Data publikacji:

Co to są sinice? Co powodują?

Sinice (cyjanobakterie) to organizmy samożywne należące do królestwa bakterii. Ich zakwit w morzu występuje głównie w gorące dni letnie. Wydzielają one toksyny, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka. Jak rozpoznać sinice? Jakie są objawy zatrucia cyjanobakteriami? Sprawdź w artykule!
co to są sinice

Sinice – co to jest?

Sinice, zwane również cyjanobakteriami lub cyjanofitami, to organizmy należące do prokariotów (królestwa bakterii). Są one samożywne, gdyż zdolne są do przeprowadzania procesu fotosyntezy. W naszym kraju spotykane są głównie w Morzu Bałtyckim. Podczas zakwitów wydzielają one toksyny, które mogą być groźne dla zdrowia i życia człowieka. Tworzą one kolonie w formie nici lub nieregularnych skupisk. Gdy sinice kwitną w kąpieliskach, są one zamykane. W artykule przedstawiamy, dlaczego organizmy te są tak niebezpieczne dla zdrowia i jak je rozpoznać.

Sinice w morzu – kiedy kwitną?

Sinice kwitną w Bałtyku zwykle latem (ewentualnie późną wiosną). Najczęściej dzieje się tak w upalne dni, gdy temperatura wody i powietrza jest wysoka. Ponadto cyjanobakterie kwitną chętniej w zanieczyszczonych zbiornikach. Dlatego właśnie tak często pojawiają się latem w Morzu Bałtyckim.

Sinice w morzu – co powodują?

Sinice w morzu podczas zakwitu wydzielają szkodliwe toksyny, które mogą powodować wiele groźnych objawów. Zatrucie sinicami może nastąpić w wyniku wypicia skażonej wody lub nawet kąpieli w takim zbiorniku. Lekkie zatrucie sinicami może objawiać się wysypką, rumieniem i świądem skóry. Do tego dojść mogą zapalenie spojówek, bóle brzucha, biegunka i wymioty. W cięższych przypadkach występują bóle mięśni, gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu.

Sinice w najcięższych przypadkach mogą powodować ostre zatrucia objawiające się niewydolnością oddechową, porażeniem mięśni, uszkodzeniem wątroby i układu nerwowego. Dodatkowo mogą wywoływać alergie. Jak widać, te z pozoru niegroźne cyjanobakterie mogą wywoływać naprawdę groźne objawy. Dlatego zdecydowanie nie wolno kąpać się w zbiornikach wodnych, w których występuje zakwit sinic!

Zatrucie sinicami – leczenie

Zatrucie sinicami można leczyć jedynie objawowo. W przypadku lżejszej postaci choroby objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak po kąpieli w skażonej wodzie masz gorączkę, silne wymioty i bóle brzucha, kłopoty z oddychaniem lub problemy neurologiczne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub zgłoś do szpitala!

Jak rozpoznać sinice?

Gdy już wiesz, co to są sinice, musisz nauczyć się je rozpoznawać. Najskuteczniejszą metodą na uniknięcie zatrucia jest kąpiel jedynie na strzeżonych kąpieliskach. Są tam regularnie prowadzone badania jakości wody. Jeśli zostaną w niej wykryte sinice, na plaży natychmiast wywieszona będzie czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli. Zanim udasz się nad wodę w gorący dzień, sprawdź komunikaty lokalnego sanepidu. Jeśli kąpielisko jest zamknięte z powodu zakwitu sinic, z pewnością sanepid będzie informował o tym na swojej stronie internetowej, Facebooku czy też Twitterze.
Jeśli jednak nie lubisz strzeżonych plaż i chcesz udać się na niestrzeżone kąpielisko, musisz nauczyć się rozpoznawać, jak wygląda zakwit sinic. Cyjanobakterie występują głównie w zanieczyszczonych zbiornikach w upalne dni, gdy temperatura wody również jest dość wysoka. O ich zakwicie świadczą nieprzyjemny zapach wody oraz pojawiające się na niej gęste kożuchy. Na brzegu może zbierać się piana. Czasem woda przyjmuje charakterystyczny, zielonkawy kolor, a masywny zakwit sinic w wodzie widać z lotu ptaka. Pamiętaj, aby nigdy nie kąpać się w zbiorniku, w którym kwitną cyjanobakterie. Zdrowie jest znacznie cenniejszą rzeczą niż przyjemny dzień spędzony na plaży!
Autorka: Olga Wacholc