Ostatnio zaproponowałam ci plan pielęgnacji, który pomaga uporać się z uporczywą skórką pomarańczową. Musisz jednak wiedzieć, że kosmetyki to nie wszystko - jeśli zastanawiasz się, jak zwalczyć cellulit wiedz, że podstawą sukcesu są odpowiednia dieta w połączeniu z ćwiczeniami. Dziś skupię się na tym, co jeść, by pozbyć się cellulitu jeszcze szybciej.
Czy nieodpowiednia dieta może wpływać na powstawanie cellulitu? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Choć czynników, które go powodują jest więcej, codzienny jadłospis ma tutaj istotne znaczenie. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że codziennie spożywane przez nie produkty mają wpływ na rozrost skórki pomarańczowej.
Narażone na cellulit są te kobiety, które spożywają duże ilości cukrów prostych, soli oraz wysoko przetworzone produkty. Znaczenie ma także stopień nawodnienia organizmu - gdy go zmniejszasz (np. poprzez picie zbyt dużych ilości kawy), powodujesz wzrost ryzyka powstawania cellulitu wodnego.
Na powstawanie cellulitu wpływa również wszystko to, co osłabia mikrokrążenie skórne, sprzyjające odprowadzania produktów przemiany materii. Prym wiodą tu przede wszystkim papierosy. Należy unikać również alkoholu, który ma działanie odwadniające.
Zastanawiasz się, co jeszcze wpływa na powstawanie cellulitu, a co pomoże ci się go pozbyć? Sprawdź mój mały poradnik i zacznij walkę ze skórką pomarańczową już dziś.
Twoją podstawową bronią w walce ze skórką pomarańczową powinny być wszelkie produkty moczopędne. Podstawą jest rzecz jasna niegazowana woda mineralna, która jednocześnie nawadnia, jak i przyspiesza usuwanie toksyn. To jednak nie jedyny sposób na to, by oczyścić organizm od środka.
Do produktów moczopędnych należą również niektóre owoce i warzywa, takie jak żurawina, arbuz, seler, koper i pietruszka. Warto postawić także na zdrowe zioła: herbatę z kopru lub mniszka lekarskiego.
Dieta na cellulit wymaga wyrzeczenia się soli i ostrych przypraw. Te sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie. Zamiast nich, sięgaj po przyprawy ziołowe, takie jak bazylia, majeranek, kolendra czy estragon.
Warto sięgać po przyprawy, które wpływają na pobudzenie krążenia. Przoduje wśród nich kurkuma - jej działanie powoduje usuwanie toksyn oraz zmniejszenie obrzęków. To dodatkowo doskonałe źródło antyoksydantów. Nie musisz rezygnować także z pieprzu.
Jak się pozbyć cellulitu? Jedną z najważniejszych zmian jest totalne odstawienie ciężkostrawnych dań. Powinnaś unikać pieczenia, smażenia i gotowania potraw w wodzie. Najlepsza alternatywą będzie parowar, który pozwoli przygotować ci pełnowartościowe, lekkie posiłki, które nie będą długo zalegać w układzie pokarmowym.
Jakie produkty należy włączyć do diety na cellulit, aby odżywiać się lekko? Podstawa to warzywa, owoce i ryby. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo istotne: zawarte w rybach kasy omega poprawiają metabolizm tkanek, które dotknął cellulit. Sięgaj też po białe mięso, chude sery i produkty pełnoziarniste.
Powinnaś zrobić to przede wszystkim dla zdrowia, jednak musisz wiedzieć, że śmieciowe produkty są również najlepszymi sprzymierzeńcami cellulitu.
Na czarną listę trafiają również wszelkie, słone przekąski - chipsy, krakersy czy paluszki. Staraj się wybierać ich zdrowsze odpowiedniki, lub przygotowywać je samodzielnie w wersji fit.
Potas działa przeciwobrzękowo, dlatego aby pozbyć się cellulitu, poszukuj produktów bogatych w ten minerał. Znajdziesz go w pomidorach, bananach, ziemniakach i sałacie.
Tuż obok ziołowych herbat, w twojej diecie powinna znaleźć się również herbata zielona. Doskonale wpływa na poprawność pracy metabolizmu, dostarcza witamin A, B, C, E, PP, K oraz potasu i cynku. Zielona herbata nie bez powodu pozostaje składnikiem wielu kosmetyków - rewelacyjnie wpływa na skórę, ujędrniając i dodając jej witalności.
Uwaga: aby zachować jej pozytywne właściwości pamiętaj, by nigdy nie zalewać herbaty wrzątkiem. Temperatura wody powinna mieć około 90 stopni Celsjusza. Aby to kontrolować, warto zainwestować w niewielki termometr do napojów.
Na rynku dostępnych jest wiele antycellulitowych suplementów, mających usprawni walkę z problemem. Czy warto po nie sięgać? Suplementy mogą być cennym wsparciem, pod warunkiem, że zachowujesz zasady zbilansowanej, zdrowej diety. W żadnym wypadku nie powinny być traktowane jako jej zamiennik!
Oto substancje, których warto poszukiwać w suplementach na cellulit:
Zażywając antycellulitowe suplementy pamiętaj, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.
Dieta to jeden z filarów skutecznej walki z cellulitem. Żaden inny sposób bez niej nie okaże się skuteczny. Masz swoje metody na lekki, antycellulitowy jadłospis?