Data publikacji:

Olej palmowy a kokosowy: jaka jest różnica?

Olej palmowy i kokosowy to tłuszcze roślinne składające się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych. Choć zwykle ten pierwszy uznaje się za szkodliwy, zaś drugi wychwala za prozdrowotne właściwości, oba produkty mają swoje wady i zalety. Jakie są różnice między olejem palmowym a kokosowym? Gdzie się je stosuje? Sprawdź!

Olej palmowy a kokosowy – czym się wyróżniają?

Olej palmowy i olej kokosowy to składniki wielu słodyczy, ciast, produktów spożywczych, a także kosmetyków. Wiele mówi się zarówno o ich właściwościach, jak i szkodliwości. Choć sporo osób uważa, że olej palmowy jest niezdrowy, a olej kokosowy to prawdziwa skarbnica składników odżywczych, w rzeczywistości sprawa nie jest taka czarno-biała. W artykule przedstawiamy, czym są te dwa rodzaje tłuszczów, czym się od siebie różnią oraz czy warto je stosować.

Olej kokosowy, zwany również masłem kokosowym, to tłuszcz roślinny pozyskiwany z miąższu orzechów palmy kokosowej. Wyróżniamy dwa rodzaje tego oleju – rafinowany i nierafinowany. Ma biało-żółty kolor i topnieje w temperaturze ok. 22-28 stopni Celsjusza.

Swego czasu wiele mówiło się o cudownych, prozdrowotnych właściwościach oleju kokosowego. Miał on zawierać sporo średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT), które są łatwiejsze w trawieniu i korzystne dla organizmu. W rzeczywistości jednak tłuszcz ten zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), co może prowadzić do chorób układu krążenia (np. miażdżycy i nadciśnienia).

Nie jest jednak prawdą, że olej kokosowy jest całkowicie niezdrowym produktem. Zwłaszcza nierafinowany zawiera sporo witamin, antyoksydantów oraz innych cennych składników. Ważne jednak, aby zachować umiar. Choć zdecydowanie lepszym wyborem są nienasycone oleje roślinne, nie trzeba całkowicie wykluczać oleju kokosowego z codziennej diety. Powinno się go jednak spożywać w niewielkich ilościach.

Olej palmowy pozyskiwany jest z miąższu lub nasion olejowca gwinejskiego, zwanego również palmą oleistą. Nazwą tą określa się w zasadzie trzy produkty:
  • olej z miąższu palmy oleistej – zawiera karotenoidy oraz sporo witaminy E, może być rafinowany lub nierafinowany; jego frakcję ciekłą nazywa się oleiną palmową (więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych), zaś frakcję stałą – stearyną palmową (więcej nasyconych kwasów tłuszczowych),
  • olej z ziarna palmy oleistej – zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, jest nieco podobny do oleju kokosowego, dobrze nadaje się do smażenia,
  • częściowo utwardzony olej palmowy – w procesie uwodornienia powstają szkodliwe tłuszcze trans, ma stałą konsystencję, jest zdecydowanie niezdrowy i powinno się go spożywać w jak najmniejszej ilości.
Uważa się, że olej palmowy jest najmniej zdrowym tłuszczem roślinnym. Ponadto jego zbiory przyczyniają się do niszczenia lasów deszczowych w Indonezji oraz Malezji.

Olej palmowy a kokosowy – różnica

Olej palmowy a kokosowy – jakie są różnice? Oto one: 
  • olej palmowy ma kolor bardziej pomarańczowy, podczas gdy kokosowy jest biało-żółty,
  • olej palmowy topi się w znacznie wyższej temperaturze (ok. 35 stopni Celsjusza) niż kokosowy (22-28 stopni Celsjusza),
  • olej palmowy wykorzystuje się głównie do smażenia i produkcji słodyczy, zaś kokosowy również do wyrobu domowych ciast czy też kosmetyków,
  • olej palmowy zawiera sporo karotenoidów, natomiast kokosowy – kwas laurynowy o działaniu przeciwzapalnym.

Olej palmowy – zastosowanie

Olej palmowy stosuje się do wyrobu słodyczy, margaryn, lodów oraz innych przetworzonych produktów. Ponadto używa się go do smażenia, a także do produkcji kosmetyków (zwłaszcza olej nierafinowany), mydeł czy świec.

Olej kokosowy – zastosowanie

Oleju kokosowego używa się często do smażenia oraz wypieków. Można znaleźć go w słodyczach (zwłaszcza wegańskich), a także innych produktach dla wegan. Ponadto stosuje się go w kosmetyce do produkcji masek do włosów, mydeł, balsamów do ciała, naturalnych past do zębów itp.

Autor: Olga Wacholc