Data publikacji:

Przyczyny opóźnienia okresu: co może oznaczać spóźniający się okres?


Opóźnienie miesiączki to przeważnie powód do dużego stresu. Przyczyny takiej sytuacji mogą być bowiem naprawdę różne. Spóźniający się okres zwykle kojarzony jest z zajściem w ciążę, jednak to nie jedyna kwestia przyczyniająca się do takiego stanu rzeczy. W tym artykule sprawdzimy, jakie są przyczyny opóźnienia okresu i czy każda z nich jest na tyle poważna, że wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli twoja miesiączka się opóźnia, koniecznie zostań z nami!
tampon

Kiedy okres się spóźnia?


Na początku warto ustalić, kiedy właściwie możemy mówić o opóźnieniu miesiączki. Zazwyczaj kobiety krwawią co 26-35 dni. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Większość pań regularnie śledzi swoje cykle, co jest bardzo istotne. Każde odchylenie może bowiem informować o zmianach zachodzących w organizmie. Przyjęło się, że jeśli różnice w występowaniu miesiączki nie przekraczają 7 dni, cykl można uznać za regularny. Inaczej jest jednak wówczas, gdy krwawienie nie pojawia się znacznie dłużej, a opóźnienie okresu wynosi np. 2 tygodnia bądź więcej. W takim przypadku warto poszukać przyczyny spóźnienia.

Co wpływa na opóźnienie okresu?


Na opóźnienie okresu może wpłynąć naprawdę wiele czynników. Nie wszystkie mają związek z potencjalnymi chorobami, dlatego warto najpierw sprawdzić ich występowanie, zanim wpadniemy w panikę. Jedną z częstszych przyczyn opóźnienia miesiączki jest stres. Niełatwo sobie z nim poradzić, zwłaszcza że spóźniające się krwawienie zwykle go wzmaga. Opóźnienie okresu przez stres to poważny problem. Jedynym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest relaks. Wskazane są więc ciepłe (ale nie gorące!) kąpiele rozluźniające, masaż pleców w okolicy lędźwiowej, masaż brzucha, a nawet seks z partnerem. Te wszystkie czynności wpłyną na ukojenie nerwów i rozluźnią spięte mięśnie, co może przyczynić się do wywołania opóźnionego okresu.

Przyczyny opóźnienia okresu


Oprócz stresu występuje szereg innych czynników, które mogą wywołać opóźnienie miesiączki. Są to np.:

• nieprawidłowa dieta, uboga w tłuszcze,
• szybkie schudnięcie lub przybranie na wadze, • podróże – zwłaszcza pomiędzy strefami czasowymi,
• duży wysiłek fizyczny,
• przemęczenie,
• zmiana diety,
• problemy ze snem,
• zmiana klimatu,
• infekcje intymne i ogólnoustrojowe,
• zmiany hormonalne.

Wśród przyczyn opóźnienia okresu są oczywiście wszelkie schorzenia o podłożu hormonalnym, dlatego warto skonsultować swoją przypadłość z lekarzem. Choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników czy hiperprolaktynemia mogą wpłynąć na opóźnienie miesiączki.

Opóźnienie okresu z powodu ciąży


Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o opóźnieniu okresu, jest ciąża. Kobiety aktywne seksualnie zazwyczaj z tym wiążą przesunięcia cyklu. Jeśli twój okres spóźnia się o kilka lub kilkanaście dni, a w ciągu ubiegłych tygodni odbyłaś stosunek płciowy, warto zweryfikować możliwość zajścia w ciążę przy pomocy testu ciążowego. Należy też zwrócić uwagę na to, czy opóźnieniu miesiączki nie towarzyszą inne objawy, takie jak: tkliwość piersi, mdłości i omdlenia, bóle brzucha, podwyższona temperatura ciała czy częste oddawanie moczu. Jeśli test ciążowy okaże się pozytywny, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Należy pamiętać, że opóźnienie okresu może mieć różne przyczyny i nie zawsze związane jest z nieprawidłowościami. U młodych dziewcząt przesunięcia krwawienia są całkowicie naturalne, a ich ustabilizowanie może potrwać nawet około dwóch lat. Również kobiety po 45. roku życia często obserwują opóźnienia miesiączki. W tym przypadku przyczyną jest wchodzenie w wiek okołomenopauzalny i stopniowe wyciszanie cykli przez organizm. Jednak bez względu na to, skąd wynika opóźnienie okresu, warto skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że nie jest ono objawem choroby.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.