Data publikacji:

Depilator laserowy: ranking. Jaki depilator laserowy wybrać? O czym należy pamiętać?

Idealnie gładka skóra bez codziennego golenia i bolesnej depilacji to marzenie większości kobiet. Z tego powodu panie coraz częściej decydują się na depilację laserową. Obecnie można wykonać ją nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale i w domowym zaciszu. Niezbędny jest do tego specjalny depilator laserowy. Sprawdź, jaki depilator laserowy wybrać. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?
Depilator laserowy: ranking

Depilator laserowy - zasada działania

Zanim odpowie się na pytanie, jaki depilator laserowy wybrać, powinno się poznać zasadę jego działania. Nie jest to dokładnie to samo urządzenie, którego używa się w gabinetach kosmetycznych. Depilator do domowego użytku to urządzenie IPL, w którym wykorzystuje się wiązkę światła przypominającą laser. Fototermoliza niszczy strukturę włosa poprzez podgrzewanie go do wysokiej temperatury.

Wiązka światła jest absorbowana przez melaninę. Włos jest dzięki temu niszczony na poziomie cebulki, co hamuje jego wzrost na wiele tygodni. Ranking depilatorów IPL umożliwia wybranie spośród nich urządzenia, które daje efekty nawet na pół roku.

Podobnie jak w przypadku depilacji w gabinecie kosmetycznym, liczba zabiegów niezbędnych do usunięcia całego owłosienia zależy od koloru i gęstości włosków. Im jest ich więcej, tym dłużej wykonuje się zabiegi, by uzyskać efekt w postaci idealnie gładkiej skóry.

Zalety depilacji laserowej w domu

Depilacja laserowa w domowym zaciszu jest skutecznym sposobem na usunięciu niechcianego owłosienia na dłużej. Urządzenie pozwala pozbyć się go szybciej i efektywniej niż przypadku korzystania z klasycznego depilatora, maszynki do golenia lub kremów do depilacji. Metoda jest dodatkowo mniej bolesna niż korzystanie z plastrów z woskiem.

Skóra pozostaje gładka na długi czas, a u niektórych kobiet nawet na stałe. Gdy wybiera się depilator laserowy, ranking pomaga kupić urządzenie, które dodatkowo ochroni skórę przed podrażnieniami. Włoski nie wrastają w skórę, dzięki czemu nie pojawiają się na niej brzydkie krosty. Ponadto depilowane miejsca są pozbawione zacięć, które powstają często w przypadku golenia maszynką.

Kolejnym atutem depilacji laserowej za pomocą urządzenia IPL jest niska cena zabiegów. Depilacja w salonie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych za wszystkie serie, dlatego zakup domowego urządzenia szybko się zwraca. Dodatkowo depilację można wykonać w dowolnym momencie bez wcześniejszego umawiania się na wizytę u kosmetyczki.

Co ważne, depilacja laserowa w domu jest w pełni bezpieczna. Urządzenie jest proste w obsłudze, a także niegroźne dla oczu.

Wady depilatora laserowego IPL

Jeśli stawia się na depilację laserową w domowym zaciszu, trzeba liczyć się z długim czasem wykonywania zabiegu. Usuwanie włosków z jednej nogi może zająć nawet 90 minut lub dłużej. Każda cebulka wymaga dłuższego naświetlania niż w przypadku depilacji w salonie. Zanim kupi się domowy depilator laserowy, ranking podpowie, ile czasu potrzeba, by rozgrzać cebulkę włosową do temperatury umożliwiającej jej zniszczenie.

Jak używać depilatora IPL?

Depilator laserowy IPL nie wymaga skomplikowanej obsługi. Na początek powinno się usunąć włoski maszynką do golenia - skóra powinna być gładka. Depilator ustawia się na parametry przeznaczone do wybranej partii ciała, a następnie przykłada się go kolejno do cebulek włosowych. Na każdą cebulkę powinien przypadać jeden strzał wiązką światła.

