Data publikacji:

Jak skutecznie wyleczyć zatoki?

Zatkany nos, ból głowy i katar – to tylko niektóre, ale jednocześnie najczęściej spotykane objawy chorych zatok. Jak wyleczyć zatoki? Wybierać domowe sposoby czy pójść do apteki i znaleźć dobry lek na zatoki? Tylko, czy taki w ogóle istnieje? Zapraszamy do poradnika, w którym znajdziesz garść porad dotyczących leczenia chorych zatok.

ból zatok

Zatoki – domowe sposoby. Jak wyleczyć zatoki bez wizyty u lekarza?

Kiedy bolące zatoki spędzają ci sen z powiek i zabierają radość z życia, to zaczynasz szukać, szybkiego i skutecznego sposobu, który przyniesie ci ulgę. Na szczęście domowe sposoby bywają bardzo skuteczne w leczeniu. Poniżej nasza niezawodna lista wyłącznie sprawdzonych sposobów.

Płukanie zatok – jak płukać zatoki w domu?

Inaczej zwane irygacją. Ostatnio stało się bardzo popularne i coraz więcej osób korzysta z tej metody. Płukanie zatok jest proste, bezbolesne, a roztwór do irygacji wykonasz z produktów dostępnych w domowej apteczce i kuchni.

Co daje płukanie zatok? Przede wszystkim pomaga pozbyć się kataru, zwalcza bóle głowy związane z zatokami oraz nawilża śluzówkę nosa wysuszoną długotrwałym stosowaniem leków donosowych. Ponadto płukanie zatok to świetna profilaktyka dla alergików – irygacja pozwala wówczas pozbyć się zalegających w nosie pyłków czy kurzu i zmniejszy objawy alergii.

Płukanie zatok jest bezpieczne. Nie powinno się go jednak wykonywać wtedy, kiedy twój nos jest niedrożny, a wydzielina tak gęsta, że nie jesteś w stanie się jej pozbyć samodzielnie. Na płukanie zatok uważaj także wtedy, kiedy masz krzywą przegrodę, zapalenie ucha czy jesteś po zabiegach laryngologicznych – płukanie należy wtedy skonsultować z lekarzem.

Do przygotowania roztworu do płukania zatok w domu będziesz potrzebować: sól morską lub fizjologiczną kupioną w aptece, letnią wodę i butelkę z dzióbkiem do wprowadzenia płynu albo gruszkę dla dzieci. 1 łyżeczkę soli rozpuszczasz w wodzie i możesz zacząć płukanie. Jak wykonać je prawidłowo? Popatrz na poniższy filmik.

Możesz także kupić gotowy zestaw do płukania zatok:

Ciepłe okłady

Przynoszą ulgę w bólu, pomagają udrożnić zatoki i pozbyć się z nich nadmiaru wydzieliny. Sprawdzony patent na domowy okład to po prostu podgrzana sól zawinięta w szmatkę lub gazę jałową. Tak przygotowany okład przykładasz do czoła czy policzków. Okłady możesz robić także z grochu. Wystarczy, że kilka łyżek grochu wrzucisz do skarpetki lub bawełnianego woreczka, a całość podgrzejesz w kuchence mikrofalowej.

Inhalacje

Czyli klasyczna miska z gorącą, parującą wodą, do której dodasz kilka kropli olejku lawendowego, eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej. Jeśli nie masz takich olejków pod ręką, to do dwóch litrów wody wsyp 6 łyżek soli kuchennej lub 4 łyżki ziół, np. rumianku, tymianku czy skrzypu polnego. Teraz załóż na głowę ręcznik, pochyl się nad miską i wdychaj parę wodną. Takie inhalacje powtarzaj nawet 3 razy dziennie.

Dobry lek na zatoki – jaki wybrać?

Jeśli szukasz dobrych leków bez recepty na chore zatoki, to pomyśl o hipertonicznym roztworze z soli morskiej w sprayu. Takie spraye rewelacyjnie oczyszczają zatoki. Ponadto możesz je stosować także profilaktycznie, np. na co dzień, kiedy zapalenie zatok jeszcze cię nie dopadło, ale często się z nim borykasz.

Podczas zapalenia zatok możesz przyjmować również leki przeciwzapalne, np. ibuprofen.

Rewelacyjnie sprawdzają się także leki z substancjami obkurczającymi błonę śluzową nosa, która podczas zapalenia ma obrzęk, co utrudnia suwanie gromadzącej się wydzieliny. Szukaj leków z pseudoefedryną i fenylefryną. Znajdziesz je w saszetkach, ale także w tabletkach. Ważne – dokładnie przeczytaj ulotkę. Te substancje mogą osłabiać koncentrację, czas reakcji i sprawiać, że będziemy zmęczeni czy śpiący.

Chorujesz na zatoki? Na to musisz uważać

Powracające zapalenia zatok to zmora wielu osób. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim noś się ciepło. Zakładaj czapkę, kiedy temperatura spada. Nie wychodź rozgrzany na mróz – ryzykujesz wówczas przewianie, a wtedy do zapalenia zatok już niedaleko.

Nie chodź również z mokrą głową. Wiele osób myje rano włosy, a później niedokładnie je suszy i wychodzi tak na dwór. Latem nic się nie stanie, ale wczesną wiosną, jesienią czy zimą może już być problem. Profilaktycznie czyść i nawilżaj śluzówkę nosa np. z użyciem sprayu z roztworem z soli morskiej.

Chore zatoki – kiedy niezwłocznie iść do lekarza?

Zapalenie zatok jest najczęściej wywołane przez wirusy i właśnie dlatego bezpiecznie jest leczyć infekcję samemu w domowym zaciszu. Kiedy jednak zapaleniu towarzyszy temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza, twoja wydzielina z przezroczystej robi się ropna i ma żółte lub lekko zielone zabarwienie, a po 10 dniach leczenia domowymi sposobami twój stan się nie poprawia, to niezwłocznie udaj się do lekarza. Takie objawy świadczą o bakteryjnym zapaleniu zatok, a to leczy się antybiotykami.

Nie lekceważ zapalenia zatok u dzieci! Dla nich może być ono wyjątkowo niebezpieczne i prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nerwu wzrokowego czy szczęki. Jeśli więc zauważysz u malucha pierwsze objawy zapalenia i podwyższoną temperaturę, to nie czekaj i zgłoś się do lekarza.

Zapalenie zatok jest nieprzyjemne, uciążliwe, a jeśli zbagatelizujesz jego objawy, to możesz borykać się z poważniejszymi problemami, które będą wymagały interwencji lekarza. Nie daj zatem rozwinąć się chorobie i wypróbuj opisane powyżej sposoby na wyleczenie zatok.

Autorka: Klaudia Borycka