Dziś wszystkie akcesoria niezbędne do wykonania manicure hybrydowego możesz mieć w domu. Wystarczy odrobina cierpliwości i zaangażowania, a wizyty u kosmetyczki nie będą ci już potrzebne. No, pod warunkiem, że nie popełniasz jednego z karygodnych błędów w manicure. Robisz hybrydy w domu? Wystrzegaj się złych praktyk!
Jeszcze do niedawna paznokcie hybrydowe dla większości kobiet były wiedzą tajemną. Aby być ich posiadaczką, należało zapisać się do kosmetyczki (z odpowiednim wyprzedzeniem) i wydać kilkadziesiąt złotych. A po kilku tygodniach? Kolejna opłata za ściąganie manicure plus nałożenie nowego. Na szczęście, te czasy minęły. Dziś zarówno lakiery jak i wszystkie, potrzebne sprzęty są niedrogie, a ty wszystkiego możesz nauczyć się z internetu.
Manicure hybrydowy to wygoda i brak obaw o to, czy znowu coś nie odpryśnie. Wykonywany samodzielnie daje mnóstwo frajdy, a nawet rozwija zdolności manualne. Jeśli jeszcze nie próbowałaś – zmień to. A jeśli zaczynasz, sprawdź listę błędów, których należy się bezwzględnie wystrzegać.
Jak zrobić hybrydy? Przede wszystkim, zaczynając od odpowiedniego przygotowania płytki paznokcia. Przed malowaniem powinnaś nadać jej pożądany kształt i zmatowić bloczkiem polerskim. Pamiętaj o zajęciu się skórkami: możesz je odsunąć drewnianym patyczkiem, a gdy sztuka manicure jest ci nieco bardziej bliska – wyciąć cążkami. Wcześniej dobrze jest posmarować skórki preparatem zmiękczającym.
Wszelkie pozostałości kosmetyków jak i innych substancji na płytce paznokcia zmniejszą trwałość lakieru. Paznokieć przed nałożeniem bazy dokładnie odtłuść, używając cleanera. Nie pomiń zakamarków przy skórkach.
Zbyt grube warstwy lakieru
Gdy nakładasz go zbyt dużo, lampa ma problem z jego utwardzeniem, co zwiększa ryzyko marszczenia się lakieru i jego odpryskiwania. Nakładaj na pędzelek minimalną ilość – lepiej nałożyć 2-3 cienkie warstwy, niż jedną grubą.
Upewnij się, czy lakiery, których używasz są kompatybilne z twoją lampą. Niektóre z nich mogą być utwardzane wyłącznie w lampie LED lub wyłącznie w UV. Gdy lakier nie utwardza się lub marszczy, ta rozbieżność może być powodem problemu.
Pomalowanie paznokcia tuż przy skórkach wymaga precyzji i nie ma co kryć, że początkujące często mają z tym problem. Zalewanie skórek powoduje zły efekt estetyczny i małą trwałość lakieru. Co mogę polecić? Jeśli masz problem z precyzją przy skórkach, używaj do malowania małego pędzelka (np. do zdobień). Poza tym – nawet minimalna luka będzie lepsza, niż skóra pokryta lakierem hybrydowym.
Zdarza się, że na twoim świeżo pomalowanym paznokciu pojawi się paproszek czy włos. Zwracaj na to uwagę, zanim utwardzisz lakier w lampie – wtedy jeszcze możesz pozbyć się zabrudzenia. Po wysuszeniu paznokci w lampie będzie trudniej.
Zdarzyło ci się, że czarny lub granatowy lakier nie chciał się utwardzić lub brzydko się marszczył? Przy mocno napigmentowanych lakierach musisz być bardzo ostrożna. Po pierwsze: nakładaj maksymalnie cienkie warstwy. Po drugie: utwardzaj je tylko w lampie UV. Po trzecie: utwardzaj je dwa razy dłużej, niż zwykle.
Wiadomo, zadzior może zdarzyć się każdemu, a wtedy nie ma rady – trzeba sięgnąć po pilniczek. Zapomnij jednak o spektakularnych zmianach kształtu paznokci podczas, gdy gości na nich lakier hybrydowy. To więcej niż pewne, że zacznie odpadać wcześniej, niż byś tego chciała.
Każdą warstwę lakieru należy przeciągnąć na wolny brzeg paznokcia, by zwiększyć trwałość manicure. Ponadto, niepomalowany wolny brzeg nie wygląda estetycznie.
Absolutnie nie! Nigdy nie usuwaj hybryd zrywając je kawałek po kawałeczku. Grozi to uszkodzeniem płytki paznokcia. Jeśli zastanawiasz się, jak zdjąć hybrydy w domu podpowiem, że wystarczą ci w tym celu aceton, płatki kosmetyczne i folia aluminiowa.
Wierzchnią warstwę topu spiłuj lekko bloczkiem polerskim. Wokół paznokcia owiń płatek nasączony acetonem, a następnie zabezpiecz go folią. Po 15-20 minutach cały lakier powinien sam odchodzić z paznokcia. Pozostałości usuń radełkiem lub drewnianym patyczkiem, a następnie wypoleruj paznokieć.
Aby twoje lakiery mogły cieszyć cię długo, musisz je prawidłowo przechowywać. Podstawa to miejsce nienarażone na promieniowanie słoneczne, które powoduje ich gęstnienie i wysychanie. Nie chowaj ich również w lodówce – może to wpłynąć na ich strukturę. Hybrydy lubią temperaturę pokojową.
Mam nadzieję, że mój mały poradnik pomoże ci uniknąć błędów w manicure hybrydowym. A może zdarzyło ci się popełnić inne gafy? ;-)