Data modyfikacji:

Bratek – działanie, właściwości

Bratki polne to piękne kwiaty, które hodowane są na wielu balkonach, w ogrodach czy też miejskich skwerkach. Czy wiesz, że wyróżniają się one nie tylko uroczym wyglądem, lecz także właściwościami leczniczymi? Jakie działanie ma bratek? Kiedy i jak warto go stosować? Sprawdź w artykule!
bratki

Bratek – właściwości. Co to za kwiat?

Bratek polny to powszechna nazwa fiołka trójbarwnego, kolorowej rośliny z rodziny fiołkowatych. To niedaleki krewny bratka ogrodowego, popularnego kwiatka hodowanego w ogrodach i na balkonach. Jego płatki są zwykle białe, żółte oraz fioletowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ta piękna roślina wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Opisujemy je w artykule.

Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się susz sporządzony z kwiatów i zielonych części bratka. Zawierają one mnóstwo bioflawonoidów (np. hespedrynę, kwercetynę), rutynę, wiolantynę, inne glikozydy oraz salicylany, kumaryny czy też witaminę C. To właśnie z ich obecności wynika lecznicze działanie bratka.

Bratek – właściwości lecznicze

Oto najważniejsze lecznicze właściwości bratka polnego:
  • moczopędne,
  • napotne,
  • odtruwające i oczyszczające,
  • przeciwzapalne,
  • wzmacniające naczynia krwionośne,
  • obniżające ciśnienie,
  • pobudzające metabolizm,
  • wykrztuśne.

Bratek – właściwości kosmetyczne

 Bratek polny ma również właściwości kosmetyczne. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i odkażającemu sprawdza się w leczeniu trądziku oraz w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Detoksykuje skórę i reguluje wydzielanie sebum, a jednocześnie łagodzi podrażnienia. Naparem z bratka polnego można przemywać twarz, natomiast płukanki świetnie sprawdzą się do pielęgnacji włosów i paznokci.
Bratek świetnie nadaje się także do pielęgnacji delikatnej okolicy oczu dzięki właściwościom łagodzącym podrażnienia. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego po produkty z jego dodatkiem powinny sięgać wszystkie posiadaczki cery naczynkowej.

Bratek polny – działanie i zastosowanie

 Lecznicze właściwości fiołka trójbarwnego wykorzystuje się w terapii wielu dolegliwości i schorzeń organizmu. Dzięki działaniu moczopędnemu warto stosować go przy zapaleniu pęcherza oraz innych chorobach układu moczowego. Bratek polny ma właściwości odtruwające, dlatego warto pić napar z suszu także przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego (np. jelitowych, żołądkowych, schorzeniach wątroby).

Bratek polny wspomaga także leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Warto stosować go w przypadku przeziębienia, grypy, zapalenia krtani, oskrzeli czy też przy kaszlu. Fiołek trójbarwny działa wykrztuśnie i pomaga oczyszczać oskrzela.

Dzięki właściwościom obniżającym ciśnienie bratek polny wspomaga leczenie nadciśnienia oraz innych chorób układu krążenia. Warto stosować go także w przypadku kruchości naczyń krwionośnych, co może objawiać się występowaniem pajączków, żylaków i hemoroidów. Parówki i nasiadówki z naparu z bratka powinny przynieść ulgę we wspomnianych dolegliwościach. Dodatkowo fiołek trójbarwny ma właściwości przeciwzapalne i lekko przeciwbólowe, warto więc stosować go w przypadku reumatyzmu, bólu mięśni oraz stawów.

Bratek – jak stosować?

Bratek polny najlepiej sprawdza się stosowany w postaci naparu. Jak go przyrządzić? Zalej torebkę lub 1-2 łyżeczki suszu szklanką wrzątku i zaparzaj przez 15-20 minut. Po tym czasie napój będzie gotowy do wypicia. W przypadku dolegliwości lub wspomagająco w leczeniu schorzeń wymienionych powyżej warto pić 1-2 kubki takiego naparu dziennie.

Napar z fiołka trójbarwnego można stosować także zewnętrznie. Na trądzik i zanieczyszczenia skóry świetnie sprawdzi się parówka na twarz, natomiast na naczynka krwionośne czy też podrażnienia oczu możesz sporządzić domowy tonik z bratka, a następnie przemywać nim wybrane miejsca za pomocą wacika kosmetycznego.
Autorka: Olga Wacholc