Data publikacji:

Jak usunąć modzele?

Modzele to uciążliwa i często bolesna dolegliwość, dlatego najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej. Najważniejsza jest profilaktyka, która uchroni cię przed ich powstawaniem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak usunąć modzele? Możesz udać się do gabinetu podologicznego, gdzie odbędzie się to profesjonalnie, ale istnieje również szereg domowych sposobów na modzele, z których warto korzystać. Maści, kremy, plastry czy specjalne przyrządy – jaki jest najlepszy sposób na tę dolegliwość?
jak usunąć mondzele

Jak wyglądają modzele?

Żeby dowiedzieć się, jak usunąć modzele, kluczowe jest ich dobre rozpoznanie. Jest to rodzaj miękkich odcisków, powstających najczęściej na stopach, a dokładnie na ich podeszwie, rzadziej na dłoniach.
Jak wyglądają modzele? Najczęściej są żółtawe lub żółtoszare, czasami otoczone czerwoną obwódką. Mają okrągły lub owalny kształt, średnicę około 2 centymetrów i są niewyraźnie odgrodzone od zdrowej skóry. Chociaż początkowo nie są bolesne, z czasem zrogowaciała skóra może pękać, a wówczas pojawia się ból. Taka zmiana jest też podatna na zakażenie bakteryjne.

Jak usunąć modzele? Skorzystaj z usług specjalisty

Jeśli obawiasz się rozwoju zmian na swojej skórze i nie czujesz się pewnie, próbując działać na własną rękę, dobrym wyjściem będzie zawsze skorzystanie z usług profesjonalnego podologa. Takie rozwiązanie ma jedną wielką zaletę – pozwoli ci się pozbyć problemu podczas jednorazowej wizyty, dając jednocześnie pełną gwarancję sukcesu. Ponadto specjalista wprawnym okiem oceni, czy na pewno ma do czynienia z modzelem.
Zastanawiasz się, jak wygląda usunięcie modzeli w gabinecie podologicznym? Odbywa się przy pomocy jednorazowego skalpela, którym specjalista usuwa zmiękczoną uprzednio zmianę. Następnie wygładza miejsce, w którym znajdował się modzel, i aplikuje preparat regenerujący. Po zabiegu przekazuje pacjentowi wskazówki, jak dbać o skórę, żeby dolegliwość nie wracała, co niestety często się zdarza.

Modzele – jak usunąć domowym sposobem?

Jeśli szukasz sposobu na to, jak usunąć modzele domowym sposobem, pamiętaj o tym, że na sukces możesz liczyć, jeśli zmiany są stosunkowo małe. Specjaliści przestrzegają przed własnoręcznym usuwaniu modzeli ostrymi narzędziami. Może to doprowadzić do uszkodzenia skóry oraz zakażenia bakteryjnego. Pozostaw ten sposób profesjonalistom.
Jak bezpiecznie zastosować domowe sposoby na modzele? Wypróbuj metodę moczenia stóp w wodzie z sodą, która pozwoli ci zmiękczyć modzele. Tak przygotowaną skórę należy delikatnie ścierać pumeksem. Bardzo ważne jest, by po wszystkim nałożyć na stopy krem nawilżający.
Zamiast moczenia stóp możesz wykorzystać maść lub krem na modzele o działaniu silnie zmiękczającym naskórek. Ich regularne stosowanie uchroni cię również przed nawrotem dolegliwości. Domowe sposoby na modzele mogą być bardzo skuteczne w przypadku małych zmian, ale warto zachować dużą ostrożność, żeby nie pogorszyć sytuacji.

Plastry na modzele – czy to działa?

Działanie plastrów na modzele i na inne zmiany związane z rogowaceniem naskórka polega na złuszczaniu, zmiękczaniu i rozpulchnianiu skóry. Najczęściej w ich składzie znajdziesz kwas salicylowy, substancje nawilżające, natłuszczające i regenerujące skórę, a także składniki działające antyseptycznie, dlatego można uznać je za dobry sposób na to, jak usunąć modzele kompleksowo.
Plastry na modzele powinny być miękkie, żeby zabezpieczyć skórę przed dalszym podrażnieniem i naciskiem.

Przyrząd do usuwania modzeli

Jeśli zgłosisz się do kosmetyczki na leczniczy pedicure, również możesz liczyć na usunięcie modzeli, najczęściej poprzez zmiękczenie skóry i użycie frezarki. Również we własnych czterech ścianach możesz używać przyrządu do usuwania modzeli, który ma formę elektrycznej szlifierki.
Podczas używania takiego sprzętu musisz zachować ostrożność, żeby nie zetrzeć zbyt głęboko naskórka i nie dopuścić do jego nadmiernego podrażnienia. Jeśli jednak zadbasz o bezpieczeństwo, masz szansę na lepsze efekty niż przy użyciu zwykłego pumeksu.

Odcisk na stopie z korzeniem – jak usunąć?

Odcisk z centralnie umieszczonym czopem rogowym, który nazywa się korzeniem, jest jeszcze bardziej uciążliwy niż modzele, ponieważ powoduje duży ból wynikający z ucisku na nerw. Jeżeli specjalista oceni, że to, z czym masz do czynienia, to właśnie odcisk, zaleci leczenie zależne od powagi sytuacji. Czasami wystarczą łagodne sposoby jak maści, kąpiele czy plastry, ale niekiedy konieczne będzie użycie skalpela lub lasera.

Jak usunąć modzele? Po pierwsze profilaktyka

Często zmagasz się z problemem zmian związanych z rogowaceniem i zastanawiasz się, jak usunąć modzele na stałe? Leczenie objawowe może nie być konieczne, jeśli zadbasz w wystarczający sposób o profilaktykę. Ponieważ przyczyn powstawania modzeli jest wiele, twoje działanie musi być wielokierunkowe.
  • Zadbaj o wygodne obuwie w dobrym rozmiarze, nie może być zbyt ciasne ani zbyt duże, niewskazane są buty na obcasach.
  • Udaj się do fizjoterapeuty, który sprawdzi, czy nacisk na stopę nie wynika z wad postawy i pomoże ci skorygować ewentualne nieprawidłowości.
  • Podolog będzie specjalistą, który sprawdzi, czy twoje palce i całe stopy nie wymagają korekcji.
  • Używaj specjalnych wkładek żelowych.
  • Zawsze wkładaj skarpetki do butów.
  • Jeśli chodzisz na boso, nie rób tego po bardzo twardym podłożu.
  • Niekorzystna jest praca w pozycji stojącej.
  • Na co dzień stosuj regularnie kremy zmiękczające naskórek oraz kąpiele stóp w naparach ziołowych i specjalnych solach.
  • Jeżeli modzele nawracają mimo szeroko zakrojonej profilaktyki, rozważ wizytę u dermatologa, który zapisze mocniejsze preparaty profilaktyczne.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym