Popularność crossfitu stale rośnie – nic dziwnego, biorąc pod uwagę wielowymiarowość tego rodzaju ćwiczeń. Niedawno starałam się przekonać cię do efektów, jakie ćwiczenie crossfitu ze sobą niesie. Mam nadzieję, że skutecznie! Jeśli się „wkręciłaś”, sprawdź jaki sprzęt będzie ci potrzebny do trenowania w domowych warunkach.
Trening crossfit, choć dla wielu nadal może brzmieć nieco egzotycznie, opiera się na prostych zasadach – to elastyczny plan łączący ćwiczenia o dużej intensywności, które dobierasz sama, według własnych potrzeb. Założenia crossfitu to osiągnięcie maksymalnie dobrych efektów w następujących dziedzinach:
Jak widać, nie chodzi tu stricte o zgubienie zbędnych kilogramów, czy nawet o samą, smukłą sylwetkę. Crossfit to dziedzina, a właściwie – zbiór dziedzin, które wzmacniają organizm na wielu frontach zarówno fizycznych, jak i psychoruchowych.
Tak, jeśli zależy ci choć na jednym z poniższych rezultatów:
Układając własny plan treningowy korzystaj z ćwiczeń, z którymi na co dzień masz do czynienia w klubie fitness czy na siłowni. Mogą być to brzuszki, przysiady z obciążeniem, pompki, a nawet pływanie. Z pewnością przydadzą ci się dobre kettle czy hantle. Ważne, by połączyć minimum kilka ćwiczeń w jeden, spójny plan. Brak tu ograniczeń wiekowych czy ze względu na płeć: podstawą jest zestawianie dyscyplin, które lubisz najbardziej i które przynoszą interesujące cię efekty.
Nie polecam wykonywania crossfitu na co dzień, a jedynie traktować go jako zdrową odskocznię od codziennych, jednolitych treningów. Najlepiej ćwiczyć 3 dni w tygodniu, rozpoczynając trening kilkunastominutową rozgrzewką. Następnie, podziel poszczególne fazy treningu tak, by całość trwała około 30 minut. Ostatnie minuty (5-10 min) poświęć na porządny stretching.
Jeśli nie trenujesz crossfitu w klubie fitness, możesz robić to praktycznie w każdym, innym miejscu. Doskonale sprawdzi się odpowiednio przestronny pokój, a nawet polana w parku. Wówczas warto zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli ci na układanie różnorodnych i ciekawych treningów.
Sprzymierzeńcy smukłych i silnych ramion. Choć możesz zastąpić je np. butelkami z wodą, dobrej jakości hantle zdecydowanie lepiej leżą w dłoni, podnosząc komfort treningu. Nie muszą być ciężkie – nawet te o masie 2 kg pozwolą ci na efektywne ćwiczenia. Z biegiem czasu możesz wymienić je na cięższe.
Trening kettlebells poprawia ruchomość stawów, wzmacnia mięśnie rąk, a łączony z innymi ćwiczeniami (np. z przysiadami) znacznie zwiększa ich skuteczność. Kettle z reguły są o wiele cięższe, niż hantle do fitnessu, przez co wymagają od trenującego nieco więcej siły. Zmęczenie wynagradzają doskonałymi efektami.
Kolejne proste, a zarazem przydatne urządzenie, którego z powodzeniem możesz używać w warunkach domowych. Gumy do ćwiczeń sprawdzą się w treningu górnych partii ciała. Z nimi możesz wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową, ramiona, a nawet dłonie.
Ten element wymaga większej przestrzeni, najlepiej zaaranżowanej na domową siłownię. Jednak – dla chcącego nic trudnego! Na rynku znajdziesz wyposażenie, które bez problemu możesz przechowywać w mieszkaniu. Doskonały przyrząd do treningu ramion i klatki piersiowej.
Nawet niewielki step przyniesie doskonałe efekty przy regularnych ćwiczeniach. To chyba mój ulubiony element crossfitowego treningu. Ćwiczyć możesz w trakcie oglądania ulubionego serialu lub słuchania muzyki.
Trening na stepie nie tylko wzmacnia i modeluje mięśnie nóg, ale i poprawia koordynację ruchową czy nawet poczucie rytmu. Polecam ćwiczenia w towarzystwie nagrań DVD ulubionej trenerki!
Doskonały, gdy zależy ci na wzmocnieniu mięśni ramion. Zamontujesz go bez problemu np. nad drzwiami.
To zdecydowanie większy wydatek, jednak prawdziwi miłośnicy crossfitu powinni spróbować treningu z tym urządzeniem. Rower powietrzny angażuje zarówno dolne, jak i górne kończyny, przy czym możesz rozdzielić pracę nóg i ramion. Zwiększa masę mięśniową i poprawia ogólną wydolność organizmu.
Są wśród was miłośniczki crossfitu? Co z mojej listy znajduje się już w waszych kolekcjach?