Data publikacji:

Jak usunąć włókniaki? Fachowe i domowe metody

Włókniaki to wypukłe grudki na skórze, występujące najczęściej w okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Choć nie są groźne dla zdrowia, bywają problemem estetycznym. Jeśli włókniak spędza ci sen z powiek, wiedz, że możesz się go pozbyć. Podpowiadamy, jak usunąć włókniaki i kiedy należy skonsultować ich obecność z dermatologiem.
Jak usunąć włókniaki

Czym są włókniaki?

Włókniak to zmiana skórna o charakterze łagodnym, zbudowana z komórek skóry właściwej oraz naskórka. Zwykle ma 2–5 mm średnicy i przyjmuje odcień skóry. Zdarza się jednak, że włókniaki przyjmują większe rozmiary i znacznie ciemniejszą barwę.
Najczęstszą lokalizacją włókniaków jest twarz, szyja oraz dekolt. Zmiany te mogą jednak rozwijać się na każdej innej, dowolnej części ciała.

Czy włókniaki są groźne?

Zmiany włókniakowe są całkowicie niegroźne i bezbolesne. Jeśli włókniak w niczym ci nie przeszkadza, wcale nie musisz go usuwać. Zdarza się jednak, że włókniaki stanowią problem estetyczny (gdy występują np. na twarzy) lub utrudniają codzienne funkcjonowanie (gdy są narażone na otarcia, np. pod pachą czy w miejscu zapięcia biustonosza). Są to sytuacje, w których warto rozważyć usunięcie włókniaka.
Co powoduje powstawanie włókniaków?
Najczęstszą przyczyną powstawania włókniaków są predyspozycje genetyczne. Skłonność do takich zmian skórnych jest dziedziczna. Ponadto włókniaki mogą pojawiać się także u osób, które:
  • cierpią na nadciśnienie tętnicze,
  • są otyłe,
  • chorują na insulinooporność,
  • są w ciąży.
  • Z włókniakiem do lekarza

    Jeśli zauważysz u siebie nową zmianę skórną, która wygląda jak włókniak, nie ma powodu do paniki. Niemniej jednak warto zgłosić się na wizytę u dermatologa, który potwierdzi, czy masz do czynienia ze zmianą łagodną. Czasem włókniak może być pomylony z innego rodzaju nowotworami skóry. Zgłoś się do lekarza bezwzględnie, jeśli włókniak boli, krwawi lub sączy się z niego ropa.
    Pamiętaj, że włókniaka można pomylić z innymi typami zmian skórnych, w tym nawet z czerniakiem. Jeśli znamię wzbudza w tobie niepokój, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości dermatolog zleci usunięcie zmiany oraz przebadanie jej pod kątem histopatologicznym.

    Jakie są rodzaje włókniaków?

    Podstawowy podział wyróżnia dwa typy włókniaków: miękkie oraz twarde. Pierwsze charakteryzują się miękką strukturą i jasnym kolorem. Łatwo można wcisnąć je w skórę i nie sprawiają dolegliwości bólowych.
    Włókniaki twarde zwykle są bardziej wydatne, owalne i mają ciemną barwę. W dotyku są twarde i trudno wcisnąć je w skórę.

    Jak usunąć włókniaki domowym sposobem?

    Wiele osób zastanawia się, jak usunąć włókniaki bez pomocy lekarza. W sieci można spotkać się z wieloma poradami, nawiązującymi do rozwiązań naszych babć. Należy do nich chociażby obwiązywanie włókniaka nicią, by odciąć dopływ krwi do zmiany lub odcinanie do ostrym nożem.
    Zdecydowanie odradzamy samodzielne usuwanie włókniaków powyższymi sposobami. Zrywanie włókniaka w warunkach domowych może ukończyć się niekontrolowanym krwawieniem, bólem oraz infekcją. Ponadto możesz mieć problem z prawidłowym zaopatrzeniem powstałej rany.
    Niektórzy twierdzą, że włókniaki można usunąć, smarując je mieszaniną octu i soku z cytryny. Domowa mikstura zawiera naturalne kwasy, które oddziałują na komórki i powodują ich złuszczanie. Podobnie mogą działać peelingi enzymatyczne. Taki sposób sprawdza się jednak tylko w przypadku niewielkich włókniaków.

    Preparaty na włókniaki

    Zdecydowanie bezpieczniejszym domowym sposobem na włókniaki jest stosowanie specjalnego preparatu. Przykładem jest Fibrocontrol. Środek należy nanieść na włókniak, a następnie zakleić zmianę plastrem. Po kilku dniach zmiana powinna ulec wysuszeniu i samoistnie odpaść.
    Pamiętaj, że usuwając włókniaka na własną rękę, nie możesz mieć pewności co do charakteru zmiany. Jeśli w rzeczywistości jest ona pieprzykiem lub innego rodzaju znamieniem, domowe zabiegi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak usunąć włókniaki, odwiedź specjalistę!

    Jak usunąć włókniaki u dermatologa?

    Zabieg w gabinecie lekarskim to zdecydowanie bezpieczniejszy sposób na usunięcie włókniaka. Można to zrobić na cztery sposoby:
  • Chirurgiczne wycięcie zmiany – to metoda stosowana, gdy włókniak wymaga badania histopatologicznego. Po wycięciu zmiany skalpelem lekarz zakłada szwy.
  • Krioterapia – to stosunkowo łatwa metoda usuwania włókniaków, wykorzystująca działanie ciekłego azotu. Zimno doprowadza do obumarcia zmiany i jej odpadnięcia. Zabieg czasem wymaga więcej niż jednego powtórzenia.
  • Laseroterapia – to najlepszy sposób usuwania włókniaków z twarzy i szyi, ponieważ pozostawia najmniejsze ślady.
  • Elektrokoagulacja – niedrogi zabieg polegający na wypalaniu włókniaka prądem o wysokiej częstotliwości. Pozostawia widoczną bliznę.
  • Jak usunąć włókniaki? Podsumowanie

    Włókniaki to niegroźne zmiany skórne, które nie wymagają usuwania pod warunkiem, że nie przeszkadzają w codziennym życiu. Jeśli zauważysz u siebie włókniaka, warto pokazać go lekarzowi, który potwierdzi charakter znamienia i przedstawi sposoby na jego usunięcie. Uważaj z domowymi metodami usuwania włókniaków: większość z nich może być groźna, dlatego lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.
    Zdjęcie: Evanto Elements