Data modyfikacji:

Dieta a jedzenie na mieście? 6 wskazówek, z którymi będzie to łatwe

Autor: Paulina

Wprowadzenie nowej diety często wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i poświęceniem. Powinnaś mieć wówczas kontrolę na tym, co pojawia się na Twoim talerzu. Co zrobić, gdy pojawia się perspektywa posiłku poza domem. Jak wybrnąć z sytuacji "dieta a jedzenie na mieście"? Co zrobić, gdy wyjście jest zaplanowane, a co gdy spontaniczne? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dla wielu z nas dieta to nie tylko wyzwanie, ale dość wstydliwa kwestia. Czasami krępujemy się podziękować i odmówić poczęstunkowi czy zaproszeniu, bojąc się urazić gospodarza (osobę zapraszającą). To pierwszy etap do utraty motywacji lub permanentnego lęku przed jakąkolwiek aktywnością towarzyską. Nie tędy droga. Zmiana nawyków żywieniowych nie może być ciężarem dla Twojej psychiki. Oto 6 wskazówek, dzięki którym przetrwasz wypad do restauracji.

1. Zaproponuj lokal

Czy to planowane wyjście, czy spontaniczny wypad, możesz zawsze zaproponować "swój" lokal, czyli sprawdzone miejsce, gdzie podają smaczne jedzenie i w którego ofercie znajdziesz coś, co będzie pasowało do Twojego planu żywieniowego.

2. Przestudiuj menu

Podejmowanie decyzji bywa bardzo trudne, a im dłużej się zastanawiasz, tym zarówno Ty, jak i towarzystwo (i obsługa) bardziej się denerwujecie. Najlepiej przed wyjściem dokładnie przestudiować menu i sprawdzi, co będzie Ci odpowiadać. Jeśli pojawisz się w knajpce po raz pierwszy (nieplanowane spotkanie), to nie obawiaj się zadawać pytania dotyczące składu. Masz prawo wiedzieć, co będziesz jeść. Ludzie dookoła Ciebie powinni wykazać zrozumienie (ostatecznie możesz cierpieć na alergie pokarmowe).

3. Nie bądź niewolnikiem menu

W dobrych restauracjach menu nie jest zamkniętą ofertą. W wielu sytuacjach można je obejść. Wystarczy poprosić o zmianę składników lub przygotowanie dania z dostępnych w kuchni składników. Możesz również zapytać o możliwość zaserwowania połowy porcji.

4. "Zjedz jeszcze troszkę... A może deser?"

Niektóre osoby odczuwają przyjemność, mogąc uraczyć Cię solidnym posiłkiem. Nie bój się ich entuzjazmu - bądź uprzejma i asertywna, gdy pojawia się propozycja dokładki. Przejadanie się (mówimy o dojadaniu na siłę, gdy nie odczuwamy głodu) z grzeczności nie jest zdrowe. Deser? Możesz odmówić lub wybrać coś lżejszego (o ile masz jeszcze na niego miejsce).

5. Ciesz się!

Czerp satysfakcję z przyjemnego towarzystwa i smacznego jedzenia. Właśnie przeżywasz miłe chwile. Zrelaksuj się i niczym się nie martw. Nawet jeśli nagniesz swoje zasady, to świat się nie zawali.

6. Cheat day

Możesz też przyjąć strategię cheat day i zaspokoić swój apetyt na oszustwo. Wszystko w granicach rozsądku. O ile nie jest to kolejny cheat meal w tym tygodniu...

suplementy dla wegetarian

Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

2022-04-04
Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2021-12-01
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
ryż basmati

Czy ryż basmati jest zdrowy? Ile ma kalorii? Właściwości ryżu basmati

2020-05-23
Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Duży wybór gatunków tego zboża sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ten idealnie dopasowany do indywidualnej diety. Jedną ze sławniejszych odmian jest ryż basmati. Jakie są jego właściwości odżywcze i jak wykorzystać go w kuchni?
tapioka

Tapioka – gdzie kupić?

2020-05-21
Tapioka to nic innego jak kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Jakie właściwości ma tapioka oraz gdzie ją kupić? Sprawdź!