Data publikacji:

Co jeść na kolację, by dobrze spać i nie przytyć?

Ostatni posiłek w ciągu dnia ma istotne znaczenie dla prawidłowej regeneracji organizmu w trakcie snu. Nie warto odmawiać sobie kolacji – również wtedy, gdy jesteś na diecie. Podpowiadamy, co jeść na kolację, aby dobrze spać, uniknąć nocnego podjadania oraz przybierania na wadze.

Rano jesz zdrowe śniadanie, po południu lekkostrawny obiad. Po powrocie do domu postanawiasz nie jeść już nic więcej. Efekt? Wieczorne napady głodu, zakończone sesją z chipsami i słodkim napojem na kanapie. Brzmi znajomo? Tymczasem, aby uniknąć podobnych sytuacji, wystarczy jedynie zjeść zdrową kolację. Dowiedz się, co powinno pojawić się na twoim talerzu każdego wieczora.

kolacja

Co najlepiej jeść na kolację?

Z pewnością każdy wie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Większość osób nie stroni również od popołudniowego lunchu w godzinach pracy. A co z kolacją? Dla niektórych jest ona obowiązkowym elementem codziennego jadłospisu, inni zaś zupełnie z niej rezygnują, z obawy o nabieranie zbędnych kilogramów.

Dietetycy podkreślają, że kolacja powinna być traktowana na równi z innymi posiłkami. Ostatnie jedzenie przed snem dostarcza organizmowi składników, które wykorzystywane są do jego nocnej regeneracji. Oczywiście tylko wówczas, gdy kolacja jest prawidłowo skomponowana.

Lekka kolacja na diecie – kiedy ją jeść?

Kolacja? Tylko do godziny 18:00. To jeden z bardzo znanych, dietetycznych mitów, który jest stale powielany. Należy pamiętać, że nie określono żadnej, konkretnej godziny, do której można spożyć ostatni posiłek. Lekarze zaznaczają, że kolację warto zjeść do trzech godzin przed pójściem spać. Dzięki temu zapadniesz w sen dostatecznie najedzony, a jednocześnie bez uczucia ciężkości.

Co najlepiej zjeść na kolację? Przydatne wskazówki

Wiele osób zastanawia się, co jeść na kolację, żeby schudnąć. Warto mieć na uwadze to, że kolacja jest tylko jedną z części codziennego jadłospisu. Kluczem do smukłej sylwetki jest spożywanie odpowiednich produktów w ciągu całego dnia. Podpowiadamy, jakie składniki powinny znaleźć się na kolacyjnym talerzu, aby budzić się wypoczętym i bez wyrzutów sumienia.

Lekka kolacja na diecie bogata w białko

Za najważniejszy element idealnej, dietetycznej kolacji uznawane jet dobrej jakości białko. Nie tylko wspomoże ono organizm w nocnej odbudowie komórkowej, ale też zapewni uczucie sytości i zapobiegnie podjadaniu. Na talerzu mogą znaleźć się jaja i przetwory mleczne, w tym jogurty, sery czy kefiry. Pamiętaj jednak, że produkty te nie powinny zawierać dodanego cukru.

Dobrym źródłem białka są również warzywa strączkowe – to propozycja zwłaszcza dla osób, które stronią od produktów odzwierzęcych. Jako element kolacji sprawdzi się np. fasolka czy bób. Pamiętaj, że na talerzu powinny pojawić się one w niewielkich ilościach. Nadmiar strączków może powodować wzdęcia.

Warzywa na kolację

Kolejną grupą produktów, które warto stosować podczas przygotowywania kolacji, są warzywa. Wybieraj te, które nie mają silnych właściwości wzdymających i zawierają niską zawartość węglowodanów. Doskonałym wyborem okażą się warzywa liściaste – szpinak, rukola czy roszponka. Mogą posłużyć ci one do przygotowania zdrowej sałatki. Wieczorem śmiało można sięgać również po ogórki oraz pomidory.

Ryby na lekką kolację na diecie

Wieczorami warto wybierać również ryby morskie, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk. Po pierwsze, są one dobrymi źródłami białka, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Po drugie, dostarczą twojemu organizmowi zdrowych kwasów tłuszczowych omega, niezbędnych do regeneracji układu nerwowego. Ryby są również skarbnicą witaminy D, która wspomoże twoją odporność. Na dodatek są lekkostrawne i na pewno nie zrujnują twojej sylwetki.

Węglowodany złożone – kolacja dla odchudzających się

Pogląd, zgodnie z którym nocą metabolizm człowieka bardzo spowalnia, nie do końca jest zgodny z prawdą. Nocą w ciele wciąż zachodzi szereg ważnych procesów, które wymagają spożytkowania energii. Jej źródłem są przede wszystkim węglowodany. Na kolacyjnym talerzu nie powinny zajmować one wiele miejsca, jednak nie warto o nich zapominać. Sprawdzi się odrobina pełnoziarnistego pieczywa lub dodatek do sałatki w postaci ciemnego makaronu.

Kolacja dla odchudzających się. Czego nie jeść?

Jeśli chcesz spać dobrze, budzić się wypoczętym i zadbać o swoją sylwetkę, unikaj dietetycznych błędów, które wiele osób popełnia w trakcie przygotowywania kolacji.

  • Wieczorem nie jedz tłustych i ciężkostrawnych dań. Produkty bogate w tłuszcz dłużej zalegają w żołądku, przez co rano możesz obudzić się z gorszym samopoczuciem.
  • Zrezygnuj z fast foodów, chipsów, słodyczy. Na nie w dietetycznej kolacji nie ma miejsca!
  • Wieczorem należy unikać produktów bogatych w cukry proste. Należą do nich nie tylko słodycze, ale także niektóre owoce. Duża zawartość cukrów spowoduje gwałtowny wzrost glukozy we krwi, co grozi późniejszą chęcią podjadania.
  • Nie jedz warzyw o właściwościach silnie wzdymających, takich jak kapusta, cebula, por.

Lekka kolacja na diecie – co pić?

Jeśli zastanawiasz się, co jeść na kolację na diecie, musisz wiedzieć, że duże znaczenie mają również napoje, po które sięgasz wieczorem. Pierwszy punkt na czarnej liście stanowi oczywiście alkohol. Jeśli chcesz dbać o linię, zrezygnuj z wieczornego piwa do filmu. Wieczorem nie należy spożywać również kawy i mocnej herbaty. To napoje o właściwościach pobudzających.

W takim razie, jaki napój warto dołączyć do zdrowej, dietetycznej kolacji? Najlepszym wyborem okaże się woda mineralna lub herbatka ziołowa o działaniu wyciszającym, np. z melisy.

Kolacja dla odchudzających się

Nie warto rezygnować z kolacji na diecie – ostatni posiłek w ciągu dnia wesprze funkcjonowanie metabolizmu, ułatwi nocną regenerację oraz pozwoli ci uniknąć napadów głodu. Pamiętaj, że na kolacyjnym talerzu powinno znaleźć się dobrej jakości białko, warzywa, jak również odrobina złożonych węglowodanów.

Autorka: Joanna Stanuch