Nieefektywna dieta potrafi być bardzo frustrująca. Większość z nas kiedyś to przeżyła. Całe poświęcenie i wszystkie wyrzeczenia nie dają oczekiwanego rezultatu. Może to prowadzić do zwątpienia a w ostateczności porzucenia zdrowego jedzenia. Nie daj się zniechęcić. Zobacz, co zrobić, żeby pomóc organizmowi w walce z niechcianymi kilogramami.
Z pewnością dużo słyszałaś o metabolizmie, obecnie jest to modne słowo. Ale co właściwie oznacza? Najprościej można je wytłumaczyć jako ogół reakcji chemicznych związanych z przemianą energii. Są one podzielone na tzw. szlaki metaboliczne, w których enzymy dokonują przemiany substratów w produkty, czyli metabolity. Właśnie ten proces jest odpowiedzialny za redukcję tkanki tłuszczowej oraz szybkość jej rozpadu. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą uniknąć spowolnienia przemiany materii.
Nasze ciało zawiera jej od 60 do 70%. Nie dziwi więc, jak bardzo jest istotna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Bez odpowiedniego nawodnienia organizm nie jest w stanie wykonywać swoich czynności na najwyższych obrotach. Powoduje to spowolnienie przemiany materii. Zacznij od podstaw i pamiętaj o piciu wody!
Jeżeli masz problem z wypijaniem minimum 2 litrów płynów dziennie, to wydrukuj nasz kalendarz i podejmij 30-dniowe wyzwanie! Zasady i plik do pobrania znajdziesz TUTAJ.
Na grafice: 1. Butelka z filtrem Cool Gear, 54,90 zł
Chodzenie na siłownię może nie przynieść pożądanych efektów, jeśli wcześniej nie zaplanujesz treningu. Jednostajne bieganie oraz jeżdżenie na rowerze poprawiają naszą kondycję, jednak wbrew pozorom nie mobilizują organizmu do szybszego spalania kalorii. W czasie ćwiczeń nie zapominaj o zmianie ich intensywności. Kiedy jesteś na bieżni, przeplataj wolniejsze tempo z szybkim biegiem (trening interwałowy). Nie wybieraj też przez całych czas tych samych maszyn. Ćwicz różne partie mięśni - tkanka ta to największy pochłaniacz energii! Dodatkowy bodziec w postaci obciążenia (trening siłowy, oporowy) skutkuje jeszcze efektywniejszym spalaniem rezerw tłuszczowych.
Osoby, które się nie wysypiają, są bardziej skłonne do tycia. Pamiętaj o nocnym odpoczynku, ponieważ gwarantuje on odpowiedni poziom hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Zdzwiona? Tym prostym sposobem możesz ograniczyć nawyk jedzenia ponad miarę. Nie musisz spać książkowych 8 godzin. Każdy człowiek jest inny, więc postępuj w zgodzie ze swoimi potrzebami.
Zobacz, jak urządzić sypialnię przyjazną dla zdrowia - KLIK.
Dom, rodzina, praca, znajomi… ilość obowiązków potrafi przytłoczyć każdą z nas. Przekłada się to na wzrost hormonu stresu – kortyzolu. Najczęściej kojarzymy go z codziennymi sytuacjami, które powodują u nas zdenerwowanie. Podwyższony poziom tej substancji skutkuje także zaprzestaniem spalania tłuszczu. Organizm dostaje informację, że powinien skupić się na gromadzeniu zapasów, więc dodatkowe kilogramy nie zostaną zrzucone. Wręcz przeciwnie. Pomyślmy o sposobie na redukcję stresu. Aktywność fizyczna pomaga w rozładowaniu napięcia, chociażby zajęcia z jogi ułatwiają znalezienie równowagi między różnymi sferami życia.
Na grafice: 1.Poradnik żywieniowy człowieka w XXI wieku, 34,70 zł
Ta informacja jest znana każdej z nas, ale jej popularność nie przekłada się na częstotliwość stosowania. A powinna. Jeśli nie spożywamy posiłku przez dłuższy czas, nasz organizm dostaje wiadomość, że należy magazynować dostarczone pokarmy. Jedzenie w regularnych odstępach przyśpiesza metabolizm i pozawala spalać energię na bieżąco. W codziennej bieganinie mało kto ma czas na 5 posiłków. Pamiętajmy, że na drugie śniadanie nie musimy zjeść dania złożonego z wielu składników. Wystarczy owoc czy warzywo. Nawet mała przekąska da sygnał naszemu ciału, że nie musi gromadzić surowców energetycznych. Do pracy czy na uczelnię możesz zabrać z domu posiłki w specjalnych pojemnikach. Wtedy zawsze będziesz miała pod ręką coś zdrowego.
Więcej przydatnych pojemników na jedzenie znajdziesz TUTAJ.