Prawidłowo przygotowana do zabiegu skóra jest sucha. Laser powinien omijać pieprzyki i znamiona, gdyż ich naświetlanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Niewskazane jest wykonywanie zabiegu po opalaniu. Depilacja nie powinna być wykonywana również po peelingu i innych zabiegach złuszczających naskórek. Przez kilka dni przed usuwaniem włosków zabronione jest picie ziół fotouczulajacych i przyjmowanie leków sterydowych.

Czy depilacja laserowa w domu jest bolesna?

Depilacja laserowa IPL nie powinna wywoływać bólu, jeżeli prawidłowo dobierze się moc urządzenia do karnacji i koloru włosków. Usuwanie cebulek włosowych może jednak wywoływać lekkie swędzenie lub wrażenie ciepła, które ustępuje po kilkudziesięciu minutach. W przypadku delikatnych partii ciała (np. okolic bikini) użytkowniczka może czuć dyskomfort, jednak wciąż nie powinien być to ból.

Najlepszy depilator laserowy - ranking najważniejszych cech

Użytkowniczki depilatorów laserowych podkreślają, że urządzenie powinno mieć zestaw nakładek do usuwania włosków z różnych partii ciała. Do depilacji nóg przydają się duże końcówki, które umożliwiają szybkie niszczenie cebulek na dużej powierzchni. Depilacja bikini, rąk lub pach wymaga zastosowania mniejszych nakładek, które docierają do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo dzięki nim ogranicza się ewentualne dolegliwości związane z uczuciem mrowienia lub nadmiernego ciepła.

Ważną kwestią jest też liczba impulsów emitowanych przez depilator. Im jest wyższa, tym szybciej przeprowadza się zabieg. Regulacja mocy ma natomiast znaczenie dla delikatnych partii ciała.

Poszukując urządzenia dla siebie, powinno się wziąć pod uwagę kształt depilatora. Sprzęt powinien dobrze leżeć w dłoni i być w miarę lekki. Zasilacz akumulatorowy ułatwi natomiast przeprowadzanie zabiegu w dowolnym miejscu. Atutem będzie też wyświetlacz LCD, na którym sprawdzi się ustawienia depilatora.

Użytkowniczki polecają depilatory, które posiadają czujnik kontaktu ze skórą. Dzięki niemu wydłuża się czas pracy baterii i zwiększa efektywność zabiegu. Do depilacji wrażliwej skóry rekomenduje się depilatory IPL z nakładkami chłodzącymi, które zmniejszają dyskomfort.

Jaki depilator laserowy? Ranking a cena urządzenia

Na zakup depilatora laserowego powinno się przygotować co najmniej kilkaset złotych. Urządzenie kosztuje dość sporo, zwłaszcza gdy wybiera się topowe produkty z rankingu. Za tańsze sprzęty zapłaci się 500-700 złotych. Polecane modele kosztują od 1500 zł wzwyż. Koszt ich zakupu zwraca się jednak dość szybko, a efekty utrzymują się przez długi czas.

Depilator laserowy - przeciwwskazania do stosowania

Depilacja urządzeniem IPL jest prosta i skuteczna, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej wykonywania. Zabronione jest jej stosowanie do usuwania włosków u kobiet ciężarnych. Panie powinny zaczekać z zabiegami do porodu i zakończenia okresu połogu. Przeciwwskazanie stanowią również żylaki oraz zmiany chorobowe na skórze. Łuszczyca, atopowe zapalenie skóry bądź egzema powinny zostać w pierwszej kolejności wyleczone. Zabiegu nie powinno się wykonywać również w sytuacji, gdy skóra wykazuje nadmierną wrażliwość na światło.

Okresowym przeciwwskazaniem do zabiegu jest opalanie skóry na słońcu lub w solarium. Podrażnienia wywołane promieniowaniem UV najpierw powinny się zagoić. Po upływie co najmniej kilku dni można myśleć o pierwszej próbie depilacji. Jeśli nie zaczeka się z jej przeprowadzeniem do tego czasu, na ciele pojawią się trudne do usunięcia przebarwienia. Plamy na skórze pojawiają się również, gdy depilację laserową przeprowadzi się w trakcie terapii hormonalnej (np. w trakcie leczenia niepłodności).

Autorka: Monika Kocher