Data modyfikacji:

Cała prawda o prezerwatywach

Autor: Marcin Szewczyk

Jest najpowszechniejszym i najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym. Blisko dwie trzecie Polaków stosujących antykoncepcję stawia na prezerwatywę. Pomaga uniknąć niechcianej ciąży i zmniejsza ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie możemy jednak zapomnieć, że nie jest to metoda w stu procentach skuteczna!

Historia

Historia prezerwatywy sięga czasów starożytnych. W XIII wieku przed naszą erą Król Grecji Minos używał kozich pęcherzy jako osłony na penisa. Również starożytni Egipcjanie zakładali na swoje przyrodzenie różne przedmioty (skórę, bawełnę, a nawet… muszle ślimaka). Przełom nastąpił jednak dopiero w XVI wieku, kiedy po Europie szalała epidemia syfilisu. Wtedy włoski badacz i anatom Gabrielle Fallopius wymyślił, aby stosować woreczki lniane linteolum, nasączone solami nieorganicznymi, które miały chronić przez chorobami wenerycznymi. Pierwszą prezerwatywę z gumy wyprodukował Charles Goodyear w pierwszej połowie XIX wieku (w 1855 roku George Bernard Shaw uznał ją nawet za najważniejszy wynalazek stulecia).

XX wiek przyniósł już prawdziwą rewolucję. Prezerwatywy lateksowe, z poliuretanu, pachnące, karbowane, smakowe, supercienkie… Dziś kondomy dostępne są w aptekach, na stacjach benzynowych, kioskach, supermarketach i osiedlowych sklepikach.

Skuteczność

Prezerwatywa jest skuteczna w 97 procentach przypadków. Tyle teoria, w praktyce bowiem wskaźnik ten często spada grubo poniżej 90 procentach (12-15 w skali Pearl’a). Dzieje się tak, ponieważ wiele par nie do końca stosuje się do zaleceń producenta i niewłaściwie jej używa. Zdarza się, że z tej samej prezerwatywy korzystają więcej niż jeden raz (dotyczy to również przypadków, kiedy prezerwatywy najpierw używa się do seksu oralnego, a następnie do stosunku pochwowego),  stosują „gumki”, których datą przydatności do użycia już minęła lub źle je zakładają.

W powszechnej opinii funkcjonuje też przekonanie, że kondomy chronią przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi. To nie do końca prawda. Owszem, wirusy i bakterie mają utrudniony dostęp do ciała drugiej osoby, nie oznacza to jednak, że chronią nas w 100 procentach. Niwelują jedynie ryzyko zakażenia.

Pamiętajmy też, żeby prezerwatywy kupować w aptece – tylko tam mamy pewność, że są właściwie przechowywane (ciepło, wilgoć  i ostre światło na nią wpływają).

Instrukcja obsługi

Przedstawiamy sześć kroków, jak prawidłowo korzystać z prezerwatywy:

1. Przed użyciem upewnij się, że prezerwatywa nie jest przeterminowana

2. Ostrożnie rozerwij opakowanie. Nie używaj nożyczek i innych ostrych narzędzi, by nie uszkodzić materiału. Większość opakowań ma ząbkowane brzegi, co znacznie ułatwia rozpakowywanie.

3. Prezerwatywę nakładaj na członek w stanie wzwodu. Zsuń napletek członka i po naciśnięciu kciukiem i palcem wskazującym wypustki prezerwatywy (aby wypuścić z niej powietrze), nałożyć środek na członka.

4. Ściskając zbiorniczek,  rozwiń prezerwatywę aż do nasady.

5. Po wytrysku wycofaj członek z pochwy, przytrzymując prezerwatywę za krawędź, tak aby nasienie nie mogło się wydostać

6. Zużytą prezerwatywę zwiń, zwiąż i wyrzuć do kosza

Wady i zalety prezerwatywy

Prezerwatywa jest tania, prosta w użyciu i dostępna bez recepty, ale mniej skuteczna niż metody hormonalne. W przeciwieństwie do pigułek i plastrów antykoncepcyjnych chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich największą wadą jest jednak to, że zmniejszają jakość doznań seksualnych.

Przeciwwskazania

Z prezerwatyw nie powinny korzystać osoby uczulone na lateks, nie najlepiej też sprawdzają się u mężczyzn z zaburzeniami wzwodu. Niewskazane również jest, aby w ten sposób zabezpieczali się partnerzy kobiet uskarżających się na suchość w pochwie - nadmierne tarcie może spowodować pęknięcie kondoma.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-05-06
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

2019-12-28
Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2019-09-05
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!