Data modyfikacji:

Jak myć zęby po makijażu permanentnym ust?

Makijaż permanentny ust to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zyskać rano dodatkowe kilka minut, a także cenią sobie wygodę i lubią siebie w wersji umalowanej. Stanowi także doskonałą opcję w przypadku asymetrii warg, nieregularnego konturu czy też bardzo wąskich i jasnych ust. Takiemu makijażowi niestraszne tłuste jedzenie, basen czy też przypadkowe przetarcia. Nie rozmyje się i nie rozmaże. Jakie są zalecenia po makijażu permanentnym ust, jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu, a także jak dbać o higienę jamy ustnej po nim – odpowiadamy.
mycie zębów po makijażu permanentnym ust

Na czym w ogóle polega makijaż permanentny?

Wykonywanie makijażu permanentnego bardzo przypomina proces tatuowania. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ makijaż permanentny to nic innego jak pigment umieszczony za pomocą specjalnej igły pod naskórkiem w wybranym miejscu. Choć zabieg wydaje się prosty, wymaga dużej precyzji i skupienia, aby dobrze wyznaczyć kontury, ładnie narysować pożądany kształt i odpowiednio dobrać odcień tuszu.
Bezpośrednio po zabiegu na malowanej okolicy pojawia się strupek, któremu powinno się pozwolić samoistnie odpaść. Pełna regeneracja skóry trwa od miesiąca do dwóch, w zależności od wieku klientki, jej indywidualnych predyspozycji oraz pielęgnacji. Ostateczny efekt widoczny jest po 4–6 tygodniach i to wtedy można wykonać ewentualną korektę.
Rezultaty utrzymują się pomiędzy rokiem a trzema latami i duży wpływ na ich trwałość ma odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto jednak pamiętać, że niebagatelne znaczenie mają także indywidualne właściwości tkanek danej osoby i nie da się ze stuprocentową pewnością przewidzieć tego, jak długo makijaż będzie widoczny. U jednych osób rozmyje się i zblednie po kilkunastu miesiącach, u innych może cieszyć oko nawet cztery lata.

Jak dbać o usta po makijażu permanentnym?

Występujący po zabiegu obrzęk, podrażnienie, bolesność czy też wrażenie zbyt intensywnego koloru są zupełnie normalne i ustąpią w ciągu kilku kolejnych dni. Pigment utrwala się w skórze przez około miesiąc i dopiero po tym czasie można właściwie ocenić efekty.
Przez kilka dni bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego należy skórę utrzymywać w suchości, oczyszczać jedynie solą fizjologiczną i specjalnym regenerującym preparatem, a także unikać kontaktu z wszelkimi detergentami. Zalecane jest zrezygnowanie z sauny, basenu, solarium i opalania na słońcu. Po odpadnięciu strupka należy skórę smarować kremem z wysokim filtrem UV. Samego strupka nie wolno drapać ani podważać, musi odpaść sam, kiedy tkanki będą na odpowiednim poziomie regeneracji. Początkowo także zalecane jest przyjmowanie płynów przez słomkę.
Jeżeli osoba ma obniżoną odporność lub nawracające opryszczki, na kilka dni przed i po zabiegu lekarz zaleci stosowanie leku przeciwwirusowego. Zmiany opryszczkowe i inne wypryski mogą spowodować prześwity i ubytki w kolorze. Jest to jedna z częstszych przyczyn wykonywania poprawek na wizycie kontrolnej.

Makijaż permanentny ust a mycie zębów

Higiena osobista jest bardzo istotna, zwłaszcza po różnego rodzaju zabiegach związanych z naruszaniem tkanek. Nie inaczej jest w przypadku makijażu permanentnego. Może to być jednak kwestią problematyczną lub po prostu zastanawiającą, biorąc pod uwagę zalecenia utrzymania skóry suchej i unikania detergentów. Jak myć zęby po makijażu permanentnym ust?
Zaleca się mycie zębów w sposób bardzo delikatny, z możliwie najmniejszym rozchylaniem ust, uważając, aby pasta nie dostała się na wargi. Zęby należy myć po każdym posiłku. Niektórzy specjaliści zalecają także każdorazową dezynfekcję skóry. Podrażnione tkanki są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje i podatne na wystąpienie stanów zapalnych. Z tego względu należy możliwie ograniczyć rozwój bakterii i gromadzenie się resztek posiłków.

Czy makijaż permanentny ust boli?

Wszystko zależy od tego, jaka jest indywidualna tolerancja na ból u danej klientki. Do zabiegu skóra jest znieczulana specjalnym kremem, a więc dolegliwości nie powinny być szczególnie dotkliwe. Zdarza się, że bolesność jest znacznie zwiększona podczas miesiączki, z tego względu nie zaleca się wykonywania makijażu permanentnego w tym czasie. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęk i bolesność, jednak powinny samoistnie zniknąć w krótkim czasie.
Wykonująca zabieg kosmetyczka bezwzględnie powinna pracować na sterylnym, bezpiecznym sprzęcie. Tylko w ten sposób zminimalizuje ryzyko wywołania bolesnych infekcji, stanów zapalnych i transmisji niektórych chorób.
Tkliwość skóry w czasie procesu gojenia i regeneracji tkanek jest całkowicie normalna. Początkowo jedzenie, picie, przemywanie ust czy mycie zębów mogą okazać się trudne, jednak z każdym dniem będzie coraz łatwiej.

Jakie są przeciwwskazania do makijażu permanentnego?

Choć taki zabieg niewątpliwie kusi wiele osób, nie każda może z niego skorzystać. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są zaawansowana cukrzyca, epilepsja, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby nowotworowe, zaburzenia pracy serca, łuszczyca, HIV, alergia lub nadwrażliwość na tusz.
Czasowo dyskwalifikują dolegliwości takie jak infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne, choroby skóry i aktywne stany zapalne, miesiączka, ciąża i karmienie piersią, radioterapia i chemioterapia, półpasiec, poparzenia słoneczne i choroby autoimmunologiczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!