Podstawowym napojem, jaki spożywamy nie tylko w upały, powinna być woda mineralna. Jeżeli wybierzemy wodę średnio- lub wysokomineralizowaną, uzupełnimy w ten sposób składniki mineralne, jakie są wydalane z organizmu razem z potem. Do wód zawierających spore ilości magnezu i wapnia należą m.in. Muszynianka, Staropolanka, Cisowianka czy Wielka Pieniawa. Aby woda była smaczniejsza i bardziej orzeźwiająca, można dodać do niej niewielką ilość soku z cytryny lub listek mięty. W czasie największych upałów nie powinno się pić bardzo zimnej wody, bo grozi to zapaleniem gardła - lepiej sięgnąć po wodę w temperaturze pokojowej albo lekko schłodzoną.
Trzeba jednak pamiętać, że woda mineralna nie zawiera innych ważnych elektrolitów (o elektrolitach przeczytasz TUTAJ), które wydalamy pocąc się - sodu, chloru i potasu. Dwa pierwsze związki można łatwo uzupełnić spożywając lekko słone potrawy - szczególnie latem nie powinniśmy całkowicie wykluczać soli z diety. Natomiast żeby dostarczyć organizmowi potasu, najlepiej jest pić szklankę soku pomidorowego dziennie. Pomidory to warzywa będące skarbnicą tego składnika - jeśli chcesz zadbać o prawidłowe funkcjonowanie serca, zadbaj o to, by nie zabrakło ich w codziennej diecie. Duże ilości potasu znajdziesz również w bananach.
Jak dodatkowo nawodnić organizm? Jeśli nie przepadasz za wodą mineralną bez dodatków, możesz częściowo zastąpić ją świeżymi owocami - zwłaszcza takimi o wysokiej zawartości wody, jak melon czy arbuz. Dobrze sprawdzą się także np. koktajle z ogórka. Dobre działanie nawadniające i schładzające organizm ma napar z mięty, niezależnie od tego, czy pijemy go w formie ciepłej czy schłodzonej.
Jeśli chcesz sięgnąć po napoje izotoniczne, najpierw sprawdź skład - unikaj tych zawierających sztuczne barwniki, cukier i niezdrowe słodziki.
Przede wszystkim, chociaż latem chętnie sięgamy po zimne piwo, nie powinniśmy przesadzać z alkoholem. Napoje alkoholowe zmniejszają wydolność układu krążenia, co w połączeniu z działaniem promieni słonecznych może okazać się bardzo niebezpieczne. Na szklankę piwa można pozwolić sobie wieczorem, gdy temperatury trochę spadną. W upały warto też unikać kawy i herbaty, ponieważ zawierają substancje podnoszące ciśnienie krwi. Nie powinno się też zaspokajać pragnienia napojami słodzonymi i sokami owocowymi, które zawierają duże ilości cukrów prostych, a są pozbawione błonnika. Jeśli masz ochotę, lepiej jest sięgnąć po surowe owoce.
Duży wybór bidonów i butelek znajdziesz TUTAJ.