Data modyfikacji:

Prezerwatywy: jakie rodzaje wybrać? Przewodnik po prezerwatywach

Czy wiesz, że skuteczność antykoncepcyjna prezerwatyw wynosi około 98%? Sięgając po kondomy, możesz zabezpieczyć się nie tylko przed niechcianą ciążą. Równie dobrze chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po kondomach. Zobacz, jakie rodzaje znajdziesz na rynku, gdzie je kupić i jak prawidłowo utylizować prezerwatywy po stosunku.

prezerwatywy

Co warto wiedzieć o prezerwatywach?

Prezerwatywy to mechaniczne środki antykoncepcyjne, które są tanie i łatwo dostępne. Właśnie dlatego prawie ⅔ Polaków decyduje się właśnie na takie zabezpieczenie w trakcie współżycia.

Prezerwatywy chronią nie tylko przed nieplanowaną ciążą! Kondomy są także jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed takimi chorobami jak HIV, rzeżączka i kiła. Na rynku znajdziesz dziesiątki różnych rodzajów, które można bez problemu dopasować i do rozmiaru członka, i do indywidualnych preferencji.

Prezerwatywy damskie też istnieją!

Alternatywą dla męskich kondomów są damskie prezerwatywy, o których nadal słyszało niewiele osób. A szkoda, bo mogą pochwalić się wysoką skutecznością antykoncepcyjną. To wszystko dzięki specjalnej budowie – w środku wykorzystuje się nawilżający środek plemnikobójczy, a sama prezerwatywa jest podłużna i ma powierzchnię pokrytą specjalnymi pierścieniami.

Ze względu na to, że prezerwatywy damskie są trudniejsze w zakładaniu, to nadal przegrywają z męskimi kondomami. Jeśli masz ochotę poeksperymentować, to warto je wypróbować.

Czy prezerwatywy są dla każdego?

Choć prezerwatywy cieszą się dużą popularnością, to jednak nie są dla każdego. Jednym z przeciwwskazań do sięgania po klasyczne kondomy jest uczulenie na lateks, i to zarówno u ciebie, jak i u partnera albo partnerki. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu – prezerwatywy bezlateksowe.

Innym przeciwwskazaniem do stosowania prezerwatyw są zaburzenia wzwodu oraz nadmierna suchość pochwy u partnerki.

Jakie są rodzaje prezerwatyw?

Czas sprawdzić, jakie rodzaje prezerwatyw znajdziesz na rynku. Już teraz mamy dobrą wiadomość: wybór robi wrażenie! Oprócz klasycznych kondomów producenci oferują także wszelkiego rodzaju prezerwatywy z bajerami – z wypustkami, przedłużające stosunek czy smakowe.

Jakie prezerwatywy kupić? Zobacz najpopularniejsze rodzaje:

  • prezerwatywy klasyczne to najzwyklejsze kondomy lateksowe, które znajdziesz w praktycznie każdym sklepie, aptece czy drogerii; 
  • prezerwatywy smakowe i zapachowe są wzbogacone o aromaty czekolady, truskawek i inne, dzięki czemu pobudzają zmysły i są dobrym sposobem na urozmaicenie stosunku; 
  • prezerwatywy karbowane, czyli z wypustkami, które zwiększają doznania i u kobiet, i u mężczyzn, 
  • prezerwatywy nielateksowe to doskonała propozycja dla osób, które są uczulone na lateks lub szukają cienkich, zapewniających jeszcze większą przyjemność kondomów;
  • prezerwatywy plemnikobójcze są wzbogacone o specjalny żel, dzięki któremu skuteczność antykoncepcyjna jest jeszcze większa; 
  • prezerwatywy przedłużające stosunek to dobry wybór dla facetów, którzy mają problemy z przedwczesnym wytryskiem lub chcą przedłużyć stosunek.

To nie koniec! Znane marki, na przykład Durex, oferują inne rodzaje prezerwatyw – cienkie, świecące, extra safe czy chłodzące i rozgrzewające.

Na co zwrócić uwagę, kupując prezerwatywy?

Jakie prezerwatywy będą dla ciebie najlepsze? W trakcie zakupu zwróć przede wszystkim uwagę na rozmiar. Za małe kondomy będą uciskać i mogą pęknąć, podczas gdy te za duże będą się zsuwać podczas stosunku. Zawsze dopasowuj wielkość prezerwatywy do średnicy członka.

