Data publikacji:

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Dolegliwości bólowe któregoś z odcinków kręgosłupa dotknęły lub dotkną w pewnym momencie życia niemal każdą osobę. Mogą wynikać z niezdrowego trybu życia, przeciążenia podczas pracy lub aktywności fizycznej, chorób i zaburzeń anatomicznych lub po prostu pojawić się losowo. Bardzo ostry, a także przeciągający się, ból wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. W przypadku lżejszych dolegliwości, wynikających z prozaicznych powodów, jak częste schylanie się czy też odpoczynek nocny w nieodpowiedniej pozycji, ból można spróbować zniwelować z domowym zaciszu.
jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego

Z czego może wynikać ból kręgosłupa lędźwiowego?

Przyczyn bólu jest wiele i mogą być zarówno bardzo błahe, jak i bardzo poważne. Ból odcinka lędźwiowego często wynika ze złego ułożenia ciała podczas snu, nadwyrężenia mięśni w czasie ćwiczeń lub prac polowych czy też siedzącego trybu życia. W takich przypadkach dolegliwości zazwyczaj samoistnie mijają w ciągu kilku dni. Jeżeli tak się nie stanie, warto skorzystać z porady lekarza, najlepiej specjalisty od narządu ruchu, lub doświadczonego fizjoterapeuty.
Ból kręgosłupa lędźwiowego może także wynikać z rzeczy znacznie bardziej poważnych. Częste intensywne obciążanie tego odcinka prowadzi czasem do uszkodzenia krążka międzykręgowego i przepukliny kręgosłupa albo do zapalenia nerwu i rwy kulszowej. Uszkodzeniu krążka towarzyszy zwykle ból promieniujący do nogi i jej drętwienie. Wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Inną przyczyną bólu lędźwi może być kompresyjne złamanie kręgu. Szczególnie narażone są na nie osoby starsze i dotknięte osteoporozą. Do złamania może dojść przy gwałtownym ruchu, upadku lub nawet niefortunnym kichnięciu. Z kolei pojawiający się nagle silny ból, który promieniuje do pachwiny i razem z którym pojawia się bolesność przy oddawaniu moczu, jest częstym objawem kolki nerkowej. W obu przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Sposób łagodzenia bólu w głównej mierze zależy od jego rodzaju i przyczyny. Dolegliwości towarzyszące pochylaniu się do przodu często wynikają z uszkodzeń więzadeł bądź mięśni, dyskopatii czy złamań kompresyjnych. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja lekarska, ponieważ może być konieczne stosowanie odpowiednio dobranych zastrzyków bądź zaplanowanie leczenia operacyjnego. Zwłaszcza jeżeli ból nie mija z upływem czasu lub się nasila.
Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego pojawiający się w nocy, podczas leżenia na plecach lub zaraz po wstaniu, i dający się „rozchodzić”, może wynikać z przykurczów w stawach biodrowych. Te można rozpracować za pomocą odpowiednich ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych. Aktywność fizyczna w takim przypadku jest trudna, jednak może stanowić najlepszy sposób na rozwiązanie problemu.
W przypadku bólu związanego z przybraniem złej pozycji podczas snu – także pomocna okaże się aktywność fizyczna. Podobnie rozciąganie i rozmasowywanie bolesnej okolicy. Natomiast jeżeli ból wynika z przeciążenia podczas ćwiczeń lub pracy, najlepiej pomoże odpoczynek, gorąca kąpiel i ciepłe, rozluźniające okłady bądź przeciwnie – okłady zimne. Warto spróbować obu opcji i wybrać tę, która w danym przypadku sprawdzi się lepiej.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego w czasie miesiączki?

Nierzadko zdarza się, że ból odcinka lędźwiowego towarzyszy pierwszym dniom menstruacji lub dniom, które bezpośrednio ją poprzedzają. Dolegliwości promieniujące od podbrzusza aż po plecy mogą być spowodowane chorobą, np. endometriozą, ale i budową anatomiczną narządów, np. tyłozgięciem macicy. Ból kręgosłupa lędźwiowego może także mieć miejsce w czasie owulacji. Warto zbadać przyczynę występowania bólu, tym bardziej że w wielu przypadkach można ją całkowicie lub w dużym stopniu wyeliminować.
W międzyczasie można wspomagać się ciepłymi okładami, delikatnym masażem relaksacyjnym lub lekką jogą, które złagodzą napięcie mięśniowe i związany z tym ból. W przypadku nieposiadania termoforu można wykorzystać podgrzane ręczniki lub butelki z ciepłą wodą owinięte w szmatkę. Choć w innych okolicznościach gorąca kąpiel może być zbawienna, warto pamiętać, że nie jest wskazana podczas miesiączki, ponieważ ciepło rozszerza naczynia krwionośne i może doprowadzić do krwotoku.

Środki przeciwbólowe – co na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Dostępne w aptekach bez recepty preparaty przeciwbólowe są bezpieczne, jeśli stosuje się je we właściwy sposób. Tabletki, różnego rodzaju maści rozgrzewające, chłodzące i inne na krótką metę pomogą złagodzić ból odcinka lędźwiowego, jednak nie usuną jego przyczyny. Maskowanie objawów może być niebezpieczne, jeżeli dolegliwości wynikają z poważnych chorób lub uszkodzeń kręgosłupa. Stłumienie bólu, który towarzyszy pewnym ruchom i pozycjom, a następnie dalsze ich wykonywanie może doprowadzić do pogłębienia się problemu. Doraźnie można jednak zastosować środek bez recepty. O to, co na ból kręgosłupa lędźwiowego sprawdzi się najlepiej, warto zapytać farmaceutę.
Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują lub pogłębiają się bądź zaczynają im towarzyszyć dodatkowe objawy, jak mrowienie kończyn, ich drętwienie, ograniczenie ruchomości lub zaburzenia czucia, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, wykonać zlecone przez niego badania i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!