Data publikacji:

Mycie zębów sodą – czy warto myć zęby sodą?

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Właśnie dlatego chętnie chodzimy na zabiegi wybielania, sięgamy po wybielające pasty do zębów czy inne domowe metody, m.in. po sodę oczyszczoną. Jednak czy mycie zębów sodą oczyszczoną jest bezpieczne? Co tak naprawdę daje i jak działa? Aby dowiedzieć się na ten temat więcej, zapraszamy do lektury poniższego artykułu!
mycie zębów sodą

Mycie zębów sodą oczyszczoną – jak to działa i czy rzeczywiście wybiela zęby?

Dlaczego niektórzy praktykują mycie zębów sodą oczyszczoną? Ze względu na efekt wybielania, jaki soda ma dawać. Niektórzy stosują ją następująco: niewielką ilość sody oczyszczonej mieszają z wodą, a następnie nakładają na szczoteczkę i myją zęby. Efekt? Bielszy uśmiech. Ale tylko pozornie. Soda to nic innego jak wodorowęglan sodu, a ten nie ma właściwości wybielających!
Jak więc działa soda oczyszczona do mycia zębów? Soda oczyszczona ma silne właściwości ścierne. Soda zatem mechanicznie ściera osad pokrywający powierzchnię zęba. Po użyciu sody zęby wydają się więc być bielsze. Przebarwienia z kawy, herbaty czy powstałe na skutek palenia papierosów szybko znikają. My jesteśmy zadowoleni z efektu i stosujemy sodę regularnie. Ale należy pamiętać, że stosowanie sody do mycia zębów działa tak samo, jak stosowanie papieru ściernego. Zatem czy takie mechaniczne ścieranie jest bezpieczne dla naszego uzębienia? Jak na nie wpływa?

Czy można myć zęby sodą oczyszczoną? Czy to bezpieczne?

Mycie zębów sodą oczyszczoną jest bardzo szkodliwe dla uzębienia. Zwłaszcza gdy sięgamy po ten sposób regularnie. Mechaniczne ścieranie osadów powoduje osłabienie szkliwa. To z kolei sprawia, że zęby będą bardziej podatne na bakterie próchnicotwórcze. Nie ma więc prostszej drogi do tego, aby uszkodzić szkliwo.
Należy też pamiętać o tym, że stosowanie sody do mycia zębów to błędne koło. Dlaczego? Ponieważ uzębienie osłabione takim mechanicznym ścieraniem będzie później jeszcze bardziej podatne na przebarwienia. Efekt stosowania sody jest więc zauważalny od razu, ale szybko znika, a osoba szczotkująca w ten sposób zęby wpada w błędne koło.
Niektórzy zauważą jednak, że soda oczyszczona jest składnikiem wielu popularnych past do zębów. Dlaczego więc dentyści odradzają jej domowe stosowanie w celu wybielania zębów? Z jednego prostego powodu – ze względu na stężenie. W pastach do zębów może występować soda oczyszczona, ale zawsze pojawia się ona w niewielkim stężeniu. Stosowanie czystej sody oczyszczonej bezpośrednio na szkliwo jest więc nieporównywalne z niewielkim dodatkiem sody w paście do mycia zębów.
Należy więc raz na zawsze zapamiętać, że soda do mycia zębów nigdy nie będzie dobrym wyborem!

Mycie zębów sodą i wodą utlenioną – czy można tak myć zęby? Jakie to daje efekty?

Niektóre domowe sposoby na wybielanie zębów zalecają stosowanie sody oczyszczonej w połączeniu z wodą utlenioną. Czy jednak jest to bezpieczne? Zacznijmy od tego, że sama woda utleniona wykazuje naturalne właściwości wybielające szkliwo. Ponadto działa antybakteryjnie. Nic więc dziwnego, że niektórzy łączą te dwa sposoby w celu uzyskania bielszego uśmiechu.
Tak jak już wspominaliśmy, mycie zębów sodą jest szkodliwe dla zębów! Łączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną niczego w tym wypadku nie zmienia. Nie zalecamy więc takiego rozwiązania. Niemniej jednak można raz na jakiś czas płukać zęby wodą utlenioną, aby delikatnie je wybielić. Wystarczy wodę utlenioną o stężeniu nie większym niż 3% zmieszać z wodą w równych proporcjach, np. na 2 łyżki wody utlenionej dolać 2 łyżki wody. Taką mieszanką można płukać jamę ustną maksymalnie raz w tygodniu.
Nie należy jednak robić tego częściej. Dlaczego? Ponieważ woda utleniona stosowana zbyt często spowoduje nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Jak wybielić zęby w domu w bezpieczny sposób? Czy to możliwe?

Skoro już wiadomo, że stosowanie sody oczyszczonej do mycia i wybielania zębów nie jest bezpieczne, to sprawdźcie, jakie domowe sposoby na bielszy uśmiech będą najbezpieczniejszą alternatywą. Gwarantujemy, że stosowanie się do poniższych zaleceń zapewni wam zdrowy i biały uśmiech.
  • Odpowiednia dieta
Co w dużej mierze odpowiada za przebarwienia na zębach? Dieta, czyli to co jecie i pijecie. Najgorzej na nasze uzębienie działa mocna kawa, herbata, a także palenie papierosów. Jeśli więc chcecie mieć białe zęby to zrezygnujcie z używek, kawę pijcie rzadziej, a zamiast mocnej czarnej herbaty stawiajcie na tę białą. Aby mieć biały uśmiech, ograniczcie też spożywanie coca-coli oraz sosu sojowego. Osad może też powstać na skutek jedzenie niektórych warzyw i owoców, np. buraków czy owoców leśnych. Oczywiście nie warto rezygnować z nich w diecie, ale pamiętajcie, aby po ich spożyciu od razu umyć lub przynajmniej wypłukać zęby specjalnym płynem.
  • Pasty wybielające
To jedno z bezpieczniejszych rozwiązań na domowe wybielanie zębów. Należy jednak dodać, że takich past nie należy stosować codziennie! Sięgajcie po nie maksymalnie 2 razy w ciągu tygodnia. Wtedy będziecie mieć pewność, że nie zadziałają one szkodliwie na wasze uzębienie.
  • Węgiel aktywny
Stosowany w nadmiarze również może zniszczyć zęby, ale okazjonalnie możecie bez obaw po niego sięgać. Grunt to umiar. Ponadto węgiel aktywny będzie zdecydowanie bezpieczniejszy dla szkliwa niż soda oczyszczona. W sklepach znajdziecie też gotowe pasty wybielające z węglem.
Pamiętajcie, że soda oczyszczona do mycia i wybielania zębów nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem! Ponadto stosowana regularnie pogarsza jedynie problem i sprawia, że uzębienie jest jeszcze bardziej podatne na wszelkie przebarwienia.
A wy, co stosujecie u siebie w domach, aby mieć śnieżnobiały uśmiech?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.