Data modyfikacji:

Kuchenne rewolucje dla twojego serca

Autor: Paulina

Wiesz doskonale, że dieta to 70% sukcesu. Myślisz jednak, że dotyczy to wyłącznie sylwetki? Otóż nie! Wiele badań pokazuje silne zależności pomiędzy układem krążenia a sposobem odżywiania. Okazuje się, że recepta na najlepszą profilaktykę chorób serca i układu krwionośnego leży wprost przed tobą, na twoim talerzu!

Według raportu opublikowanego przez University of Oxford (UK), choroby układu krążenia były przyczyną 47% zgonów w Europie w 2014 roku. Leczenie schorzeń tego typu kosztuje Europejczyków aż 196 miliardów Euro rocznie! Problem natury ekonomicznej to jedna strona medalu. Drugą oczywiście jest zdrowie nasze i bliskich nam osób. Naświetlając oba te czynniki, dochodzimy do wniosku - lepiej zapobiegać niż leczyć. Przestrzeganie wytycznych opracowanych w ramach profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych pozwoli ci uniknąć długotrwałych i kosztownych terapii, gwarantując jeszcze lepszą kondycję dla całego organizmu. Układ krwionośny jest bowiem jednym z ważniejszych elementów układanki, jakim jest nasze ciało.

[blockquote pull="" align="left" attributed_to="" attributed_to_url="{{attributed_to_url}}"]Czy wiesz, że krew potrzebuje jedynie pół minuty, aby okrążyć całe ciało? Dzięki 30 sekundom harmonii i kooperacji nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.[/blockquote]

Jak ułożyć puzzle?

Ludzki organizm to złożony mechanizm, który aby działać prawidłowo potrzebuje współpracy wszystkich elementów. Zaburzona praca jednego z organów powoduje zakłócenie w funkcjonowaniu kolejnych, dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi. Dla przykładu, układ pokarmowy przetwarza pokarm i absorbuje składniki odżywcze, ale dopiero w kooperacji z układem krwionośnym może rozprowadzić je po organizmie. Ta współpraca nie może bezpośrednio wytworzyć życiowej energii, ale to dzięki niej do naszych komórek docierają produkty, z których owa energia zostanie wyprodukowana, a później będzie spożytkowana.

Dla prawidłowego funkcjonowania krwiobiegu i serca niezbędne są dwa czynniki: zdrowa dieta i aktywność fizyczna (o jej pozytywnym wpływie na układ krwionośny przeczytasz TUTAJ).

To od ciebie zależy, czy wybierzesz smaczną profilaktykę czy długie i kosztowne leczenie.

Profilaktyka od kuchni

Jesteś tym, co jesz - dla wielu z nas to dość zbanalizowane stwierdzenie. Niestety spora część społeczeństwa zdaje się zapominać o zależności zachodzącej między naszym zdrowiem a spożywanymi posiłkami. Tymczasem nie bez znaczenia są one dla naszego serca. Prawidłowo skomponowana dieta będzie uwzględniać potrzeby całego organizmu, nie tylko doznania smakowe. Zanim jednak objaśnimy reguły tej kuchennej gry, przypomnimy kilka ważnych faktów dotyczących makroskładników.

Węglowodany: proste i złożone

Węglowodany stanowią jeden z najważniejszych składników odżywczych, dostarczających organizmowi energię. Rozróżniamy ich dwa rodzaje: węglowodany proste oraz węglowodany złożone. Liczne badania wskazują, że wysokie spożycie tych pierwszych, na przykład w postaci napojów słodzonych, jest źródłem łatwo przyswajalnych kalorii. Przekłada się to na przyrost masy ciała i większe ryzyko rozwoju chorób z tym związanych (cukrzyca typu 2, bezdech nocny, nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu krążenia, nowotwory).

Węglowodany złożone stanowią zdrowe źródło energii. Ich trawienie wymaga o wiele więcej czasu, dzięki czemu uczucie sytości również trwa dłużej. Dodatkowo zawierają dużą ilość błonnika, który reguluje pracę układu trawiennego. Dieta uboga w węglowodany złożone obniża liczbę komórek służących do odbudowy lub naprawy naczyń krwionośnych po uszkodzeniu. Są to tzw. komórki progenitorowe dla śródbłonka (w skrócie EPC), które odpowiadają za utrzymanie układu krążenia w dobrym stanie. Niestety uszkodzenia ścianek naczyń stanowią punkt wyjścia dla odkładania się w nich płytki miażdżycowej.

