Data modyfikacji:

Łuszczyca – czy można się nią zarazić? Przyczyny, objawy i leczenie łuszczycy

Autor: Natalia Ciszewska

Łuszczyca to podstępna i tajemnicza choroba. Może zaatakować każdego, w każdym wieku. Zmiany pojawiają się najczęściej na skórze kolan i łokci, ale mogą zlokalizować się także na głowie lub w okolicach miejsc intymnych. Czynnikiem wywołującym chorobę może być między innymi... stres! Sprawdź, jakie są objawy choroby, jak leczyć łuszczycę i czy można się jej pozbyć raz na zawsze.

Przyczyny łuszczycy

Co to jest łuszczyca? Jest to najczęściej występująca choroba skóry. Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są jej przyczyny. Najprawdopodobniej jest to choroba autoimmunologiczna. Komórki obronne organizmu zamiast walczyć z czynnikami obcymi, np. wirusami, atakują komórki skóry. W wyniku tego ataku naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać, przez co powstaje srebrzystobiała łuska.

Uwaga: łuszczyca nie jest zakaźna! Możesz bez obaw podać rękę osobie chorej na tę dermatozę. Nie musisz się obawiać, że zachorujesz.

Łuszczyca – predyspozycje:

Przyczyny powstawania łuszczycy mają związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego, ale nie tylko. Choroba jest przekazywana genetycznie. Jeśli została stwierdzona u jednego z rodziców, to prawdopodobieństwo wystąpienia łuszczycy u potomstwa wynosi około 25%. W przypadku, kiedy dwoje rodziców cierpi na łuszczycę, prawdopodobieństwo to wzrasta i wynosi ponad 50%.

Choroba może ujawnić się w każdej chwili pod wpływem działania różnych bodźców na organizm. Czynniki, które najczęściej wywołują łuszczycę to:

  • czynniki zakaźne (bakterie, wirusy)
  • niektóre leki (antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki hormonalne)
  • podrażnienie skóry (zadrapanie, otarcie)
  • stres
  • cukrzyca
  • dna moczanowa
  • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów
  • W jakim wieku pojawiają się łuszczycowe zmiany?

    Choroba ujawnia się najczęściej w wieku 12-40 lat, ale młodsze dzieci i osoby starsze również mogą chorować. Łuszczyca atakuje z zaskoczenia. Nie można jej przewidzieć.

     

    Czy stres może zaostrzyć objawy łuszczycy?

    Tak. Stres, lęki i negatywne emocje mogą nasilić objawy. Jeśli chorujesz, pamiętaj, by zadbać nie tylko o swoją skórę, ale także o dobre samopoczucie. Zapisz się na jogę, zacznij medytować, albo zacznij biegać! Endorfiny uwalniane podczas treningu wprawią cię w dobry nastrój.

    Łuszczyca – objawy

    Jak wygląda łuszczyca? Charakterystycznym objawem są owalne lub okrągłe, żywoczerwone ogniska na skórze. Są pokryte srebrzystą łuską, która powstaje w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka. Zmiany są zazwyczaj pojedyncze, ale z czasem mogą się ze sobą zlewać.

    W jakich miejscach powstają zmiany chorobowe? Wykwity powstają najczęściej na skórze łokci i kolan, w okolicy pośladków, na owłosionej skórze głowy i za uszami. Mogą pojawić się także w innych miejscach.

    Objawy łuszczycy to przede wszystkim zmiany skórne, ale nie tylko. Zmiany mogą dotyczyć także stawów. Ze względu na różnorodność zmian i ich lokalizacji, można wyróżnić wiele typów choroby. Najczęściej występujące typy łuszczycy to:

