Wiecie, że skład migdałów jest najbardziej unikalny spośród wszystkich orzechów? To dlatego są nazywane ich królem. Zobaczcie, dlaczego warto je regularnie podjadać.
Migdały pozytywnie wpływają na profil lipoprotein, które usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Obniżają również poziom tzw. złego cholesterolu. Z kolei błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe trzymają w ryzach poziom cukru we krwi, dlatego regularnie jadając migdały, możemy zapobiec cukrzycy. Kwasy tłuszczowe działają dobroczynnie na tkankę mózgową. Migdały kryją w sobie też pokaźne pokłady błonnika, magnezu, białka i miedzi, a z witamin E i B2. Ciekawe, że w ich składzie znajdziemy argininę – aminokwas, który poprawi wydolność mięśni, co ucieszy zwłaszcza sportowców. Porcja migdałów z powodzeniem może być naszym drugim śniadaniem.
Migdały są bogatym źródłem substancji, które zwalczają wolne rodniki uszkadzające włókna kolagenowe. Smaczne orzeszki są więc naszymi sprzymierzeńcami w walce z szybkim starzeniem się. Pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji, dzięki czemu zatrzymamy młodość na trochę dłużej. Zdają sobie z tego doskonale sprawę producenci kosmetyków. Wyciąg ze słodkich migdałów działa jak nawilżający i regenerujący plaster na suchą cerę. Z kolei gorzkie migdały wykorzystuje się w medycynie estetycznej, gdzie stanowią składnik jednego z najlepszych peelingów przeciwtrądzikowych.
Szeroki wybór kosmetyków z ekstraktami z migdałów znajdziecie TUTAJ.
Błogie raczenie się smakiem migdałów to znany i skuteczny sposób na zgagę i mdłości w ciąży. Orzechy zobojętniają nagromadzone w żołądku kwasy, a przy okazji uzupełniają ubytki kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy. Dieta bogata w migdały jest szczególnie polecana osobom żyjącym w ciągłym stresie, napięciu, a nawet znajdującym się na granicy wyczerpania psychicznego. Jako obowiązkowy składnik diety DASH migdały mają spore zasługi w walce z nadciśnieniem tętniczym. Na ich walory uwagę powinny zwrócić też osoby będące na diecie. Długie żucie pojedynczych sztuk pomaga radzić sobie z głodem i zapewnia uczucie sytości. Ze względu na wysoką zawartość białka migdały mogą być cennym substytutem w menu wegetariańskim, a mleko migdałowe zastąpi tradycyjny produkt w diecie bezmlecznej i bezsojowej.