Równie ważne jest sprawdzenie, czy nie masz alergii nie tylko na lateks. Niektóre prezerwatywy (głównie te przedłużające stosunek) zawierają benzokainę, na którą także można mieć uczulenie.

Gdzie kupować prezerwatywy?

Prezerwatywy są powszechnie dostępnymi środkami antykoncepcyjnymi, na które nie potrzebujesz recepty. Dzięki temu znajdziesz je w aptekach, drogeriach, supermarketach czy nawet w kioskach i na stacjach benzynowych. Równie łatwo można zamówić je online.

Jeśli jednak chcesz mieć różnorodny wybór i jednocześnie pewność, że kondomy są w 100% fabrycznie nowe, nieprzeterminowane i nieuszkodzone, to kupuj prezerwatywy w aptece stacjonarnej lub online.

Przechowywanie kondomów

Prezerwatywy należy przechowywać w temperaturze pokojowej, wynoszącej maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Jakiekolwiek zmiany temperatury czy zbyt duża wilgotność powietrza mogą odbijać się negatywnie na ich trwałości i skuteczności antykoncepcyjnej. Najlepiej trzymać kondomy w oryginalnym opakowaniu, daleko od ostrych przedmiotów.

Używanie prezerwatyw krok po kroku

Jak prawidłowo korzystać z prezerwatyw? To naprawdę ważne, bo właściwe założenie i korzystanie z kondomów gwarantuje maksymalną deklarowaną skuteczność antykoncepcyjną. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy krótką instrukcję.

    1. Przed użyciem sprawdź, czy prezerwatywa nie jest przeterminowana. Jeśli data jej ważności minęła, nie ryzykuj i sięgnij po nową lub zrezygnuj ze stosunku.
    2. Rozerwij opakowanie, uważając, aby nie uszkodzić prezerwatywy. Unikaj używania do tego ostrych narzędzi i nożyczek, które mogą zrobić dziurę w kondomie. Najlepszym pomysłem jest po prostu rozerwanie plastikowego zabezpieczenia poprzez pociągnięcie za jeden z ząbkowanych brzegów.
    3. Zawsze nakładaj prezerwatywę na członek we wzwodzie. Zacznij od zsunięcia napletka, ściśnij końcówkę kondoma, a następnie delikatnie rozwiń prezerwatywę aż do nasady, upewniając się, że zrolowana część znajduje się na zewnątrz.
    4. Po wytrysku i zakończeniu stosunku zdejmij prezerwatywę, gdy członek jest nadal we wzwodzie. Przytrzymaj ją palcami u góry, aby sperma pozostała w środku.

Jeśli podczas współżycia prezerwatywa zacznie się zsuwać i zwijać, to najbezpieczniejszym wyborem jest przerwanie stosunku i użycie nowej.

Na tym jednak nie koniec! Wiele par decyduje się na użycie lubrykantów w trakcie stosunku. To specjalne formuły, najczęściej o konsystencji żelu, dzięki którym można zmniejszyć tarcie i towarzyszący mu dyskomfort czy ból. Jeśli chcesz połączyć prezerwatywę z lubrykantem, to wybieraj wyłącznie te na bazie silikonu albo wody! Formuły z olejami mogą uszkodzić lateksowe kondomy, a co za tym idzie – drastycznie obniżyć ich skuteczność ochrony.

Jak utylizować prezerwatywy?

Utylizacja kondomów jest całkowicie bezproblemowa. Zużytą prezerwatywę należy związać i zawinąć w chusteczkę albo papier toaletowy. Następnie wyrzuć ją do pojemnika na odpady zmieszane i gotowe! Pamiętaj jeszcze o segregacji plastikowego i papierowego opakowania – te należy odpowiednio segregować, wyrzucając do żółtego i niebieskiego kosza na śmieci.

Nigdy nie wyrzucaj prezerwatyw do toalety i nie używaj wcześniej wykorzystanego kondoma ponownie.

Ile kosztują prezerwatywy?

A ile kosztują prezerwatywy? Ceny kondomów są zróżnicowane i zależą między innymi od miejsca zakupu, marki czy rodzaju. Wpływa na nie także wielkość opakowania, jednak bardzo często duże zestawy zawierające nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk są ekonomicznym wyborem. Po przeliczeniu cena za jedną prezerwatywę jest niższa niż w przypadku mniejszych opakowań.

Warto pamiętać, że kondomy dla mężczyzn są tańsze od damskich prezerwatyw, których cena sięga nawet kilkudziesięciu złotych za 3 sztuki.

Zdjęcie:Lovense Toys/Unsplash