Podejrzewasz u siebie alergię na gluten bądź chcesz poszerzyć wiedzę w zakresie żywienia? Z naszego artykułu dowiesz się między innymi jakie są objawy alergii na gluten, jak sprawdzić uczulenie na gluten, jak wygląda uczulenie na gluten na twarzy oraz jakie produkty nie zawierają glutenu.
Gluten to białko występujące w takich produktach zbożowych jak pszenica i jej odmiany (m.in. orkisz, durum, kasza bulgur), żyto, pszenżyto czy jęczmień, które może powodować nieprzyjemne objawy u osób, które mają alergię bądź nietolerancję na wyżej wymienione białko. Gluten znaleźć można w takich produktach spożywczych jak choćby pieczywo, makarony, wyroby garmażeryjne, ciasta, a nawet wędliny czy marynaty – nie jest to jednak pełna lista produktów, które mogą zawierać gluten.
Czemu sama nazwa, jak i związane z nią schorzenia, zyskały tak dużą popularność w społeczeństwie? W badaniach stwierdzono, iż gluten, ze względu na stosunkowo wysoką zawartość aminokwasów glutaminy i proliny, jest białkiem, które może być problematyczne dla naszego organizmu: jest trudno trawione przez układ pokarmowy, a tym samym nasz organizm może na niego zareagować alergią czy też nietolerancją. W ciągu ostatnich dekad obserwuje się coraz większą zapadalność na alergie oraz nietolerancje na gluten.
● alergia na pszenicę oraz inne produkty glutenowe;
● nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.
Natychmiastowe uczulenie na gluten:
● wysypka, pokrzywka lub inne zmiany skórne;
● biegunka;
● wymioty;
● katar;
● wstrząs anafilaktyczny.
Opóźniona reakcja – jej objawy to:
● zaostrzenie chorób skórnych, takich jak AZS, ŁZS;
● biegunka.
Pamiętaj jednak, że alergia na gluten najczęściej objawia się w powyższy sposób, jednak to nie jedyne objawy, które mogą charakteryzować jednostki chorobowe związane z glutenem.
Niestety, przy stwierdzonej alergii na gluten, musisz sprawdzać dokładnie składy produktów spożywczych, gdyż takie produkty jak słone przekąski, piwo, słodkie jogurty, parówki, wędliny, majonez, marynaty, czekolady czy mieszanki przypraw mogą zawierać gluten. Z tego powodu warto czytać składy oraz/lub wybierać produkty ze znakiem przekreślonego kłosa, które oznaczają produkty bezglutenowe.
A jakie produkty spożywcze są naturalnie bezglutenowe? Jest to między innymi ryż, quinoa, gryka, kukurydza, ziemniaki, rośliny strączkowe, amarantus, sorgo, proso, kasza jaglana, owoce, warzywa czy nieprzetworzone mięso oraz ryby. Jednak to nie wszystko! Produkty bezglutenowe to także orzechy, oleje, octy, jaja, nabiał. Są to produkty bezglutenowe, chyba, że zostały zanieczyszczone pszenicą czy żytem – jednak taka informacja powinna pojawić się na opakowaniu.