Data modyfikacji:

Trening (z) głową - jogging mózgu

Autor: Paulina

Mądrej głowie dość dwie słowie: piękne ciało i wielki umysł. Nasze body workout przechodzi na wyższy poziom!  Zobaczcie, dlaczego warto ćwiczyć kompleksowo! Od stóp do głów. Dosłownie, bo dziś kilka słów o zaletach joggingu mózgu.

Wydaje się, że nasze społeczeństwo coraz szybciej adaptuje się do nowej kultury zdrowego stylu życia. To, co jeszcze niedawno było jedynie modą, dziś staje się normą. Dążenie do lepszego i zdrowszego "ja" zyskuje aprobatę nie tylko nas samych, ale także reprezentujących nas władz i instytucji, które entuzjastycznie wspierają kolejne prozdrowotne inicjatywy.

Zdaje się jednak, że w tym manifeście czasami brakuje jednego ważnego punktu. Jest trening ciała, a co z treningiem mózgu? No właśnie! Okazuje się, że dbałość o oba aspekty - fizyczny i umysłowy - daje najlepsze i najszybciej zauważalne efekty.

Jogging mózgu - co to takiego?

Jogging mózgu to idea stawiająca za cel zwiększenie efektywności naszych procesów myślowych. Specjaliści przyrównują ją do gimnastyki. Dlaczego? To taka lekka przebieżka złożona z serii mniejszych i większych ćwiczeń dla naszej głowy. Rozwiązywanie zagadek i krzyżówek, wszelkiego rodzaju zabawy mnemotechniczne, medytacja i wyzwania dla koordynacji i spostrzegawczości mają zwiększyć nasz potencjał poznawczy i asocjacyjny.

Efekty joggingu mózgu

Skoro mówimy o zwiększeniu efektywności procesów myślowych, to warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zadania wpłyną na jakość naszego codziennego życia. Regularne ćwiczenia umysłowe poprawiają pamięć i koncentrację. Dzięki temu szybciej i sprawniej wykonujemy pracę, płynnie przechodząc do kolejnych jej etapów. Zaczynamy odnotowywać kolejne sukcesy, co skutkuje lepszym humorem, wzrostem poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dobra organizacja natomiast oddala ryzyko wystąpienia problemów i pomaga wybrnąć ze stresujących sytuacji.

Rozwiązywanie zagadek matematycznych rozwija kreatywność i umiejętność logicznego wnioskowania. Poszerzywszy w ten sposób percepcję, uczysz się łatwiej dostrzegać problemy i szybciej znajdować ich rozwiązania.

Medytacja i wszystkie techniki antystresowe, np. prace manualne czy popularne ostatnimi czasy kolorowanki dla dorosłych, pomagają się wyciszyć, a to jak wskazują badacze, pozwala przyswoić większą ilość informacji (i je zapisać w pamięci długotrwałej). Uczenie się pod presją, tak często uskuteczniane przez uczniów i studentów, przynosi zgoła gorsze rezultaty.

Na grafice: 1. Łowca chmur. Relaksujące kolorowanki dla dorosłych, 15,53 zł

Przykładowe metody stosowane w ramach joggingu mózgu:

  • rozwiązuj krzyżówki
  • rozwiązuj zadania matematyczne i zagadki logiczne
  • trenuj pamięć
  • wykonuj ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne
  • działaj kreatywnie: rysuj, pisz, maluj, słuchaj muzyki, graj na instrumentach, śpiewaj, wykonuj prace manualne
  • żongluj
  • układaj historie - technika ta pomaga uporządkować plan dnia
  • układaj puzzle
  • baw się kostką Rubika.
  • Czy jogging mózgu RZECZYWIŚCIE działa?

    Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Zwolennicy metody pracy nad pamięcią i koncentracją twierdzą, że rozwiązywanie zagadek i zadań matematycznych podnosi iloraz inteligencji i może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz opóźnić procesy starzenia się mózgu.

    Tej teorii przeczą inne badania, które nie potwierdziły zależności między treningiem umysłu a przyrostem nowych komórek nerwowych. Co więcej, przeciwnicy joggingu mózgu zalecają zastąpić wytężony wysiłek umysłowy, ćwiczeniami fizycznymi i zdrową dietą. Ruch poprawia krążenie, dzięki czemu nasz mózg jest lepiej ukrwiony i dotleniony. To natomiast przekłada się na wszystkie procesy myślowe. Odpowiednio zbilansowany jadłospis chroni nasz organizm przed zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, wodno-elektrolitowej, hormonalnej, a w efekcie przed szeregiem chorób, które mogą w znaczący sposób pogorszyć jakość układu nerwowego i krwionośnego. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

    Na grafice: 1. Trening inteligencji, 12,41 zł

    Ćwiczyć czy nie?

    Z tym pytaniem jest jak z zakładem Pascala. Nie ma stuprocentowego zapewnienia, że jogging mózgu podnosi efektywność pracy umysłu. Nie można jednak całkowicie zaprzeczyć tej teorii. Ostatecznie wiele osób zauważa pewne rezultaty fitnessu myślowego. Nie mamy też żadnych przesłanek, aby wykazać jego szkodliwość. Wniosek: trenując jogging mózgu, nic nie tracimy, a możemy sporo zyskać. Tym bardziej, że nie musi się to wiązać z niesamowicie wysokimi wydatkami.

    Ćwiczyć można wszędzie: na ulicy, w mieszkaniu. Niektórzy testują swoją pamięć, próbując skojarzyć napotkane liczby (np. numery rejestracyjne samochodów) z datami wydarzeń historycznych. Inni zaopatrują się w wydanie tysiąca krzyżówek panoramicznych. Trenować możesz nawet podczas zakupów. Przykładem jest chociażby konkurs Ceneo Enigma organizowany na Ceneo.pl, w którym uczestnicy rozwiązują zagadki matematyczne Profesora Enigmy. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy, że zrobisz zamówienie na co najmniej 10 złotych w opcji "Kup teraz" na Ceneo.pl. Kto wie, może podołasz zadaniu i zdobędziesz jedną z "kosmicznych" nagród?

    Więcej o konkursie i zagadkach ćwiczących twoje szare komórki znajdziesz na stronie .

    Wniosek: trenuj ciało i umysł. Dzięki temu osiągniesz pełną równowagę i będziesz jeszcze bardziej cieszyć się życiem.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.