Data publikacji:

Srebro koloidalne na trądzik, rany i infekcje. Jak je stosować?

Srebro koloidalne od wielu wieków uznawane jest za skuteczny środek zwalczający chorobotwórcze drobnoustroje. Wiele źródeł podaje, że było szeroko wykorzystywane podczas epidemii dżumy w XIV wieku, jak również w czasie I wojny światowej. Dziś stosuje się srebro koloidalne na trądzik, rany oraz oparzenia, a nawet rozmaite infekcje. Sprawdź, co musisz wiedzieć o koloidalnym srebrze i jak właściwie je stosować.
srebro koloidalne na trądzik
Czy wiesz, że pierwiastek kojarzony przede wszystkim z biżuterią znajduje szerokie zastosowanie w medycynie? Srebro koloidalne to produkt, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Dowiedz się, jak działa i jak prawidłowo go stosować.

Srebro koloidalne – działanie

Srebro koloidalne to substancja, którą tworzy srebro połączone z cieczą, najczęściej białkową. Cząsteczki srebra w tej mieszaninie mają nie więcej niż 100 nm, dlatego dostrzegalne są wyłącznie pod mikroskopem. Srebro koloidalne nazywane jest również nanosrebrem.

Nanosrebro od wieków wykorzystywano w celach leczniczych, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Niektórzy sądzą nawet, że srebro koloidalne było pierwowzorem nowoczesnych antybiotyków. Niektóre źródła podają, że podczas epidemii dżumy w XIV wieku, matki podawały dzieciom do ssania srebrne łyżeczki, by zapobiec zakażeniu. W czasach starożytnych, srebrem pokrywano naczynia, by opóźnić proces psucia się żywności.

Srebro koloidalne – zastosowanie. Na co srebro koloidalne?

Dzięki swoim właściwościom, nanosrebro może być wykorzystywane w leczeniu rozmaitych stanów zapalnych. Sięga się po nie najczęściej w celu niwelowania problemów skórnych oraz infekcji oczu.

Nanosrebro można wykorzystać do leczenia:
  • trądziku i łojotoku,
  • egzemy,
  • łuszczycy,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • grzybicy,
  • poparzeń, skaleczeń.

Ponadto srebro koloidalne można znaleźć w niektórych lekach przeznaczonych do leczenia górnych dróg oddechowych. Nanosrebro działa bardzo dobrze podczas infekcji gardła. Sprawdza się także do łagodzenia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Czy można pić srebro koloidalne?

Zwolennicy medycyny alternatywnej często zachęcają do spożywania srebra koloidalnego w celu zwiększenia odporności organizmu. Należy jednak wiedzieć, że badania naukowe dotąd nie potwierdziły skuteczności stosowania nanosrebra w ten sposób. 

Jak każdy farmaceutyk, srebro koloidalne stosowane w niewłaściwy sposób, może wywoływać nieprzyjemne, a nawet bardzo groźne skutki uboczne. Niektórzy naukowcy podejrzewają, że nadmiar srebra może odkładać się w organizmie i oddziaływać toksycznie. Srebro nagromadzone w organizmie może prowadzić do srebrzycy – ciężkiej i nieuleczalnej choroby nerek oraz wątroby. Ponadto dolegliwością towarzyszącą srebrzycy może być częściowa lub całkowita utrata wzroku. W związku z tym należy unikać doustnego zażywania nanosrebra bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jeśli już zdecydujesz się na zażywanie srebra koloidalnego, warto wybierać suplementy w postaci płynów i kropli, w których nanosrebro zostało w odpowiedni sposób rozcieńczone.

Srebro koloidalne na trądzik

O wiele bezpieczniejszym sposobem stosowania srebra koloidalnego jest nanoszenie go na skórę. Nanosrebro wykazuje działanie antyseptyczne, łagodzące oraz regenerujące, dlatego może znaleźć zastosowanie w redukowaniu wielu problemów, w tym także trądziku.
Roztwór ze srebrem koloidalnym na trądzik należy stosować tak jak tonik, przemywając twarz 1-2 razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że srebro koloidalne należy stosować jedynie doraźnie, w razie występowania licznych niedoskonałości. Srebro koloidalne na skórę nie powinno być stosowane bez przerwy.

Na rynku znajdziesz wiele kosmetyków z niewielką zawartością srebra koloidalnego. Często dodaje się je do żeli do mycia twarzy, toników, płynów micelarnych przeznaczonych dla cer tłustych i problematycznych. Dobrymi opiniami cieszy się także mydło antybakteryjne ze srebrem koloidalnym.

Nanosrebro: zastosowanie w okulistyce

Cząsteczki srebra obecne są także w wielu preparatach okulistycznych, na przykład kroplach do oczu lub płynach przeznaczonych do dezynfekcji soczewek. Znajdziesz je także w popularnych lekach przepisywanych na zapalenie spojówek.

Srebro koloidalne – zastosowanie zewnętrzne w leczeniu ran

Preparaty z nanosrebrem są polecane przez lekarzy w razie występowania ran, otarć oraz oparzeń. Nanosrebro działa bowiem dezynfekująco i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Można sięgnąć po nie również po to, by zdezynfekować miejsce po ukąszeniu owada. Warto więc wybierać preparaty odkażające, które zawierają właśnie ten składnik.


Przeczytaj także: Rodzaje trądziku. Czy wiesz, jaki masz trądzik?

Jakie srebro koloidalne wybrać?

W internetowych aptekach i drogeriach znajdziesz srebro koloidalne w bardzo dobrych cenach. Cena buteleczki o pojemności 500 ml to koszt jedynie około 20 złotych. Nanosrebro można zakupić także w postaci sprayu.
Pamiętaj, że choć srebro koloidalne jest preparatem dostępnym bez recepty, należy stosować go z ostrożnością. Jego przedawkowanie może prowadzić do alergii, podrażnień, a także wspomnianej wyżej srebrzycy. Nigdy nie stosuj nanosrebra bez wcześniejszego zapoznania się z ulotką produktu.

Srebro koloidalne – stosuj z rozwagą

Srebro koloidalne to znana i ceniona substancja, która daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu stanów zapalnych oraz ran. Należy jednak pamiętać, że nawet znany od wieków pierwiastek może w nadmiarze okazywać się szkodliwy. Przed zastosowaniem nanosrebra koniecznie zapoznaj się z zaleceniami jego producenta lub porozmawiaj z lekarzem.

Autorka: Joanna Stanuch