Data publikacji:

Tahini: czym jest? Jakie ma właściwości?

Tahini, czyli inaczej pasta sezamowa, na dobre zadomowiła się w naszej kuchni wraz z coraz większą popularnością dań pochodzących z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W poniższym artykule nie tylko podpowiadamy, jak wykorzystywać potencjał tahini podczas przygotowania codziennych posiłków. Zdradzamy również, dlaczego w ogóle pastę sezamową warto włączyć do jadłospisu. Okazuje się bowiem, że ten niepozorny składnik kryje w sobie wiele drogocennych składników odżywczych.

tahini

Tahini - co to jest?

Na sklepowych półkach – i dotyczy to nie tylko delikatesów ze zdrową żywnością – znajdziemy coraz częściej tahini zamkniętą w słoiczku. To pasta, która wytwarzana jest z ziaren sezamu i stanowi podstawę dań kuchni izraelskiej, indyjskiej, tureckiej czy nawet greckiej. Charakteryzuje się nieco gorzkim smakiem, beżowym kolorem i gęstą konsystencją. Gdy szukamy tahini z dobrym składem, pamiętajmy, że powinna zawierać ona wyłącznie sezam i nic więcej - wszelkie dodatki są w niej zbędne. Pasta sezamowa sama w sobie może wydawać się średnio smaczna, ale to ona pozwoli wydobyć z orientalnych dań ich potencjał.

Tahini może ulec rozwarstwieniu, ale jest to zupełnie naturalne. Jeśli więc zobaczymy w słoiczku warstwę oleju oddzieloną na górze od gęstej masy, nie powinno wzbudzić to naszego niepokoju. Wystarczy, że pastę przemieszamy łyżką i dzięki temu przywrócimy jej pożądaną konsystencję. Płynna, tłusta warstwa na górze to nic innego jak olej sezamowy, który powstał ze zblendowanych ziaren sezamu wykorzystanych do przygotowania tahini.

Kto zatem powinien zadbać o zapas tahini? Do czego ją wykorzystamy? Stanowi podstawę doskonałego hummusu, nie zrobimy bez niej baby ghanoush, aromatycznych sosów czy słodkich baz do orientalnych wypieków. Nawet niewielki dodatek tej pasty sprawia, że przygotowane potrawy nabierają przyjemnego, sezamowego posmaku. Czy to jedynie możliwość wszechstronnego wykorzystywania tahini w kuchni sprawia, że powinniśmy zacząć z nią swoją przygodę? Tahini jest również bardzo wartościowym produktem, więc miłośnicy zdrowej i smakowitej kuchni w jednym pokochają ją ze zdwojoną siłą.

Tahini – właściwości, kalorie, składniki odżywcze

Wiemy już, że dobra tahini zawiera wyłącznie ziarna sezamu. Na pastę w 60% składają się tłuszcze, a w 20% białka. Będzie więc ona doskonałym urozmaiceniem codziennych posiłków sportowców, wegan oraz wegetarian. Po tahini śmiało mogą sięgać osoby stosujące popularną dietę keto, która składa się w większości właśnie z tłuszczów oraz białek.

A ile kalorii kryje się w 100 g tahini? Odchudzanie z tą pastą jest jak najbardziej możliwe, mimo że zawiera ona około 600 kcal. To sporo, pamiętajmy jednak, że do konkretnych dań zużywamy jej niewielkie ilości. Nie musimy obawiać się wysokiej kaloryczności tahini, jeśli będziemy stosować ją z umiarem. Co więcej – nawet odrobina pasty sezamowej dziennie korzystnie wpłynie na nasz organizm. Wszystko to za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych! Dlaczego warto dbać o ich regularne spożywanie? Oto zalety:

  • wspierają prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, a w efekcie – chronią przed miażdżycą, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, przeciwdziałają zawałom serca, normują ciśnienie tętnicze krwi; 
  • wspomagają zmniejszanie stanów zapalanych skóry; 
  • regulują pracę hormonów; 
  • umożliwiają lepsze wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach; 
  • dbają o prawidłową pracę układu nerwowego, wzmacniają wzrok oraz polepszają koncentrację.

Antyutleniacze, takie jak lignany, także znajdziemy w jakościowej tahini. Co to jest za grupa składników? Lignany należą do flawonoidów i zdecydowanie warto wybierać produkty, dzięki którym zapewnimy sobie ich odpowiednią podaż. Oto ich zalety:

  • lignany również dbają o zdrowie układu sercowo-naczyniowego; 
  • neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników 
  • poprawiają trawienie; 
  • zabezpieczają narządy wewnętrzne przed stłuszczeniem; 
  • wspierają zachowanie równowagi hormonalnej (przykładowo w okresie menopauzy); 
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory hormonozależne; 
  • wzmacniają odporność; 
  • poprawiają funkcje poznawcze.

Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyutleniaczy znajdziemy w tahini także inne substancje odżywcze. Pasta sezamowa jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz żelaza, wapnia, magnezu, manganu czy cynku. Zadbajmy więc o różnorodność naszych posiłków i znajdźmy miejsce na włączenie do nich wartościowego tłuszczu, który korzystnie wpłynie na pracę naszego mózgu, naczyń krwionośnych i serca!

Tahini – jak zrobić pastę sezamową samodzielnie w domu?

Tahini domowe jest bardzo łatwe do przyrządzania – wymaga jedynie cierpliwości i bardzo mocnego blendera typu żyrafa. Aby przyrządzić samodzielnie pastę, musimy zaopatrzyć się wyłącznie w sezam. Z jednej szklanki przyrządzimy około 120 ml gotowej tahini. Na początku ziarna powinniśmy delikatnie podprażyć na suchej patelni, tak aby nabrały lekko złotego aromatu. Gdy tak się stanie, wrzucamy sezam do kielicha blendera i zaczynamy ich blendowanie. Cały proces powinien trwać około 10-15 minut.

Początkowo ziarna mogą przywierać do sprzętu, dlatego ważne jest ich oddzielanie łyżką i cierpliwe czekanie aż sezam zacznie mięknąć i przemieniać się w gęstą, kremową papkę. Samodzielnie przygotowaną pastę wystarczy przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce. Jak ją wykorzystywać? Prezentujemy przepis na klasyczny hummus, który urozmaici smak kanapek i sprawdzi się jako dip do warzyw!

  • 1 słoik ciecierzycy w zalewie; 
  • 2 łyżki tahini; 
  • odrobina soku z cytryny; 
  • 100 ml oliwy;
  • ząbek czosnku; 
  • sól, pieprz, ½ łyżeczki kminku, ½ łyżeczki papryki wędzonej.
  1. Ciecierzycę odcedzamy na sitku i przepłukujemy zimną wodą. 
  2. Ciecierzycę należy umieścić wraz z czosnkiem w pojemniku blendera i zacząć miksować. Gdy ciecierzyca przemieni się w gładką masę, dodajemy do niej tahini, oliwę, sok z cytryny i przyprawę i kontynuujemy blendowanie tak, by nasz hummus stał się jak najbardziej kremowy.

Smacznego! 

Autorka: Anna Mlonka