  • łuszczyca zwykła (pospolita) – ten typ występuje najczęściej. Dotyka około 80-90% chorych na łuszczycę. Zmiany są czerwone od podstawy, pokryte srebrzystymi łuskami.
  • łuszczyca brodawkująca – naskórek na zmianach łuszczycowych nadmiernie rogowacieje.
  • łuszczyca wysiękowa – zmiany znajdują się w pachwinach, pod pachami i w okolicy narządów płciowych.
  • łuszczyca plackowata – żywoczerwone, owalne, lub okrągłe ogniska na skórze. Zmiany są duże, mogą się ze sobą zlewać.
  • łuszczyca kropelkowata – zmiany są małe (wielkości główki szpilki do 2 cm), pojedyncze i liczne. Występują najczęściej na tułowiu.
  • łuszczyca stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów) – to najgroźniejsza forma łuszczycy. Objawy to ból stawów, zesztywnienie, obrzęk, a nawet dna moczanowa.
  • łuszczyca uogólniona (erytrodermia łuszczycowa) – zmiany zajmują większą powierzchnię ciała. Może im towarzyszyć ból i obrzęk.
  • łuszczyca paznokci – często mylona z grzybicą paznokci. Występuje często jednocześnie z łuszczycą stawową, lub uogólnioną. W płytce paznokciowej powstają rowki i zagłębienia, a naskórek pod paznokciem nadmiernie rogowacieje.
  • SZAMPON KONOPNY PRZECIW ŁUSZCZYCY - 71,90 zł

    Gdzie leczyć łuszczycę?

    Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu na konsultację, jeśli podejrzewasz u siebie schorzenie. Internista wypisze ci skierowanie do dermatologa, który zajmuje się chorobami skóry. Możesz też zapisać się na konsultację dermatologiczną prywatnie. Koszt prywatnej konsultacji u dermatologa to 100-180 zł.

    Rozpoznanie łuszczycy opiera się na objawach klinicznych, czyli typowych zmianach skórnych. Jedynie w części przypadków trzeba pobrać biopsję skóry, by móc postawić dobrą diagnozę.

    Łuszczyca – leczenie

    Leczenie łuszczycy opiera się na stosowaniu preparatów, które usuwają powstałe łuski i zapobiegają ich nadmiernemu tworzeniu się. Leki przeznaczone do stosowania miejscowego:

  • maść salicylowa
  • maść mocznikowa
  • dziegcie
  • witamina D3
  • retinoidy
  • Leczenie miejscowe może nie wystarczyć w walce z łuszczycą. W niektórych przypadkach lekarz zaleca terapię uogólnioną. Polega ona na przyjmowaniu leków, które osłabiają działanie komórek atakujących skórę. Niestety, leki nie działają wybiórczo. Skutkiem ubocznym terapii może być immunosupresja, czyli osłabienie naturalnej odporności organizmu, uszkodzenie wątroby, podatność na zakażenia wirusowe, bakteryjne, a nawet grzybicze.

    Inne metody leczenia to: fototerapia, fotochemioterapia, fotofereza.  Dodatkowo, objawy choroby można złagodzić dzięki kąpielom w solankach.

     

    Nacomi - czysta sól z Morza Martwego - 15,99 zł

    Czy łuszczycę można całkowicie wyleczyć?

    Łuszczyca skóry ma charakter przewlekły, a jej przebieg jest nieprzewidywalny. Objawy można złagodzić, stosując odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że choroba może w każdej chwili powrócić. Niestety, wciąż nie ma leku, który rozprawiłby się z łuszczycą raz na zawsze.

    Jak zapobiegać nawrotom łuszczycy?

  • Znajdź sposób na stresy dnia codziennego.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – zdrowo się odżywiaj, wysypiaj się i uprawiaj sporty.
  • Nie pal papierosów a alkohol spożywaj okazyjnie.
  • Zrezygnuj z kosmetyków z dodatkiem alkoholu.
  • Chroń skórę przed skaleczeniami.
  • Zakładaj przewiewne ubrania.
  • Nie używaj gąbek.
  • Nawilżaj skórę.
  • A może, by tak pojechać na wakacje nad Morzem Martwym? Słone morze, gorące słońce i brak trosk mogą zdziałać cuda! Opalanie się i kąpiele w słonej wodzie poleca się szczególnie osobom ze zmianami łuszczycowymi. Większość chorych widzi znaczną poprawę po opalaniu się. Schowaj bluzki z długimi rękawami i spodnie do kostek do szafy, i wyjdź na słońce. Wakacje mogą się okazać najlepszym lekarstwem.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...