Data modyfikacji:

Co wyjątkowego zobaczymy w Cirque du Soleil?

Cirque du Soleil to kanadyjska organizacja rozrywkowa, która określa się jako „niezwykłe połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej”. Została założona przez byłych artystów ulicznych w 1984 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Każdemu występowi towarzyszą niezwykłe emocje i doznania – publiczność bawi się na nich znakomicie. Już niebawem wielkie wydarzenia – Cirque de Soleil Gdańsk i Kraków – dlaczego warto się na nich pojawić?

Co wyjątkowego zobaczymy w Cirque du Soleil?

Cirque de Soleil powstało na początku lat 80. Wówczas, założona przez Gillesa Ste-Croix i Guya Laliberté grupa performerów występowała na ulicach wioski, położonej nad rzeką St. Laurent nieopodal Quebecu – Baie-Saint-Paul. Występowali pod nazwą Les Échassiers de Baie-Saint-Paul i to właśnie oni są stanowili podwaliny obecnej grupy Cirque du Soleil. Ekipa ta zaprezentowała autorski program, w którym wystąpili żonglerzy, tancerze, ziejących ogniem i muzycy, którzy zachwycili umiejętnościami widzów lokalnych. swoim występem zadowolili lokalnych fanów. Nie wiedzieli wówczas, że to początek pięknej i ekscytującej przygody, która zrewolucjonizuje cały świat.

Zespół cyrkowców długie lata doskonalił umiejętności. Pewnego dnia jeden z członków Les Échassiers, Guy Laliberté, uznał, że ich program jest już na tyle dopracowany, że można zaprezentować go szerszej publiczności. W dzień 450. rocznicy odkrycia Kanady przez Jacque'a Cartiera, dokładnie w 1984 roku, Laliberté podjął decyzję o objeździe prowincji, pokazując widzom niezwykłą sztukę cyrkową. Pokaz ten odbył się bez udziału zwierząt, co było swego rodzaju novum w tamtym czasie. Występy urozmaiciły niebanalne kostiumy, oświetlenie i wspaniała muzykę. Guy zmienił nazwę grupy na Cirque du Soleil, gdyż – co sam powiedział: „Słońce symbolizuje młodość, energię i siłę”.

Pierwsza trasa zespołu cyrkowego We Reinvent the Circus po Stanach Zjednoczonych odbyła się w 1987 roku. Zaskoczyła widzów piękną scenografią, ustawionymi wokół sceny siedzeniami oraz – przede wszystkim – kontaktem z publicznością – zarówno fizycznym, jak i duchowym. Bilety na wydarzenia Cyrk de Soleil w San Diego i Santa Monica zapoczątkowały doskonałą passę grupy, która postanowiła wybrać się w trasę zagraniczną po Europie.

Cirque du Soleil – jak powstają wydarzenia?

Cirque de Soleil stworzyli kilka niezwykłych programów, które przyczyniły się do rozwoju sektora rozrywkowego na całym świecie. Wśród nich wyróżnić można Beatles Love, który podkreśla wagę muzyki pop w kulturze, Zumanity – spektakl dla dorosłych z elementami erotyki, pełen odwagi i nieco szokujący, a także Dralion, w którym zaczerpnięto inspirację z filozofii Wschodu. Cirque du Soleil nieustannie stara się zaskoczyć fanów na całym świecie, dostarczając im nowych wrażeń.

Międzynarodowa siedziba Cirque du Soleil zlokalizowana jest w Montrealu, gdzie pracują najbardziej kreatywne umysły i eksperci w dziedzinie sztuki. Wspólnie tworzą wyjątkowe, artystyczne środowisko, które pozwala na eksperymenty, tworzenie nowych rozwiązań i sztuk. W różnych punktach na świecie znajdują się także lokalne biura, które wspierają działalność cyrku du Soleil.

Aby sztuki przedstawiane przez cyrkowców cechowały się najwyższą jakością – artyści muszą mieć odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń. W montrealskiej siedzibie znajdują się trzy sale akrobatyczne, teatr, studio tańca i siłownia. To właśnie tu rekrutowani są nowi członkowie zespołu, gdzie odbywa się również szkolenie przygotowujące do pracy. Trwa ono niejednokrotnie kilka tygodni, aby dokładnie zapoznać uczestników z funkcjonowaniem cyrku.

