Data publikacji:

Czerwone policzki u dorosłych

Czerwone policzki u dorosłego są oznaką zawstydzenia, zdenerwowana czy zwiększonego wysiłku fizycznego w niedalekiej przeszłości. Niestety, mogą też być oznaką problemów z cerą lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Sprawdź, jakie są przyczyny czerwonych policzków. Poznaj domowe sposoby na zaczerwienienia oraz dobre kremy na rozszerzone naczynka.

czerwone policzki u dorosłych

Czerwone policzki – przyczyny

Najczęstszą przyczyną czerwonych policzków wcale nie są choroby. Zaczerwienienie jest normalnym objawem, który pojawia się po wysiłku fizycznym, po przebywaniu w gorącym pomieszczeniu czy po spożyciu ostrych potraw. Policzki zaczerwieniają się też w sytuacjach stresujących, ale są też normalną reakcją na zdenerwowanie czy zawstydzenie.

Kolor skóry wraca zazwyczaj do normy w ciągu kilku-kilkunastu minut lub gdy bodziec, który przyczynia się do zaczerwienienia (np. wysoka temperatura otoczenia), przestanie oddziaływać.

Niestety, czerwone policzki mogą też wynikać z problemów z cerą lub innych, poważnych chorób układowych. Zaczerwienienie twarzy jest charakterystyczną cechą cery naczynkowej, towarzyszy też trądzikowi różowatemu, atopowemu zapaleniu skóry, łuszczycy i innym schorzeniom.
Policzki zaczerwieniają się w wyniku zaburzenia krążenia krwi i nadreaktywności naczyń krwionośnych. Czerwone wykwity skórne pojawiają się na kościach policzkowych, na policzkach i wokół nosa.

Możliwe przyczyny czerwonych policzków:
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • trądzik różowaty,
  • rumień zakaźny,
  • uczulenie na białko mleka krowiego (u dzieci),
  • szkarlatyna (u dzieci),
  • ząbkowanie (u niemowląt),
  • alergia pokarmowa.

Krem na czerwone policzki – jaki?

Wybierz krem do skóry wrażliwej, najlepiej do skóry naczynkowej. Postaw na dermokosmetyki. Wybierz krem na dzień i krem na noc, które będą przeznaczone do pielęgnacji delikatnej cery skłonnej do podrażnień i zaczerwienień.
Oczyszczaj twarz za pomocą olejków do demakijażu lub za pomocą oleju kokosowego (bez dodatku aromatów). Możesz też wypróbować mleczko do oczyszczania twarzy dla skóry wrażliwej lub płyn micelarny do skóry naczynkowej.

Czerwone policzki – domowe sposoby

Myj twarz chłodną, ale nie zimną, wodą. Stosuj żele do mycia twarzy o pH 5,5-7, które będą łagodnie oczyszczać powierzchnię skóry. Mogą to być np. żele do mycia twarzy dla skóry wrażliwej lub dla skóry naczynkowej. Unikaj peelingów gruboziarnistych i nie myj twarzy mydłem, którego odczyn pH jest zazwyczaj zasadowy.

Możesz też przygotować chłodny okład na twarz. Wystarczy, że przyłożysz do twarzy zmoczony chłodną wodą ręcznik na kilka do kilkunastu minut. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie wszystkich kremów do twarzy w lodówce. Chłód zwęża naczynka, dlatego jest sprzymierzeńcem w walce z rozszerzonymi naczynkami.

Nakładaj krem nawilżający na dzień lub na noc na oczyszczoną i osuszoną skórę. Jeśli nałożysz go na wilgotną skórę, może on ją dodatkowo podrażnić. Unikaj wycierania skóry ręcznikiem. Staraj się raczej delikatnie przykładać ręcznik do twarzy.

Czerwone policzki – jaki lekarz pomoże?

Porozmawiaj o niepokojących cię objawach ze swoim lekarzem rodzinnym. Internista po zebraniu wywiadu i po zbadaniu cię klinicznie wypisze ci skierowanie do specjalisty. Będzie to najprawdopodobniej dermatolog, ale może to być także reumatolog, endokrynolog czy gastroenterolog.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Koszt wizyty u dermatologa wynosi około 100-200 złotych.
Autorka: Natalia Ciszewska