Data modyfikacji:

Alergia na roztocza – objawy i profilaktyka 

Czy spokoju nie daje ci całoroczny katar, który nasila się po przebywaniu w zakurzonych pomieszczeniach? Przyczyną może być alergia na roztocza kurzu domowego. Jej objawy bywają bardzo uciążliwe, dlatego poznaj sposoby profilaktyki uczulenia na roztocza. 

Czym są roztocza kurzu domowego?

Do najbardziej powszechnie występujących i wywołujących reakcje alergiczne gatunków roztoczy kurzu domowego należą:
 • Dermatophagoides pteronyssinus, 
 • Dermatophagoides farinae. 
Roztocza to zwierzęta z gromady pajęczaków. Są bardzo małe i nie można ich dostrzec gołym okiem. Żyją w naszych domach, ich duże ilości znajdują się w łóżkach, dywanach, pościeli, a także tapicerce mebli i pluszakach. Pożywieniem roztoczy jest głównie złuszczony naskórek, zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. Do rozwoju roztoczy konieczna jest odpowiednia temperatura (około 25 stopni Celsjusza), a także wilgotność.

Najwięcej roztoczy jest obecnych w okresie letnim i jesiennym, dlatego też wtedy następuje zazwyczaj zaostrzenie objawów alergii. Na ilość roztoczy kurzu domowego obecnych w mieszkaniach ma wpływ ich sprzątanie, wietrzenie i stan techniczny. Zdecydowanie mniej roztoczy jest w częściej sprzątanych i wietrzonych pomieszczeniach. 

Uczulenie na roztocza

Roztocza kurzu domowego są najczęstszą przyczyną całorocznego alergicznego nieżytu nosa. Dzieje się tak, dlatego że roztocza są obecne w materacach, dywanach czy zasłonach przez cały rok.  Pomimo całorocznego występowania objawów nasilenie dolegliwości związanych z uczuleniem następuje w okresie letnim oraz jesienno-zimowym. Jest to związane z tym, że latem i jesienią warunki do rozwoju roztoczy w domach są najlepsze – odpowiednia temperatura i wilgotność.

Zimą zaś do nasilenia objawów alergii na roztocza przyczynia się rzadkie wietrzenie mieszkań i tym samym nagromadzenie dużych ilości alergenów. Uczulające dla człowieka nie są same roztocza, ale białka zawarte w ich odchodach, które gromadzą się w poduszkach i meblach, w których żyją te małe pajęczaki. 

Alergia na roztocza – objawy

Alergia na roztocza przybiera najczęściej postać całorocznego alergicznego nieżytu nosa. Oznacza to, że objawy występują w czasie każdej pory roku, nasilając się w okresach zwiększonego występowania roztoczy. Do typowych objawów alergii na roztocza należą:
 • wodnisty katar – najczęściej jest bezbarwny i stale wycieka z nosa, 
 • uczucie zatkanego nosa – ta dolegliwość powoduje częste oddychanie przez usta, szczególnie w czasie snu, a tym samym wysychanie jamy ustnej i nieprzyjemny zapach z ust po przebudzeniu,
 • napady kichania – pojawiają się szczególnie w czasie kontaktu z roztoczami, np. po odkurzaniu, kiedy alergeny unoszą się w powietrzu, czy też w zakurzonych pomieszczeniach,
 • ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – częste u osób zgłaszających niedrożność nosa, może podrażniać gardło i wywoływać przewlekły kaszel,
 • swędzenie nosa, 
 • zapalenie spojówek – obecny jest świąd, łzawienie i zaczerwienienie,
 • utrata węchu i smaku, 
 • ból głowy,
 • ból nad zatokami – spowodowany obrzękiem ujść zatok przynosowych,
 • uczucie zatkania uszu i niedosłuch – wynikające z zatkania trąbek słuchowych,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia koncentracji,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • napady kaszlu.
Objawy te występują najczęściej po sprzątaniu oraz w czasie przebywania w zakurzonych miejscach. Mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie chorej osoby. Występowanie uczulenia na roztocza kurzu domowego może współistnieć z innymi chorobami alergicznymi, np. astmą oskrzelową czy atopowym zapaleniem skóry. 

Alergia na roztocza – działania profilaktyczne

 1. Jak zapobiegać występowaniu objawów alergii na roztocza? Poznaj kilka sposobów, które pomogą ci poradzić sobie z tym problemem.
 2. Pierz koce, poduszki, kołdry, a także zabawki pluszowe w wysokiej temperaturze (około 60 stopni Celsjusza). W ten sposób pozbędziesz się roztoczy żyjących w pościeli, ponieważ nie są one w stanie przeżyć działania wysokiej temperatury. Pamiętaj także o tym, aby robić to regularnie, co około 2 tygodnie.
 3. Odkurzaj swoje mieszkanie 2-3 razy w tygodniu. Możesz w tym celu używać specjalnych odkurzaczy parowych. Ważne jest, aby twój odkurzacz był wyposażony w odpowiedni filtr (HEPA), dzięki któremu alergeny po odkurzaniu nie będą znów obecne w powietrzu.
 4. Konieczne jest też częste ścieranie kurzu z szafek i innych miejsc, aby nie stanowił on miejsca do rozwoju roztoczy. Rób to zawsze przy użyciu wilgotnej ściereczki, aby kurz nie unosił się w powietrzu.
 5. Wystawiaj pościel i zabawki pluszowe na działanie mrozu. Zima to doskonały czas, aby pozbyć się roztoczy z kołder i poduszek, ponieważ pajęczaki te giną w niskich temperaturach.
 6. Wietrz i wystawiaj pościel na słońce. W lecie możesz również pozbyć się roztoczy z pościeli przez wystawianie jej na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. 
 7. Często wietrz mieszkanie. Utrzymuj w nim też odpowiednią wilgotność. Zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi roztoczy.
 8. Zrezygnuj z dywanów, zasłon i mebli tapicerowanych. W ten sposób roztocza nie będą miały odpowiedniego miejsca do życia. Nie trzymaj na półkach drobnych ozdób, suszonych kwiatów i serwetek, które mogą zbierać kurz.
 9. Trzymaj książki w zamkniętych szafkach. Trudno jest utrzymać cały dom w odpowiedniej czystości i ścierać kurz z każdego miejsca, dlatego zmniejsz ilość takich „łapaczy kurzu”. Książki ustaw w szafkach z zamknięciem. Jeśli lubisz oglądać swoją biblioteczkę, postaw na szklane drzwiczki.
 10. Stosuj środki roztoczobójcze.
Autorka: Zuzanna Pawlak