Data publikacji:

Najlepsza maść znieczulająca: jaką wybrać?

Urazy i stłuczenia potrafią uprzykrzać życie. Nie musisz jednak zbyt cierpieć: aby skutecznie uśnieżyć ból, zastosuj maść znieczulającą. To produkt, który pomoże ci w krótkim czasie zminimalizować odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości i szybciej wrócić do pełnej sprawności. Jaka jest najlepsza maść znieczulająca? Co wziąć pod uwagę, wybierając produkt? Których składników poszukiwać w składzie, a których unikać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.
najlepsza maść znieczulająca

Maść znieczulająca – co to?

Maść znieczulająca to specjalny farmaceutyczny produkt, który został stworzony w celu łagodzenia dolegliwości związanych z bólem i redukcji odczuwanego dyskomfortu. Dostępna jest w różnych postaciach, takich jak np. żele lub kremy, co pozwala na jej wykorzystanie w różnorodnych sytuacjach medycznych. Kluczowym składnikiem maści znieczulającej zazwyczaj jest anestetyk, substancja zdolna do bezpośredniego działania na obszarze ciała, który może doświadczyć bólu.
Maści znieczulające mogą przyspieszać proces gojenia tkanek w obszarach narażonych na urazy lub poddawanym zabiegom medycznym. Poprzez zmniejszanie uczucia bólu, wspomagają organizm w skoncentrowaniu swoich zasobów na procesie regeneracji. W efekcie maści znieczulające przynoszą pacjentom ulgę od bólu.

Najlepsza maść znieczulająca – najskuteczniejsze składniki aktywne

Przykłady powszechnie stosowanych anestetyków w najlepszych maściach znieczulających to prokaina oraz lidokaina.
Prokaina jest silnym miejscowym środkiem znieczulającym. Działa poprzez blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych w miejscu, gdzie została zastosowana. Dzięki temu tłumi przesyłane przez nerwy sygnały bólowe, co pozwala na redukcję odczuwanego dyskomfortu przez pacjenta. Prokaina znajduje szerokie zastosowanie w różnych procedurach medycznych, takich jak zabiegi dentystyczne, punkcje czy małe operacje skórne.
Lidokaina jest jednym z najczęściej stosowanych anestetyków miejscowych. Podobnie jak prokaina, działa poprzez blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych, co prowadzi do znieczulenia obszaru aplikacji. Lidokaina jest używana w szeregu procedur medycznych, w tym w stomatologii, chirurgii plastycznej, anestezjologii i w wielu innych dziedzinach medycyny. Jej wszechstronne zastosowanie sprawia, że jest jednym z najważniejszych anestetyków miejscowych dostępnych w medycynie.
W przypadku maści znieczulających zawierających prokainę lub lidokainę, pacjenci mogą doświadczać znacznego zmniejszenia bólu lub dyskomfortu w obszarze ich zastosowania. Dlatego te substancje są często wybierane do ułatwiania procedur medycznych lub łagodzenia dolegliwości bólowych w różnych sytuacjach klinicznych.

Maść znieczulająca – na receptę czy bez recepty?

Maści znieczulające zawierające lidokainę oraz prokainę zazwyczaj dostępne są na receptę, dlatego jeśli zależy ci na posiadaniu takiej na własny użytek, powinieneś udać się do swojego lekarza.
Na rynku dostępne bez recepty są nieco słabsze preparaty lub takie, które łagodzą ból i przynoszą ulgę np. po drobnych urazach związanych z aktywnością fizyczną (upadki, obicia) lub podczas wyżynania się tzw. zębów mądrości.

Jak długo utrzymuje się działanie znieczulenia w kremie?

Czas trwania znieczulenia w kremie zależy przede wszystkim od składników aktywnych w nim zawartych oraz ich stężenia, a także od tego, na jak dużym obszarze ciała został zastosowany specyfik. Generalnie ujmując, znieczulenie w kremie jest zwykle krótkotrwałe i trwa od kilku minut do kilku godzin. Taki produkt zaczyna działać około 20–30 minut od zastosowania.

Maść znieczulająca – przeciwskazania

Istnieją sytuacje, w których stosowanie maści znieczulających jest niewskazane. Przede wszystkim jest to uczulenie na składniki danego produktu, ale również uszkodzona skóra (otarcia, otwarte rany, oparzenia) oraz ciąża i karmienie piersią. Szczególną ostrożność powinno zachować się przy próbie podania maści znieczulającej niemowlętom oraz dzieciom, a także przy przyjmowaniu innych leków. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Najlepsza maść znieczulająca – nasze propozycje

Bobodent

Bobodent to lek wydawany bez recepty o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, który przeznaczony jest przede wszystkim do łagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem u dzieci lub wyrzynaniem się zębów mądrości u dorosłych lub młodzieży. Ma również zastosowanie w stanach zapalnych w jamie ustnej (np. dziąseł lub błony śluzowej). Produkt można stosować od trzech do sześciu razy na dobę, najlepiej przed snem i po jedzeniu. 10 g maści kosztuje około 14,5 zł.

Stadiogel

Stadiogel to maść, którą w swoich apteczkach powinni mieć sportowcy – zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Dzięki zawartości mentolu, aloesu oraz olejków z eukaliptusa, mięty i rozmarynu skutecznie przynosi ulgę w razie wystąpienia kontuzji, naderwania, zwichnięcia lub stłuczenia. Dostępny jest w formie saszetki o pojemności 10 ml, dzięki czemu może być zawsze przy tobie. Porcja kosztuje około 4 zł.

Maść tygrysia chłodząca

Maść tygrysia chłodząca to produkt znany od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Naturalne składniki, takie jak m.in. eukaliptus, kamfora, rumianek i mentol, skutecznie pomagają uśnieżyć ból związany ze stłuczeniami, naderwaniami, zwichnięciami i złamaniami. Przyjemny zapach i uczucie chłodu pomagają również zrelaksować się i odprężyć.

Emla

Emla, jako jedyny specyfik w naszym zestawieniu, jest lekiem dostępnym na receptę. W swoim składzie zawiera zarówno lidokainę, jak i prokainę. Miejscowo znieczula miejsca, na które został nałożony. Nadaje się do stosowania przed wykonaniem zastrzykuj oraz przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi dokonywanymi na powierzchni skóry.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus