Data modyfikacji:

Praca rąk w trakcie biegu – ważna czy nie?

Autor: Sylwia Stwora

Jednym z podstawowych błędów początkujących biegaczy jest skupianie się na prawidłowym stawianiu stopy, pomijając to, jak powinny zachowywać się ich ramiona. Tymczasem odpowiednia praca rąk w trakcie biegu znacząco poprawia ekonomię podejmowanego wysiłku fizycznego.

Aby przekonać się, że ruch wykonywany przez ręce w trakcie biegu może wiele zmienić, wystarczy, że przez minutę będziesz biegła, trzymając je nieruchomo opuszczone wzdłuż tułowia lub schowane w kieszeni. Problemem nie tylko staje się utrzymanie poprawnej sylwetki i dyskomfort, ale także szybko narastające zmęczenie. Zaczynasz się garbić przez co zmniejszasz wydolność swoich płuc, a co za tym idzie – tracisz na wydajności i możesz nabawić się bólu pleców.

Podobnie jak rozkładanie ramion tak, jakbyś chciała coś siać, trzymanie ich zbyt wysoko, zaciskanie dłoni w pięść czy nadmierne machanie barkami i skręcanie tułowia, znacząco utrudniają trening. Tymczasem nie na darmo mówi się, że „ręce napędzają bieg”, bowiem swobodna i odpowiednia praca górnej części ciała przełoży się na poprawę techniki biegu, a szybkość pracy rąk – na lepsze wyniki.

Prawidłowa praca rąk w trakcie biegu to wypadkowa kilku elementów. Ważne jest, aby była ona skoordynowana z pracą nóg. Synchronizacja musi być zachowana niezależnie od tego, w jakim tempie biegniesz i być proporcjonalna do zmiany szybkości. Ręce podczas treningu powinny być ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni (lub nieco mniejszym).

Ruch o charakterze wahadłowym (równo w przód i w tył) musi odbywać się blisko ciała i w linii prostej. Zwróć też uwagę, aby dłonie były zamknięte (nie zaciśnięte), skierowane wnętrzem do siebie oraz nie przekraczały linii bioder (w dole) i poziomu barków (w górze).

W wypracowaniu prawidłowego ruchu rąk w trakcie biegu pomocne będą ćwiczenia typu pompki, wymachy, skipy czy dynamiczne krążenia, również z obciążeniem w postaci np. hantli.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

2022-12-25
Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

2022-11-28
Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...