Data modyfikacji:

„Bezkaloryczny” olej w sprayu – czy warto go stosować?

Autor: Karolina

Stosując dietę redukcyjną lub zwyczajnie dbając o jakość naszych posiłków, często unikamy smażenia. Głównym tego powodem jest konieczność stosowania do tego celu kalorycznego oleju. Okazuje się jednak, że na rynku dostępny jest produkt, który pozwala nam smażyć „bezkalorycznie”.

Stosowana zazwyczaj do smażenia łyżka oleju ma około 90 kcal. Czy jest możliwe zatem, żeby olej w sprayu był całkowicie bezkaloryczny? Przedstawiamy prawdę na temat sprayu do smażenia.

Niekoniecznie bez kalorii

Okazuje się, że produkt reklamowany jako bezkaloryczny w rzeczywistości taki nie jest. Olej w sprayu posiada tak naprawdę tylko 200 kcal mniej na 100 g niż olej tradycyjny. W czym zatem tkwi jego tajemnica? Cały sęk leży w sposobie dawkowania – producent zaleca nam rozpylanie go przez okres 1 sekundy z odległości około 15 cm. Wiąże się to oczywiście z tym, że ilość użytego produktu będzie naprawdę znikoma, a co zatem idzie niskokaloryczna. Jednym psiknięciem dostarczamy naszej potrawie tylko 7 kcal więcej. W porównaniu z 90 kcal łyżki oleju ilość ta rzeczywiście robi różnicę – jest to ponad 10 razy mniej.

Czy warto?

W tej sytuacji zapewne wiele z Was stawia sobie pytanie: czy warto. Odpowiedzi mogą być dwojakie – z jednej strony trudno jest dawkować normalny olej w tak małej porcji, z drugiej jest on kilkukrotnie droższy od tradycyjnego produktu. Alternatywą może być posiłkowanie się przeznaczonymi do olejów rozpylaczami, które pomogą zmniejszyć stosowaną do smażenia porcję. Możemy także spróbować rozprowadzać go za pomocą pędzelka lub papierowego ręcznika.

Korzyścią przemawiającą za zakupem oleju w sprayu jest jednak fakt, że oprócz tradycyjnego oleju rzepakowego zawierają one też substancje, które pomimo nikłej ilości tłuszczu chronią przed przywieraniem potraw do patelni.

Na grafice: 1. Oliwa z oliwek w aerozolu 141 Global Oil, 15,99 zł 

Więcej sprayów do smażenia znajdziesz TUTAJ.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o olejach zajrzyj: Jak dobrać olej do sałatki? oraz Alfabet zdrowia: olej palmowy

Pamiętajmy także o tym, że całkowita eliminacja tłuszczów w diecie nie jest dla naszego organizmu korzystna. Co więcej, są one dla zdrowia wręcz niezbędne. Ważny jest jednak odpowiedni ich wybór – stawianie na zdrowe tłuszcze typu orzechy, oliwa z oliwek czy awokado to najlepszy wybór.

suplementy dla wegetarian

Jakie suplementy dla wegetarian wybrać?

2022-04-04
Warunkiem każdej diety, także i wegetariańskiej, powinno być to, aby była odpowiednio zbilansowana. Czy suplementy dla wegetarian są w tym pomocne? Sprawdź!
Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie [PRZEPISY]

Proste i pyszne ciasta na Boże Narodzenie. Przepisy ze zdjęciami

2021-12-01
Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, uśmiechu, bliskości, ale także moment wielu kulinarnych popisów. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, po tradycyjnym barszczu i karpiu podaj pyszny deser w postaci dobrego ciasta. Zastanawiasz się, jakie ciasta na Boże Narodzenie upiec tym razem, aby pozytywnie zaskoczyć rodzinę? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! Przepisy na ciasta będą łatwe i proste w przygotowaniu. Sprawdź nasze pomysły na wigilijne przepisy na bożonarodzeniowe placki.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
ryż basmati

Czy ryż basmati jest zdrowy? Ile ma kalorii? Właściwości ryżu basmati

2020-05-23
Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Duży wybór gatunków tego zboża sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ten idealnie dopasowany do indywidualnej diety. Jedną ze sławniejszych odmian jest ryż basmati. Jakie są jego właściwości odżywcze i jak wykorzystać go w kuchni?
tapioka

Tapioka – gdzie kupić?

2020-05-21
Tapioka to nic innego jak kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Jakie właściwości ma tapioka oraz gdzie ją kupić? Sprawdź!