Data publikacji:

Ból w klatce piersiowej – możliwe przyczyny

Ból w klatce piersiowej zazwyczaj kojarzy się z groźnym zawałem. Istnieje jednak wiele innych, mniej niebezpiecznych jego przyczyn – przykładem jest refluks żołądkowo-przełykowy, przebyty uraz czy zwyczajny stres. Przeczytaj, jakie może być źródło odczuwanej przez ciebie dolegliwości i dowiedz się, kiedy należy odwiedzić lekarza.

ból w klatce piersiowej

Przeczytaj również: Ból w pachwinie - przyczyny

Ból w klatce piersiowej – ucisk, pieczenie, duszności

Dolegliwości w obrębie klatki piersiowej są dość częstym powodem wizyt w gabinetach lekarskich. W zależności od źródła problemu, pacjenci skarżą się na kłucie w klatce piersiowej, ucisk, pieczenie czy duszności. Ból może występować po prawej stronie klatki, po lewej bądź centralnie, nierzadko też promieniuje do barków czy nawet do kręgosłupa.

Różne mogą być także okoliczności, w których dolegliwość nasila się bądź ustępuje. U niektórych ból pojawia się przy schylaniu, u innych przy wysiłku, nierzadko też nasila się podczas kaszlu albo… leżenia.

Oczywiście bez wnikliwych badań nie można określić, co wywołuje ból w klatce piersiowej u danej osoby. Warto jednak wiedzieć, jakie są możliwe przyczyny.

Bóle w klatce piersiowej – najczęstsze przyczyny

Na „pierwszy ogień” weźmy najczęściej występujące stany chorobowe i dolegliwości, których objawem jest między innymi właśnie ból w klatce piersiowej. Są to:
  • Zawał serca

Zawał serca charakteryzuje gniotący, a przede wszystkim narastający ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego barku i ręki, a czasem nawet i do żuchwy. Warto jednocześnie zauważyć, że nie jest to jedyny objaw – zazwyczaj pojawia się również znaczne osłabienie, bladość, charakterystyczna jest też zwiększona potliwość.

Uwaga! Zawsze w przypadku wystąpienia promieniującego do lewej strony, gwałtownie narastającego bólu w klatce piersiowej należy niezwłocznie udać się na pogotowie lub je wezwać.

  • Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa polega na stopniowym zwężaniu światła tętnic, przez co przepływ krwi do serca jest utrudniony, a jego komórkom zaczyna brakować tlenu. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest ból w klatce piersiowej przy poruszaniu bądź po wzmożonym wysiłku, dolegliwość może też wystąpić po posiłku albo na skutek stresu. Ból ma charakter uciskający, rozpierający, chory może mieć też duszności. Przy takich objawach także należy jak najszybciej skontaktować się z kardiologiem.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
Jeśli dominującym objawem jest nie tyle ból, co pieczenie w klatce piersiowej, przyczyną dolegliwości może być refluks żołądkowo-przełykowy. Powstaje on na skutek osłabienia dolnego zwieracza przełyku, które powoduje, że treść żołądkowa zaczyna się cofać. Dodatkowymi objawami mogą być nudności oraz kwaśny posmak w ustach.
  • Zapalenie płuc
Ból w klatce piersiowej przy wdechu oraz kaszlu, występujący wraz gorączką, dreszczami i dusznościami, może wskazywać na zapalenie płuc. Przy takich objawach wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem.
  • Zapalenie trzustki
Ostatnim z częściej występujących schorzeń, których objawem jest ból w klatce piersiowej – nierzadko promieniujący do kręgosłupa, jest zapalenie trzustki. Ból umiejscowiony jest również w podbrzuszu, a objawami współtowarzyszącymi są podwyższona temperatura, nudności oraz wymioty.

Ból w klatce piersiowej – inne przyczyny

Bóle w klatce piersiowej mogą być symptomem także nieco rzadziej występujących schorzeń. Są to na przykład:
  • Zapalenie osierdzia
Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu, połykaniu lub pojawiający się w pozycji leżącej może (ale nie musi) świadczyć o zapaleniu osierdzia. Dolegliwość może mieć wówczas pojawiać się i znikać, charakterystyczne jest także to, że pacjent czuje ulgę przy przechyleniu ciała do przodu. Zapalenie osierdzia może być powikłaniem chorób wirusowych. Należy je pilnie leczyć, ponieważ może prowadzić do tzw. tamponady serca, która jest już bardzo groźna.
  • Zatorowość płucna
Innym schorzeniem, w przebiegu którego pojawia się ból w klatce piersiowej przy oddychaniu i wysiłku, jest zatorowość płucna. Dodatkowym objawem jest znaczne przyspieszenie pracy serca.
  • Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa, zwana również „chorobą prezesów”, także może objawiać się dolegliwościami w obrębie klatki piersiowej, a dokładnie uczuciem dyskomfortu, który promieniuje od brzucha.

  • Półpasiec

Ostry, odczuwalny na środku ból w klatce piersiowej może występować w przebiegu półpaśca. Choroba ta kojarzona jest przede wszystkim z wysypką skórną, należy jednak wiedzieć, że ból w klatce wyprzedza pojawienie się zmian na skórze.

Uwaga! Kilkudniowy ból w klatce piersiowej może też nie wynikać z żadnej choroby, a jedynie z nadwyrężenia czy urazu. Problem ten dotyka zazwyczaj osoby, które podjęły się niecodziennego wysiłku (np. przenoszenia mebli podczas przeprowadzki), przesadziły z intensywnością treningu albo po prostu przewróciły się bądź uderzyły. Taki ból mija samoczynnie po kilku dniach lub tygodniach, aczkolwiek warto poddać się badaniu RTG, aby ocenić stopień urazu.

Ból w klatce piersiowej – stres

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej, dość powszechnej przyczynie bólu w klatce piersiowej, jaką jest… stres. Dolegliwość jest wówczas odczuwana na przedniej ścianie klatki, ma charakter gniotący i nasila się w sytuacjach trudnych. Może towarzyszyć jej kołatanie serca.

Nerwobóle w klatce piersiowej nie są niebezpieczne, mogą jednak wskazywać na nerwicę, która wymaga już leczenia u psychologa oraz psychiatry. Pierwszy z wymienionych specjalistów pomoże w ustaleniu przyczyn negatywnych reakcji psychicznych i rozpocznie psychoterapię, drugi może przepisać leki o działaniu rozluźniającym i uspokajającym.
Autor: Robert Wojtaś