Cirque du Soleil – kto tworzy widowiska?

Podstawą energii twórczej w Cirque du Soleil są wykonawcy – akrobaci, sportowcy i artyści bezustannie się rozwijają, tworząc część kreatywnego zespołu. To ludzie z pasją, którzy prześcigają się w kreacji nowych koncepcji i ekscytującej sztuki. Każdy członek zespołu jest integralną częścią grupy i wkład każdego z osobna ma kluczowe znaczenie dla sukcesu całości.

Studio stanowi również centrum rozwoju sprzętu i technik akrobatycznych. Prowadzone są tu badania nad nowymi formami przedstawień, które zachwycą publiczność na całym świecie. Cirque du Soleil zatrudnia specjalistów od technologii, którzy pomagają urzeczywistnić nawet najbardziej zaskakujące pomysły. Widzowie niedługo będą mieli okazję je podziwiać – Cirque du Soleil Polska odbędzie się już w tym roku.

Każdy pokaz ma swój początek w inspiracjach i pomysłach. Część z nich pochodzi od dyrektora kreatywnego, część od reżysera i scenarzysty, inne z kolei od choreografów, oświetleniowców, scenografów i kostiumologów. Całość w połączeniu zawsze robi piorunujące wrażenie.

Cirque du Soleil: Corteo

Corteo, z języka włoskiego - orszak, to radosna, świąteczna parada, wykreowana przez klauna. Spektakl łączy w sobie wiele różnorodnych elementów: aktorstwa, akrobatyki, teatru, zabawy, komedii. Wszystko to urozmaicone jest tajemniczością przestrzeni, w której się odbywa – gdzieś między niebem a ziemią.

Cirque de Soleil Corteo to historia pewnego Klauna – Mauro, który rozstał się już ze światem, jednak jego dusza pozostała w pamięci bliskich. Nikt nie chciał żegnać go w smutku, a w radości. Orszak celebruje jego życie pięknymi wspomnieniami, śmiechem. Na scenie pojawiają się bębny i muzycy. To uroczysta parada, która nie wywołuje łez, a uśmiech i szczęście. Znakomite podsumowanie wesołego życia niezapomnianego Klauna Mauro.

Wyjątkowy spektakl, wyreżyserowany przez Daniele Finzi Pasca, miał premierę w 2005 roku w Montrealu. Początkowo odbywał się on w namiocie. Następnie produkcja została przekształcona na arenową w 2018 roku. Do tej pory miało je okazję zobaczyć 9 milionów widzów na 4 kontynentach, w 20 krajach.

Corteo to nie tylko zapierające dech w piersiach akrobacje na drabinach czy w powietrzu – na ogromnych żyrandolach. To także pokaz umiejętności teatralnych i muzycznych, które wprawiają widza w osłupienie. Świat kontrastu, przedstawiany podczas pokazu sprawia, że publiczność nie może oderwać oczu od artystów. Już niebawem – Cirque du Soleil w Krakowie (TAURON Arena Kraków) i w Gdańsku (Ergo Arena) – nie możecie tego przegapić!

Cirque du Soleil w Polsce

Cirque du Soleil 2022 – wydarzenie, na które czekała cała Polska już niebawem! Corteo, jedna z najpopularniejszych produkcji pojawi się w dwóch miastach już we wrześniu. Co czeka widzów? Nadzwyczajna koncepcja sceny obrotowej, która wprowadza w teatralną atmosferę. Połowa publiczności siedzi naprzeciw drugiej, w związku z czym widzą nie tylko przedstawienie, ale także reakcję innych ludzi. Zapierającą dech w piersiach scenografię dopełniają zasłony inspirowane Wieżą Eiffle’a, a także ręcznie malowane kurtyny.

Cirque du Soleil Polska to niezwykłe akty w postaci balansowania na drabinie, akrobacjach w powietrzu czy też tworzenie klimatycznych duetów. To świat kontrastów, które przyciągają wzrok i nie pozwalają zamknąć oczu aż do końca spektaklu. Cirque du Soleil Polska już we wrześniu – w Krakowie i Gdańsku!

Autor: ebilet.pl