Data modyfikacji:

Cukrzyca typu 2 a alkohol

Cukrzyca typu 2 a alkohol to temat, który nurtuje wielu chorych. Czy cukrzyca typu 2. oznacza, że nie można pić alkoholu? Niekoniecznie. Jeśli choroba jest wyrównana, a pacjent ma nad nią kontrolę, to może pozwolić sobie na kilka drinków od czasu do czasu. Oczywiście najlepiej z alkoholu zrezygnować całkowicie, ponieważ ma niekorzystny wpływ na zdrowie, nie tylko cukrzyków. Chociaż picie alkoholu w cukrzycy nie jest wskazane, to osoby z wyrównaną glikemią, utrzymujące swoją chorobę pod kontrolą, mogą okazjonalnie spożywać alkohol w umiarkowanych ilościach, czyli wypijać 1-2 standardowe drinki jednego dnia. Standardowy drink to przykładowo ok. 330 ml piwa 5%, 45 ml wódki 40% lub 150 ml wina 12%.
Cukrzyca typu 2 a alkohol

Cukrzyca typu 2 a spożywanie alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować hamowanie glukoneogenezy i sprzyjać opóźnionej hipoglikemii (gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi). W zależności od spożytej dawki, opóźniona hipoglikemia może wystąpić nawet do 10-12 godzin po spożyciu alkoholu. Szczególną ostrożność powinni zachowywać chorzy leczeni insuliną i lekami doustnymi zwiększającymi sekrecję insuliny, ponieważ te leki również sprzyjają hipoglikemii.

Cukrzyca typu 2 a alkohol – zasady, których należy przestrzegać:

  • lek stosowany w ciężkich przypadkach hipoglikemii (glukagon) nie działa, jeśli w organizmie obecny jest alkohol – gdy osoba chora na cukrzycę zemdleje w trakcie spożywania alkoholu, należy szybko wezwać karetkę,
  • w trakcie picia alkoholu należy spożywać produkty bogate w węglowodany złożone, nie wolno spożywać alkoholu na czczo,
  • alkohol należy pić powoli,
  • kontrola poziomu glukozy we krwi przed snem – w razie potrzeby należy uzupełnić węglowodany przed pójściem spać,
  • w przypadku spożycia dużej ilości alkoholu warto poprosić bliską osobę o obudzenie w ciągu nocy i wczesnym rankiem – opóźniona hipoglikemia może nastąpić w każdej chwili,
  • następnego dnia po wypiciu alkoholu należy wstać wcześnie, zjeść posiłek i przyjąć wszelkie normalnie przyjmowane leki oraz insulinę.

Ile cukrzyk może wypić?

Napoje alkoholowe nie są rekomendowanym składnikiem diety dla cukrzyka. Najlepiej z nich całkowicie zrezygnować, a jeśli szczególnie lubimy ich smak, to pić okazjonalnie, w małych ilościach i wybierać alkohole o niskiej zawartości cukru. Ograniczenie alkoholu jest konieczne nie tylko dlatego, że powoduje zachwiania glikemii, lecz także dlatego, że jest wyjątkowo kaloryczny i jego nadmierne spożycie może przyczyniać się do rozwoju otyłości. 1 g czystego alkoholu dostarcza aż 7 kcal. Dla porównania 1 g białka i węglowodanów to 4 kcal, a 1 g tłuszczu to 9 kcal. Jaką ilość alkoholu przewiduje dieta cukrzycowa? Kobiety chore na cukrzycę typu 2 mogą pozwolić sobie na maksymalnie 20 g alkoholu (w przeliczeniu na czysty etanol), a mężczyźni na 30 g.

Jaki alkohol przy cukrzycy?

Niewielkie ilości alkoholu w diecie przy cukrzycy nie stanowią zagrożenia, o ile stan pacjenta jest ustabilizowany. Większość osób najbardziej interesuje to, które alkohole mniej, a które bardziej wpływają na poziom glukozy we krwi.

Należy unikać alkoholi słodkich, w których oprócz alkoholu znajduje się też duża ilość cukru:

  • słodkich win,
  • likierów,
  • nalewek,
  • drinków na bazie słodkich napojów, syropów, soków i likierów,
  • piwa.

Zamiast tego lepiej wybierać:

  • drinki na bazie wódki lub ginu z dodatkiem soku cytrusowego lub napoju słodzonego słodzikiem,
  • wino wytrawne.

Cukrzyca typu 2 a alkohol – pytania i odpowiedzi

Piwo a cukier we krwi – dlaczego nie należy go spożywać? Chociaż piwo jest napojem niskoalkoholowym, to ma wysoki indeks glikemiczny, co wpływa na znaczny wzrost stężenia cukru we krwi po jego spożyciu oraz ryzyko wystąpienia hipoglikemii opóźnionej, zwłaszcza po wypiciu dużej ilości piwa.

Wino wytrawne a cukrzyca – dlaczego jest lepsze niż inne alkohole? Wino wytrawne zawiera niedużą ilość cukru oraz stosunkowo niską ilość alkoholu. Spożywane w umiarkowanych ilościach może mieć korzystny wpływ na układ krwionośny i trawienny.

Czy wódka obniża cukier? Jeśli tak, to czy można ją często spożywać przy cukrzycy typu 2? Diabetycy powinni utrzymywać poziom cukru we krwi w równowadze. Nie można doprowadzać ani do hiperglikemii, ani hipoglikemii. Wódka powoduje szybki wzrost poziomu glikemii, a następnie gwałtowne obniżenie (hipoglikemia), które może nastąpić po kilku godzinach, często w nocy, co jest szczególnie niebezpieczne.

Centrum Medyczne Synexus przygotowało specjalną ofertę dla osób chorujących na cukrzycę typu 2. i zmagających się z problemami kardiologicznymi. Teraz możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych, badania wątroby oraz pakietu dedykowanych badań laboratoryjnych.

Źródła:

  • https://diabdis.com/blog/cukrzyca-a-alkohol/
  • https://ptd.org.pl/sites/default/files/standardy_cukrzyca_2017.pdf
  • http://www.health.gov.on.ca/en/public/programs/diabetes/docs/diabetes_factsheets/Polish/06_poli_Alcohol.pdf
Tekst: artykuł partnera