Data publikacji:

Co to jest CRP?

Badanie CRP wykonuje się wtedy, gdy podejrzewa się, że w organizmie toczy się stan zapalny. To także doskonały parametr, który pozwala monitorować postęp choroby. Co to jest CRP we krwi? Jaką pełni rolę? Sprawdź, o czym może świadczyć podwyższone CRP. Dowiedz się, jakie są normy CRP.
białko crp

Przeczytaj również: Srebro koloidalne do picia: właściwości i dawkowanie

Białko CRP – co to jest?

CRP to glikoproteina, która jest zbudowana z pięciu identycznych podjednostek. Jest to jeden z elementów odpowiedzi nieswoistej układu immunologicznego. Należy do tzw. białek ostrej fazy i jest wytwarzana w wątrobie głównie pod wpływem cytokin prozapalnych. Białka CRP mogą też jednak być produkowane w mniejszej ilości przez limfocyty, monocyty, komórki nerwowe czy blaszkę miażdżycową.
Białko CRP jest nieswoistym markerem stanu zapalnego. Jego ilość w organizmie wzrasta, gdy pojawia się stan zapalny. Szacuje się, że parametr wzrasta w przeciągu 6-8 godzin od momentu pojawienia się czynnika uszkadzającego, który inicjuje rozwój stanu zapalnego. Białko CRP osiąga najwyższą wartość w przeciągu 24-48 godzin.

Badanie CRP – co to jest, po co się wykonuje?

  • Diagnostyka stanu zapalnego
Białko CRP jest białkiem ostrej fazy. Jego stężenie szybko wzrasta w momencie pojawienia się stanu zapalnego. Parametr jest używany do odróżnienia ostrego stanu zapalnego od przewlekłego stanu zapalnego.
  • Monitorowanie postępu choroby
Powtórny wysoki wynik białka CRP wskazuje na to, że stan zapalny się utrzymuje lub się pogłębia. Regularne wykonywanie pomiaru CRP pozwala monitorować stan zapalny. Wyniki CRP należy wówczas ze sobą porównywać i monitorować, jak ten parametr się zmienia.

Podwyższone CRP – przyczyny

Podwyższony wynik nie zawsze musi świadczyć o tym, że w organizmie toczy się groźny dla zdrowia czy życia stan zapalny. Podwyższone CRP u kobiet często jest związane z przyjmowaną przez nie antykoncepcją hormonalną lub ciążą.
Na wartość CRP wpływ ma także styl życia. Nadwaga, otyłość, stres, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu i brak regularnej aktywności fizycznej mogą sprawić, że poziom CRP będzie podwyższony.

Wyższe CRP stwierdza się w przypadku infekcji, bólu stawów, po oparzeniach skóry, po zabiegach chirurgicznych (w tym także po przeszczepach), chorobach autoimmunologicznych i przy stwierdzeniu niektórych nowotworów złośliwych. Badanie poziomu CRP wykorzystuje się także w kardiologii przy monitorowaniu chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie CRP – jak wygląda?

Oznaczanie białka CRP wykonuje się z krwi żylnej. Takie badanie jest w ofercie wszystkich większych laboratoriów, które zajmują się badaniem krwi.

Normy CRP

Norma CRP to wynik poniżej 10 mg/L u zdrowej osoby. Taki wynik świadczy o tym, że stan zapalny się najprawdopodobniej wyciszył lub wcale go nie było. Wynik CRP powyżej 10 mg/L może świadczyć o toczącym się w organizmie procesie zapalnym.

Badanie CRP – ile kosztuje?

Koszt badania CRP to około 10-30 zł w zależności od laboratorium.

Badanie CRP – czego badanie ci nie powie?

Podwyższony wynik badania CRP mówi o tym, że w organizmie „coś się dzieje”, ale nie do końca wiadomo gdzie. Białko CRP jest elementem odpowiedzi nieswoistej, co oznacza, że jest częścią pierwszej linii obrony przeciwko różnym antygenom. Stężenie białka wzrasta, gdy w organizmie toczy się stan zapalny, ale trudno określić gdzie. Potrzebne są do tego dodatkowe badania zlecone przez lekarza.

Badanie CRP u psa i innych zwierząt

Czy wiesz, że CRP jest ważnym wskaźnikiem nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt? Białko CRP u psów pomaga ocenić, czy dany proces chorobowy ma charakter ostry czy przewlekły. To także bardzo dobry parametr, który pomaga monitorować rozwój choroby.
Autorka: Natalia Ciszewska