Data modyfikacji:

15 błędów treningowych, przez które nie widzisz postępów

Setki godzin spędzonych na siłowni, a ty nadal nie widzisz efektów? Być może popełniasz błędy, o których nawet nie jesteś świadoma, a które wśród trenujących są prawdziwą plagą. Sprawdź listę najczęstszych sportowych wpadek, które rujnują twój progres i przestań je popełniać!

Pomijasz rozgrzewkę

Jeśli nie wykonujesz rozgrzewki przez treningiem, narażasz się nie tylko na gorsze wyniki, ale przede wszystkim na kontuzję. Nierozgrzane mięśnie są szczególnie narażone na urazy podczas wysiłku fizycznego. Rozgrzewka jest także sposobem na to, by dostatecznie przygotować ciało do treningu i pozwolić mu osiągnąć lepsze rezultaty. Poświęć choć 10 minut na porządną rozgrzewkę, uwzględniając wszystkie stawy.

Nie pozwalasz sobie na odpoczynek

Codzienny trening siłowym jest bardzo poważnym błędem. Nie dość, że nie przyniesie ci lepszych efektów, to dodatkowo, ćwicząc codziennie ryzykujesz kontuzje i przemęczenie. Mięśnie po treningu siłowym potrzebują choć jednodniowej przerwy na regenerację. Co się nie tyczy treningów kardio, bez obaw możesz wykonywać je nawet codziennie.

Nie mierzysz sił na zamiary

Zbyt duże obciążenie, a może zbyt wiele powtórzeń? Jeśli ćwiczysz ponad miarę, nie możesz spodziewać się dobrych efektów. Wymiar aktywności fizycznej musisz dobierać stosownie do własnych umiejętności i kondycji. Z czasem możesz podnosić poprzeczkę, jednak zbyt wiele na samym początku, to jak wybieranie się z motyką na słońce.

Nie masz celu treningowego

Stałaś się ofiarą mody na aktywny styl życia, jednak na siłownię chodzisz zupełnie bezrefleksyjnie? Jeśli tak, nigdy nie będziesz z siebie dostatecznie zadowolona. Podejmując się jakiejkolwiek aktywności fizycznej, musisz mieć wyznaczony cel. Mogą to być bardziej jędrne pośladki, płaski brzuch, lepsza kondycja, czy zniwelowanie bólu pleców – wszystko jedno. Musisz określić to, do czego dążysz i stale sprawdzać postępy.

Nie monitorujesz efektów

Co się tyczy kontroli postępów – częstym błędem sportowców jest brak monitorowania swoich osiągnięć. Wiele rzeczy można określić „na oko”, jednak taka obserwacja nie zastąpi rzetelnej kontroli sukcesów. Jak monitorować swoje osiągnięcia w sporcie? Zaopatrz się w smartband, który w połączeniu z mobilną aplikacją sam spisuje twoje sukcesy. Jeśli nie jesteś fanką elektronicznych gadżetów sportowych, wystarczy dobry i sumiennie prowadzony dziennik.

Jesteś niesystematyczna

Na początku planujesz trenować 4 razy w tygodniu, jednak szybko dopada cię lenistwo i brak obowiązkowości. Twój organizm uwielbia regularność – tyczy się to również aktywności fizycznej. Nie musisz narzucać sobie ogromnej ilości treningów, jednak postaraj się być konsekwentna. Na początek, nawet 1-2 treningi w tygodniu będą świetne, jeśli tylko nie będziesz ich odpuszczać.

Brak wiedzy

Zakładamy, że chcesz schudnąć, więc postanawiasz biegać kilka razy w tygodniu. Brzmi banalnie, jednak sprawa nie jest tak prosta. Jeśli do tej pory nigdy nie biegałaś, powinnaś zasięgnąć informacji, jak robić to poprawnie; od jakich dystansów zaczynać, jak układać stopy, kiedy sięgać po napoje, co zjeść po treningu. Ta zasada działa identycznie, w przypadku każdego, innego sportu. Pogłębiaj swoją wiedzę, by być jeszcze skuteczniejszą i widzieć lepsze rezultaty!

Banalizujesz dietę

Sądzisz, że katorżniczy trening uprawnia cię do zjedzenia ulubionego fast-fooda? Niestety, to tak nie działa. Dieta i ćwiczenia to nierozłączny duet, który musisz wcielić w życie, jeśli chcesz szybko zauważyć pozytywne efekty. Jeśli masz problem z ułożeniem jadłospisu pasującego do swojej aktywności, zasięgnij rady dietetyka.

Nie nawadniasz się

Pocąc się w trakcie ćwiczeń, wydalasz z organizmu wiele mikroelementów. Musisz je uzupełniać, sięgając po wodę mineralną lub napoje izotoniczne.

Źle dobrany strój

W siłowni nie chodzi o rewię mody, lecz z drugiej strony, bawełniany t-shirt i zwykłe spodnie z dresu naprawdę nie sprawdzą się dobrze. Twoja odzież sportowa musi być wygodna, a zarazem powinna dobrze odprowadzać wilgoć. Przyznasz, że w przepoconej koszulce ćwiczy się mało komfortowo, co może zniechęcać do dawania z siebie stu procent.

Niezdrowy tryb życia

Mniejsze efekty treningów zauważają osoby, które na co dzień mają styczność z używkami, śpią zbyt krótko i odżywiają się źle. Zastanów się, czy nie masz sobie nic do zarzucenia w tych aspektach?

Nieodpowiednio oddychasz

Oddech w trakcie wysiłku musisz być miarowy i ustabilizowany. Twoje mięśnie w trakcie uprawiania sportu wymagają potężnych dawek tlenu. Oznacza to, że uprawiając sport, nie powinnaś rozmawiać i dekoncentrować się. Skup się na oddechu!

Zapominasz o stretchingu

Po treningu, twoje mięśnie są sztywne, dlatego powinnaś je rozciągnąć. To przyspieszy ich regenerację, zapobiegając m.in. zakwasom. Jeśli po treningu nie wykonasz choć 10 minutowego rozciągania, popełniasz poważny błąd.

Porównujesz się do innych

Twoja przyjaciółka ćwiczy tak długo, jak ty, a już cieszy się piękną sylwetką. Ty z kolei, nie zauważasz większych zmian. Być może to przez twoje zaniedbania; z drugiej strony, twoje ciało może wymagać większej ilości czasu. Bądź dla siebie bardziej wyrozumiała.

Brak cierpliwości

Sylwetkę modelki chcesz osiągnąć w miesiąc? Zejdź na ziemię – nawet niewielkie zmiany w twoim ciele wymagają czasu i cierpliwości – to najważniejsze składniki sukcesu.
Przyznaj się: które grzechy sportowca popełniasz? To czas, by raz na zawsze o nich zapomnieć!