Data modyfikacji:

Cheat day - czy można pozwolić sobie na drobne oszustwo w czasie diety?

Autor: Sylwia Stwora

Będąc na diecie odchudzającej, często marzymy o dniu, kiedy osiągniemy upragnioną wagę i w końcu będziemy mogli sięgnąć po uwielbianą czekoladę, ciasto czy talerz smażonych frytek. Po długim czasie wyrzeczeń, powrót do starych nawyków może zniweczyć całą pracę i skończyć się efektem jo-jo. Może więc lepiej zastosować w diecie mały przekręt w postaci cheat day?

Najprościej mówiąc cheat day to jeden dzień w tygodniu lub po zrzuceniu określonej liczby kilogramów, w którym pozwalasz sobie na małe odstępstwo od obowiązującej Cię diety. Oznacza to, że możesz sięgać po wszystko, na co masz ochotę, ale ze względu na zmianę nawyków żywieniowych musiałaś zredukować do minimum lub w ogóle wyrzucić z odchudzającego menu. Jest to pewnego rodzaju nagroda za Twoją wytrwałość.

Najważniejszą zasadą cheat day jest ustalenie konkretnego dnia, w którym zrobisz sobie wolne od diety. Jeśli ustalisz, że będzie to niedziela, to trzymaj się reguły, że co tydzień, dwa tygodnie czy po utracie 2 kg zawsze w niedzielę będzie wypadać Twój cheat day.

Takie małe oszustwo może okazać się świetnym motywatorem do dalszej walki o idealną sylwetkę. Jednak wato przemyśleć to, czym będziesz się żywić w oszukańczym dniu, aby nie okazało się, że zjesz wszystko to, co znajdzie się w zasięgu Twojej ręki, a potem będziesz zmagać się z wyrzutami sumienia i problemami ze strony układu pokarmowego.Dodatkowo, jeśli już zaplanujesz cheat day to warto również pomyśleć o większej aktywności fizycznej w tym dniu.

Jednodniowe nieprzestrzeganie diety nie odbije się znacząco na Twoim ostatecznym celu, choć po jedzeniowym obżarstwie, waga może wskazać nawet o 1-3 kg więcej, ale to zatrzymanie wody w organizmie oraz zaleganie produktów przemiany materii w jelitach. Jeśli po cheat day nadal będziesz trzymać się zasad zdrowego żywienia, taka chwila zapomnienia nie powinna Cię martwić.

Oczywiście to, czy cheat day nie okaże się początkiem końca diety zależy w dużej mierze od determinacji i silnej woli, dlatego, aby jeden dzień bezkarności nie przerodził się w kilka dni albo nawet cały tydzień, lepiej jest zastosować tzw. cheat meal, czyli zaplanować sobie jeden, niedozwolony posiłek w ciągu dnia.

suplementy dla wegetarian

Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

2022-04-04
Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2021-12-01
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
ryż basmati

Czy ryż basmati jest zdrowy? Ile ma kalorii? Właściwości ryżu basmati

2020-05-23
Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Duży wybór gatunków tego zboża sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ten idealnie dopasowany do indywidualnej diety. Jedną ze sławniejszych odmian jest ryż basmati. Jakie są jego właściwości odżywcze i jak wykorzystać go w kuchni?
tapioka

Tapioka – gdzie kupić?

2020-05-21
Tapioka to nic innego jak kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Jakie właściwości ma tapioka oraz gdzie ją kupić? Sprawdź!