Data publikacji:

Jaki glukometr na rękę wybrać?

Jeszcze do niedawna osoby z cukrzycą musiały korzystać z tradycyjnych glukometrów, które do sprawdzenia poziomu cukru wymagały nakłucia. Na szczęście producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, tworząc bezinwazyjne urządzenia, które mierzą ten parametr bez konieczności i nakłuwania, i noszenia sensorów. Jaki glukometr na rękę wybrać i co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!
glukometr na rękę

Glukometr na rękę – o czym warto wiedzieć?

Chcesz kupić glukometr na rękę? W takim razie masz do wyboru dwa rodzaje urządzeń. Pierwszy z nich to klasyczna odsłona, którą należy przykleić do ręki (najlepiej pod łokciem). Po prawidłowym przymocowaniu urządzenie regularnie dokonuje pomiaru cukru we krwi.
Drugi rodzaj to nowoczesny i bezinwazyjny glukometr na rękę, czyli specjalny zegarek, nad którym prace trwają od wielu lat. To przełom dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą, którzy szukają alternatywy niewymagającej codziennego nakłuwania. Zamiast sprawdzać poziom cukru we krwi, zegarek glukometr na rękę wykorzystuje nowoczesną technologię bazującą na metodzie spektrofotometrycznej i optycznej.

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesny zegarek glukometr na rękę?

Zaciekawił cię nowoczesny zegarek glukometr na rękę? W takim razie mamy kilka dodatkowych szczegółów, które z pewnością przekonają cię do zakupu innowacyjnego wyrobu. Przede wszystkim takie rozwiązanie zapewnia dokładność porównywalną z tradycyjnymi glukometrami, które wymagają nakłucia opuszka palca.
W czym tkwi sekret działania zegarka glukometru na rękę? Dzięki wyposażeniu go w nowoczesną technologię urządzenie mierzy poziom glukozy poprzez analizę światła, które jest pochłaniane, a następnie rozpraszane przez skórę. Odpowiednia długość fali może w bezinwazyjny sposób oszacować, ile glukozy znajduje się w danym momencie we krwi pacjenta.
Pierwszy zegarek glukometr na rękę ma zadebiutować w 2023 roku. Choć jego cena może być wysoka, to należy pamiętać, że w przypadku nowoczesnego urządzenia odpada koszt regularnego zakupu sensorów czy pasków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bezinwazyjny glukometr na rękę?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na klasyczny model, czy na glukometr na rękę – w trakcie zakupu należy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Jednym z nich jest częstotliwość pomiarów poziomu glukozy we krwi. Nowoczesne urządzenia analizują wysokość cukru nawet co minutę. Dla porównania – w przypadku tradycyjnych glukometrów jest to niemożliwe.
Kolejnym ważnym parametrem jest dokładność pomiaru poziomu glukozy. Postaraj się wybrać model dający jak najbardziej precyzyjne wartości. W szczególności polecamy urządzenia, które spełniają normę ISO 15197:2015.
Nie bez znaczenia jest także wielkość urządzenia, zwłaszcza w przypadku glukometru na rękę. Sprzęt nie powinien być za duży, aby nie wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo warto dopasować go do wieku pacjenta. U dzieci najlepiej sprawdzają się kompaktowe glukometry, podczas gdy seniorzy wymagają zakupu modelu z większym i czytelnym ekranem.
A co ze sposobem ładowania? Zazwyczaj nowoczesne glukometry na rękę mogą być ładowane przy pomocy łącza USB. Rzadziej możesz kupić model na baterie.
Nie zapomnij także o sprawdzeniu pamięci interesującego cię glukometru na rękę. Dobrze, aby urządzenie zapisywało jak najwięcej pomiarów. W ten sposób możesz samodzielnie śledzić zmiany w poziomie glukozy, a także zaprezentować wyniki lekarzowi w trakcie wizyty kontrolnej.
Pomocne mogą okazać się też dodatkowe udogodnienia – alarmowy sygnał dźwiękowy, gdy poziom glukozy jest zbyt niski, średnia wyników pomiarów, Bluetooth czy nawet możliwość sparowania glukometru ze smartfonem.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.