Tłuszcze

Również tłuszcze mają wpływ na działanie krwiobiegu. Wyróżniamy dwie grupy kwasów tłuszczowychwielonienasycone i nasycone.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, tzw. dobre tłuszcze, są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układów naszego organizmu. Stanowią również strukturalny składnik wszystkich błon komórkowych. Co to znaczy dla naszego serca? Większa elastyczność błon i lepsze funkcjonowanie receptorów komórkowych skutkuje zmniejszeniem podatności na arytmię komorową oraz poprawą zdolności tętnicy do rozkurczu.

Powszechnie uznawane za złe tłuszcze, nasycone kwasy tłuszczowe, w gruncie rzeczy nie stanowią gigantycznego zagrożenia, ALE... Warunkiem jest ich zracjonalizowana podaż. Tymczasem przeciętna osoba spożywa je w nadmiarze.  Wówczas mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie. Podnoszą one zawartość cholesterolu we krwi, co z kolei przyspiesza odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach tętniczych, a w efekcie doprowadza do rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

*Jeszcze świadomiej zarządzaj swoim zdrowiem - dowiedz się więcej o spożywanych produktach w naszej serii "Alfabet zdrowia"*

[fullwidth style="default" fullwidth="yes" background_color="#ffffff" background_image="" background_repeat="no-repeat" background_position="left top" mesh_overlay="no" border_width="3px" border_color="#81d742" padding_top="20" padding_bottom="20" padding_left="20" padding_right="20" text_align="" text_color=""]

Później może być za późno, ale...

- Przy ciężkich przypadkach chorób układu krążenia wymagających operacji często istnieje duże ryzyko powikłań - mówi prof. Adam Witkowski. - Medycyna w tym wypadku śpieszy z pomocą. Zabiegi przezskórnej angioplastyki wieńcowej, połączone są z implantacją stentów uwalniających leki (DES) są ratunkiem dla chorych z zawałem serca i wydłużają życie oraz poprawiają jego jakość u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową - wyjaśnia. Również u osób cierpiących z powodu wad zastawkowych serca możliwe jest leczenia niechirurgiczne. Dobrym przykładem jest zwężenie zastawki aortalnej, metodą uniknięcia operacji na otwartym sercu jest zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI). Protezy zastawkowe są najczęściej wszczepiane przez tętnicę udową w miejscowym znieczuleniu.

[/fullwidth]

Dieta dla twojego serca

Komponowanie smacznych i zdrowych dla układu krwionośnego posiłków powinno respektować pewne zasady. Do swojego jadłospisu powinnaś włączyć:

  • produkty pełnoziarniste, np. płatki zbożowe (owsiane) - są źródłem błonnika, dzięki czemu pozytywnie wpływają na poziom cholesterolu,
  • owoce, warzywa, rośliny strączkowe - nie tylko zawierają duże ilości błonnika, lecz również dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych, witamin, antyoksydantów i innych wartościowych substancji. Warto rozglądać się za takimi, które mają beta-karoten (np. marchew, dynia), przeciwutleniacze (m.in. owoce jagodowe, brokuły, cytrusy, pomidory, czarne porzeczki), substancje przeciwzakrzepowe (cebula, czosnek, czerwone winogrona, wino), pektynę (np. jabłka - rodzaj błonnika, regulujący poziom cholesterolu),
  • dobre tłuszcze - oleje/oliwy zawierające wyższe stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i 6) i kwas oleinowy. Ich obecność pomaga regulować stężenie cholesterolu we krwi,
  • ryby morskie, np. makrela, łosoś, śledź, sardynki - są źródłem kwasów omega-3,
  • orzechy i nasiona - dostarczają do organizmu zdrowe kwasy tłuszczowe, dodatkowo zawierają duże ilości witaminy E, niszczą wolne rodniki uszkadzające naczynia krwionośne.
  • Dzięki zrównoważonej diecie, bogatej w te składniki, możemy zadbać o nasz układ krążenia. Już po kilku tygodniach od wprowadzenia zmiany odżywiania można zaobserwować pozytywne efekty, takie jak spadek cholesterolu czy nadciśnienia. Dodając do tego regularny wysiłek fizyczny, mamy receptę na długie i szczęśliwe życie.


    Artykuł powstał na potrzeby kampanii społecznej realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK).

    www.stawkatozycie.pl

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.