Data modyfikacji:

Suche łokcie – przyczyny i sposoby zwalczania problemu

Szorstka, nieprzyjemna w dotyku i nieestetyczna skóra na łokciach. Znasz ten problem? Zanim sięgniesz po pierwszy lepszy balsam nawilżający, zastanów się, skąd wziął się kłopot. Zdradzamy, co stoi za suchymi, swędzącymi łokciami – przyczyny mogą cię zaskoczyć. Jak pozbyć się szorstkiej, pękającej skóry? Znamy na to sposoby!
kobieta w wannie

Co oznaczają suche łokcie?

Na co dzień zdarza ci się o niej zapominać, jednak gdy jej stan pogarsza się, trudno to przeoczyć. Skóra na łokciach różni się nieco od tej, która występuje w innych partiach ciała. Przede wszystkim - jest grubsza i bardziej skłonna do rogowacenia. Niewielka ilość gruczołów łojowych w tym rejonie, to także częsty powód suchości, a nawet pękania skóry łokci.

Naturalne predyspozycje to nie jedyny powód suchej skóry na łokciach. Do innych przyczyn zaliczyć można:

  • skłonności genetyczne,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu,
  • złą dietę,
  • niektóre choroby.

Suche łokcie – objaw choroby?

Sucha skóra łokci może być zwiastunem problemów zdrowotnych. Oczywiście, jeśli zauważysz przesuszenie, nie musisz od razu gnać do lekarza – należy uważnie obserwować inne symptomy, które daje ci organizm. Warto zapamiętać, że przesuszone łokcie doskwierają osobom chorym na:
  • cukrzycę,
  • łuszczycę,
  • egzemę,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • niedoczynność tarczycy.
Jeśli jednocześnie wraz z problemem suchych łokci zauważysz inne nietypowe reakcje organizmu (np. rumień skóry, ogólne zmęczenie, silny świąd), jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Co na suche łokcie? Sposoby na nawilżenie skóry

Suche, swędzące łokcie stosunkowo rzadko okazują się objawem choroby. Najczęściej jest to wynik zaniedbań pielęgnacyjnych i żywieniowych. Zastanawiasz się, jak przywrócić skórę łokci do ładu? Pamiętaj o tych zasadach!

Sprawdź także: Właściwości kosmetyczne alg morskich

Maść lub krem na suche łokcie

Być może balsam, którego używasz nie nawilża skóry łokci wystarczająco. Na te kłopotliwe partie stosuj maści lub kremy o działaniu silnie nawilżającym i zmiękczającym. Polecamy produkty z zawartością mocznika oraz kwasów kosmetycznych.

Delikatny peeling

Wykonując złuszczanie skóry ciała, nigdy nie zapominaj o łokciach. Traktuj je jednak delikatnie – nadmierne ścieranie naskórka może spowodować jego nawarstwianie.

Zdrowa, zbilansowana dieta

To jasne, że zdrowa skóra to ta odżywiona „od wewnątrz”. Dostarczaj sobie witamin i minerałów pochodzących z warzyw, owoców, chudego mięsa, pełnoziarnistych produktów i wysokiej jakości nabiału. Unikaj przetworzonej żywności, cukru i używek.

Nie zapominaj o wodzie

Przesuszona skóra to jeden z głównych objawów odwodnienia. Zacznij pić więcej wody, a szybko zauważysz, że jej stan znacznie się poprawił.

Odpowiednie balsamy do ciała

Gdy problem suchych łokci odrobinę się zmniejszy, zastosuj mocno nawilżający balsam, który odbudowuje warstwę lipodową. Unikaj kosmetyków z zawartością alkoholu, SLS, parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Suche łokcie i… kolana

Nieodpowiednie nawyki pielęgnacyjne oraz zła dieta mogą być przyczyną nie tylko suchych łokci, ale i suchych kolan. Skóra kolan jest bardziej odporna na szkodliwe czynniki (jest wsparta na większej ilości tkanki tłuszczowej). Jeśli zauważysz, że i w tej okolicy pojawiła się suchość i szorstkość, pielęgnuj ją tak samo, jak skórę łokci.
Suche, swędzące łokcie nie są problemem nie do zwalczenia. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian do codziennej pielęgnacji ciała i sposobu żywienia, a wygląd twojej skóry ulegnie poprawie. Spróbuj!
Autorka: Joanna Stanuch