Data modyfikacji:

5 nawyków dla lepszego metabolizmu

Autor: Paulina

Próbujesz jednej diety, drugiej, trzeciej. Dalej nie możesz osiągnąć oczekiwanego spadku wagi. Przecież stosujesz się do wytycznych, więc jak to możliwe? Przestrzeganie restrykcyjnego jadłospisu to nie wszystko. Przedstawiamy 5 nawyków, które pozwolą ci poprawić metabolizm. Trzymaj się ich i ciesz się spadkiem wagi.

Nieefektywna dieta potrafi być bardzo frustrująca. Większość z nas kiedyś to przeżyła. Całe poświęcenie i wszystkie wyrzeczenia nie dają oczekiwanego rezultatu. Może to prowadzić do zwątpienia a w ostateczności porzucenia zdrowego jedzenia. Nie daj się zniechęcić. Zobacz, co zrobić, żeby pomóc organizmowi w walce z niechcianymi kilogramami.

Metabolizm?

Z pewnością dużo słyszałaś o metabolizmie, obecnie jest to modne słowo. Ale co właściwie oznacza? Najprościej można je wytłumaczyć jako ogół reakcji chemicznych związanych z przemianą energii. Są one podzielone na tzw. szlaki metaboliczne, w których enzymy dokonują przemiany substratów w produkty, czyli metabolity. Właśnie ten proces jest odpowiedzialny za redukcję tkanki tłuszczowej oraz szybkość jej rozpadu. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą uniknąć spowolnienia przemiany materii.

1. Woda, woda i jeszcze raz woda

Nasze ciało zawiera jej od 60 do 70%. Nie dziwi więc, jak bardzo jest istotna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Bez odpowiedniego nawodnienia organizm nie jest w stanie wykonywać swoich czynności na najwyższych obrotach. Powoduje to spowolnienie przemiany materii. Zacznij od podstaw i pamiętaj o piciu wody!

Jeżeli masz problem z wypijaniem minimum 2 litrów płynów dziennie, to wydrukuj nasz kalendarz i podejmij 30-dniowe wyzwanie! Zasady i plik do pobrania znajdziesz TUTAJ.

Butelki z filtrem do wody

Na grafice: 1. Butelka z filtrem Cool Gear, 54,90 zł

2. Różnorodne ćwiczenia

Chodzenie na siłownię może nie przynieść pożądanych efektów, jeśli wcześniej nie zaplanujesz treningu. Jednostajne bieganie oraz jeżdżenie na rowerze poprawiają naszą kondycję, jednak wbrew pozorom nie mobilizują organizmu do szybszego spalania kalorii. W czasie ćwiczeń nie zapominaj o zmianie ich intensywności. Kiedy jesteś na bieżni, przeplataj wolniejsze tempo z szybkim biegiem (trening interwałowy). Nie wybieraj też przez całych czas tych samych maszyn. Ćwicz różne partie mięśni - tkanka ta to największy pochłaniacz energii! Dodatkowy bodziec w postaci obciążenia (trening siłowy, oporowy) skutkuje jeszcze efektywniejszym spalaniem rezerw tłuszczowych.

3. Sen dla urody i nie tylko

Osoby, które się nie wysypiają, są bardziej skłonne do tycia. Pamiętaj o nocnym odpoczynku, ponieważ gwarantuje on odpowiedni poziom hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Zdzwiona? Tym prostym sposobem możesz ograniczyć nawyk jedzenia ponad miarę. Nie musisz spać książkowych 8 godzin. Każdy człowiek jest inny, więc postępuj w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Zobacz, jak urządzić sypialnię przyjazną dla zdrowia - KLIK.

4. Wdech, wydech – nie stresuj się

Dom, rodzina, praca, znajomi… ilość obowiązków potrafi przytłoczyć każdą z nas. Przekłada się to na wzrost hormonu stresu – kortyzolu. Najczęściej kojarzymy go z codziennymi sytuacjami, które powodują u nas zdenerwowanie. Podwyższony poziom tej substancji skutkuje także zaprzestaniem spalania tłuszczu. Organizm dostaje informację, że powinien skupić się na gromadzeniu zapasów, więc dodatkowe kilogramy nie zostaną zrzucone. Wręcz przeciwnie. Pomyślmy o sposobie na redukcję stresu. Aktywność fizyczna pomaga w rozładowaniu napięcia, chociażby zajęcia z jogi ułatwiają znalezienie równowagi między różnymi sferami życia.

Na grafice: 1.Poradnik żywieniowy człowieka w XXI wieku, 34,70 zł

5. Co 3 godziny, czyli regularne posiłki

Ta informacja jest znana każdej z nas, ale jej popularność nie przekłada się na częstotliwość stosowania. A powinna. Jeśli nie spożywamy posiłku przez dłuższy czas, nasz organizm dostaje wiadomość, że należy magazynować dostarczone pokarmy. Jedzenie w regularnych odstępach przyśpiesza metabolizm i pozawala spalać energię na bieżąco. W codziennej bieganinie mało kto ma czas na 5 posiłków. Pamiętajmy, że na drugie śniadanie nie musimy zjeść dania złożonego z wielu składników. Wystarczy owoc czy warzywo. Nawet mała przekąska da sygnał naszemu ciału, że nie musi gromadzić surowców energetycznych. Do pracy czy na uczelnię możesz zabrać z domu posiłki w specjalnych pojemnikach. Wtedy zawsze będziesz miała pod ręką coś zdrowego.

Więcej przydatnych pojemników na jedzenie znajdziesz TUTAJ.

buty do nordic walking

Jak wybrać buty do nordic walking?

2021-07-03
Podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności ruchowej liczy się wygoda. Nawet jeśli nie jest to typowy trening, a rekreacja, to komfort jest tak samo ważny. Dotyczy to również tak popularnej dyscypliny jaką jest chodzenie z kijami. Ich jakość i model to istotne kwestie, jednak znaczenie ma również właściwie dobrane obuwie. Zatem jak wybrać buty do nordic walking?
wykroki na siłowni

(Wy)krok do zgrabnych nóg!

2016-03-26
Zależy Ci na zgrabnych nogach, krągłych pośladkach oraz stabilnej i smukłej sylwetce? Regularnie robisz przysiady, ale efekt nie jest już dla Ciebie zadowalając...
zakupy w trakcie diety

8 błędów, które popełniasz na zakupach w trakcie diety

2015-11-07
No tak, gorączka zakupów. Specjaliści od merchandisingu wiedzą, jak nakłonić cię do kupienia tej czy innej rzeczy. A teraz, gdy zaczęłaś dietę, staniesz przed n...
maraton fitness jak się przygotować

Maraton fitness - jak się przygotować?

2015-11-05
Maraton fitness to jeden z gorących trendów wśród osób trenujących. Masowe imprezy oparte na treningach grupowych przyciągają coraz więcej pasjonatek sportowych...
jak określić typ pronacji biega po utwardzanej nawierzchni

Jaki jest Twój typ pronacji? TEST BIEGACZA

2015-09-06
Trzy typy stopy i różne rodzaje obuwia. Chcesz wiedzieć, jak określić typ pronacji? Zobacz, w jaki sposób możesz przetestować swoje stopy. Oto kilka domowych me...
trening kobiety po 40-stce główne

Aktywna po 40-stce cz. 1: Od czego zacząć?

2015-09-03
Kobieta jest podobno jak wino: z wiekiem staje się jeszcze lepsza. Dla nas jesteś wspaniała w każdym wieku. Dla nas nie ma też wymówek. Aktywność fizyczna to po...