera dużo żywych kultur bakterii. Jego regularne picie może odbudować naturalną florę bakteryjną znajdującą się w jelitach.

Kefir jest źródłem białka oraz witamin z grupy B, m.in. B12 i B2. Ponadto nie brakuje w nim również witamin A, D oraz E. Mała szklanka tego napoju zapewnia aż jedną piątą dziennego zapotrzebowania na wapń oraz fosfor.

Kefir ma szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie sprawdza się w roli bazy do koktajli owocowych, np. z truskawek lub malin. Można go używać do wypiekania bułeczek i chleba. Skutecznie gasi pragnienie i na długo zapewnia uczucie sytości. Nadaje się również jako samodzielna przekąska w ciągu dnia.

Kefir na oparzenia słoneczne

Kuchenne wykorzystanie kefiru nie jest jego jedynym. Doskonale bowiem nadaje się w przypadku przesadzenia z kąpielą słoneczną i powstałym w związku z tym zaczerwienieniem i oparzeniem skóry.

Dlaczego kefir na poparzoną skórę jest skuteczny? Nadmiar słońca prowadzi nie tylko do zaczerwienienia skóry, ale również do naruszenia kwaśnego odczynu pH skóry. Kefir położony na poparzone miejsca pozwala odzyskać prawidłowe pH.

Kefir na oparzenia w postaci okładu zapewnia natychmiastową ulgę podrażnionej skórze dzięki przyjemnemu chłodzeniu. Wspomniane już witaminy A, D i E regenerują naskórek, łagodzą ból oraz zaczerwienienia. Podobnie działa wysoka zawartość białka (m.in. albuminy i kazeiny).

Okład z kefiru na oparzenia – jak przygotować?

Przygotowanie skutecznego okładu z kefiru na oparzenia jest bardzo proste. Wystarczy przygotować czystą gazę, którą należy namoczyć w mlecznym napoju. Kiedy materiał będzie wystarczająco nasiąknięty, trzeba bardzo delikatnie przyłożyć go do poparzonej słońcem skóry. Ile trzymać kefir na oparzenia? Wystarczy dosłownie kilka minut, jednak najlepsze rezultaty można osiągnąć, trzymając okład około 15 - 20 minut.

Zamiast okładu z kefiru na oparzenia można przygotować łagodzącą maskę. W tym celu należy zmieszać szklankę kefiru z czterema łyżkami oleju z kiełków pszenicy. Tak przygotowaną mieszankę powinno się zostawić na poparzonym miejscu na około 30 minut. Dodatek oleju zapewni prawdziwy zastrzyk witamin E, A, D oraz witamin z grupy B, tym samym doskonale wzmacniając prozdrowotne właściwości tego sfermentowanego napoju mlecznego.

Jeśli nie masz akurat pod ręką kefiru, ale w lodówce znajdują się inne mleczne produkty, takie jak maślanka lub zsiadłe mleko, to możesz również ich użyć. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Produkty mleczne, które mają zostać użyte w formie okładu lub maski na oparzenia, nie powinny być dosładzane. Cukier dodany np. do maślanki, co prawda podnosi jej walory smakowe, jednak może też zaostrzyć stany zapalne skóry.

Autor: Agnieszka Ragus