Data modyfikacji:

Co to jest slow jogging i jakie daje efekty?

Nie lubisz biegać? Czas to zmienić! Slow jogging to japoński sposób treningu, który podbił cały świat. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł i zacznij slow jogging już dziś.

Czytaj również: Jakie efekty daje bieganie?
slow jogging

Slow jogging – najważniejsze informacje

  1. Slow jogging – co to jest?
  2. Slow jogging – buty
  3. Slow jogging – dla kogo?
  4. Slow jogging – efekty, które cię zachwycą

Slow jogging – co to jest?

Slow jogging to sposób ćwiczeń wywodzący się z Japonii. Pomysłodawcą slow joggingu jest profesor nauk o zdrowiu z Uniwersytetu Fukuoka, Hiroaki Tanaka. Jego zdaniem dbanie o formę wcale nie musi być trudne i nieprzyjemne. Tanaka proponuje nowy sposób joggingu, który jest dostosowany do indywidualnych możliwości każdego człowieka.

W slow joggingu nie jest najważniejsza szybkość i pokonywanie własnych ograniczeń, tylko poczucie zadowolenia i szczęście. Jaka jest główna zasada slow joggingu? Biegaj tak, abyś podczas joggingu mógł się swobodnie uśmiechać lub rozmawiać.

Slow jogging – buty

Jakie buty będą najlepsze do slow joggingu? Tak naprawdę wybór zależy od ciebie. My polecamy buty biegowe, które zadbają o amortyzację podczas każdego kroku. Mimo że slow jogging nie jest zbyt wymagającym sportem, lepiej zainwestować w profesjonalne buty do biegania. Trampki lub zwykłe adidasy nie zapewnią ci odpowiedniej przyczepności i wsparcia stawu skokowego, co może prowadzić do bolesnych kontuzji.

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, sięgnij po buty sportowe od kultowej marki adidas. Ich klasyczny, retro design przypadnie do gustu wszystkim fanom mody. Gumowa podeszwa z wbudowaną pianką EVA to gwarancja trakcji na każdej nawierzchni. Z kolei perforacja po bokach odpowiada za optymalną wentylację w trakcie każdego treningu.

Slow jogging – dla kogo?

Kto powinien spróbować slow joggingu? Przede wszystkim osoby, które nie lubią zbyt forsujących treningów. Slow jogging mogą uprawiać osoby w każdym wieku, bez względu na kondycję. Jeśli więc chcesz poprawić swoje zdrowie i zacząć uprawiać sport, slow jogging jest świetnym sposobem, żeby trenować i odczuwać z tego przyjemność. Slow jogging mogą wypróbować również osoby, które przeszły kontuzję i próbują wrócić do formy. Niższa intensywność slow joggingu sprawia, że ten rodzaj treningu dobrze buduje wytrzymałość organizmu. Utrzymując stałe, umiarkowane tempo, biegacze unikają kontuzji i osłabienia organizmu.

Co prawda, podczas slow joggingu mniej kalorii spalanych jest na minutę, jednak trening slow joggingu spali więcej kalorii niż sprint. Dodatkowo umiarkowany poziom intensywności zmniejsza ryzyko urazów stawów, skracając tym samym czas rekonwalescencji.

Slow jogging – efekty, które cię zachwycą

Slow jogging nie jest sportem wyczynowym, ale mimo to świetnie wpłynie na twoją formę. Przede wszystkim wzmocni niemal wszystkie partie ciała, w tym nogi, mięśnie pleców i ramion. Dodatkowo regularne uprawianie slow joggingu wspomaga wydolność układu oddechowego, sercowego i mięśniowego. Osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę ze sportem slow jogging ułatwi adaptację więzadeł, ścięgien, kości i stawów do wysiłku.

To jednak nie wszystko – slow jogging zwiększy zarówno rozmiar, jak i liczbę mitochondriów, co poprawia wykorzystanie tlenu i magazynowanie glikogenu w organizmie. Przy niewielkim wysiłku slow jogging spala więcej kalorii niż sprinty o wysokiej intensywności. Oprócz tego slow jogging pomaga pozbyć się z organizmu toksyn wynikających ze zmęczenia mięśni. Dlatego nie czekaj i już dziś wybierz się na swój pierwszy trening slow jogging. Zdaniem niektórych slow jogging w domu to też dobry pomysł, jednak ten rodzaj sportu warto uprawiać w parkach i lasach. I pamiętaj – powolne bieganie powinno z łatwością wywołać uśmiech na twojej twarzy. Powodzenia!
Autorka: Patrycja Hendzel