Powyższe pytanie jest w pełni zasadne, gdyż w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się większą wykrywalność tejże choroby. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie nawet 4% światowej populacji może mieć problem z niedoczynnością tarczycy. Częstotliwość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem, aczkolwiek można spotkać osoby chore także pośród dzieci i młodzieży. Na niedoczynność tarczycy i Hashimoto chorują częściej kobiety aniżeli mężczyźni.
Niedoczynność tarczyca - objawy
Jakie dokładnie objawy niedoczynność tarczycy u dorosłych można wyróżnić? Poznaj najbardziej charakterystyczne i najczęściej spotykane z nich.
Niedoczynność tarczyca objawy:
- osłabienia, przewlekłe objawy zmęczenia;
- obniżenie nastroju oraz powstawanie myśli depresyjnych;
- drażliwość;
- senność występująca o każdej porze;
- osłabienie w ciągu dnia oraz wieczorami;
- problemy z koncentracją oraz pamięcią;
- występowanie uczucia zimna, także w cieplejsze dni;
- problemy z perystaltyką jelit: zaparcia, niestrawność;
- wzrost wagi, zatrzymywanie wody w organizmie;
- obrzęk twarzy, szyi oraz kończyn;
- chrypka;
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz problemy z zajściem w ciążę;
- suchość oraz bladość skóry;
- wypadanie, łamliwość oraz suchość włosów;
- spadek libido oraz sprawności seksualnej.
Są to główne objawy poprzez które można podejrzewać, iż mamy problem z tarczycą, a więc możliwie, że z jednostką chorobową, jaką jest niedoczynność tarczycy. Objawy mogą być także niespecyficzne, a więc odbiegać od ogólnie określonych norm. Dlatego tak ważne jest regularne badanie tarczycy przez lekarza prowadzącego. W gabinecie lekarskim specjalista palpacyjnie będzie mógł sprawdzić organ, a więc oceni jego strukturę czy wielkość. Przeprowadzi także wywiad z pacjentem. Jeśli wykryje coś niepokojącego, skieruje` na badania USG oraz krwi.
Badania warto wykonywać regularnie nawet w przypadku, jeśli nie zaobserwujemy u siebie żadnych z wyżej wymienionych objawów. Do podstawowych badań z krwi należy sprawdzenie poziomu TSH, który jest miernikiem obrazu ogólnego tarczy. Ponadto lekarz może zlecić bardziej dokładną diagnostykę, w której skład wchodzi między innymi badanie FT3 i FT4. W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy, lekarz będzie starał się znaleźć przyczynę pojawienia się choroby.
Wiesz już, czym jest niedoczynność tarczycy. Objawy oraz przyczyny jej wystąpienia są ci już także znane, jednak czy wiesz, jak leczyć tę chorobę? Poznaj najczęściej spotykane metody.
Jak leczyć niedoczynność tarczycy, znając jej objawy?