Data modyfikacji:

Afty w jamie ustnej - leczenie i zapobieganie

Autor: Natalia Ciszewska

Afty to niewielkie owrzodzenia, które mogą pojawić się w jamie ustnej z wielu powodów. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania aft, jak je leczyć i czym różnią się afty od pleśniawek.

Co to są afty?

Afty to zmiany o charakterze nadżerek (są także nazywane owrzodzeniami). Mogą występować pojedynczo lub mnogo w jamie ustnej. Zazwyczaj są małe, ale mogą też pojawiać się afty duże, o średnicy powyżej centymetra. Występują na dziąsłach, podniebieniu, języku i na wewnętrznej części policzków i warg.

Afty w jamie ustnej – przyczyny:

  • mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej (przez szczoteczkę do zębów z twardym włosiem, przez aparat ortodontyczny, podczas zabiegów stomatologicznych lub przez spożywanie twardych pokarmów - np. orzechów włoskich)
  • niedobór witamin i składników mineralnych (zwłaszcza witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza)
  • długotrwała antybiotykoterapia
  • stres
  • osłabienie układu immunologicznego
  • alergie
  • choroby autoimmunologiczne (np. zakażenie wirusem HIV)
  • zaburzenia hormonalne
  • Tabletki na zajady i afty Lips - 10,29 zł

    Afty w jamie ustnej – objawy

    Możesz odczuwać miejscowe mrowienie i swędzenie w jamie ustnej jeszcze przed ich pojawieniem się. Wskutek procesu zapalnego pojawiają się niewielkie, okrągłe owrzodzenia. Po około 1-3 dniach pokrywają się białym lub szarym nalotem. Towarzyszy temu ból i dyskomfort. Mogą utrudniać przyjmowanie pokarmu. Okoliczne węzły chłonne mogą ulec powiększeniu.

    Nadżerki goją się po około 10-30 dniach. Po tym czasie najczęściej nie ma po nich śladu, jednak jeśli nadżerka jest duża, może pozostać po niej blizna. Nigdy sama nie rozdrapuj aft!

    Afty – leczenie

    Afty, które powstały przez mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej w jamie ustnej, goją się najczęściej samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Możesz złagodzić ból i przyspieszyć ich gojenie się za pomocą preparatów na afty z apteki bez recepty lub domowych sposobów na afty.

    Preparaty na afty z apteki bez recepty

    Płukanki

    Płyn do płukania pomaga w utrzymaniu błony śluzowej jamy ustnej w dobrej kondycji. Dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej, dzięki czemu dobrze sprawdza się w przypadku aft w trudno dostępnych miejscach - np. za ostatnim zębem trzonowym. Płukanki często mają przyjemny, słodki smak, dzięki czemu można je z łatwością stosować także u dzieci.

    Żele

    Preparaty w formie żelu zazwyczaj mają dołączony aplikator, dzięki któremu możesz precyzyjnie aplikować lek na aftę. Żel tworzy kleisty opatrunek, który osłania nadżerkę. Dzięki temu możesz swobodnie jeść, nie martwiąc się o uszkodzenie afty. Preparat dodatkowo łagodzi ból.

    Afty – jaki lekarz ci pomoże, i kiedy się do niego udać?

    Afty zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarza. Goją się samoistnie przy pomocy preparatów z apteki czy domowych sposobów na afty. W przypadku kiedy afty nie chcą się goić lub kiedy pojawiają się częściej niż raz w roku – udaj się do stomatologa.

    Nawracające afty mogą być jedynie objawem towarzyszących schorzeń. Choroby, jakie należy wykluczyć w przypadku nawracających to:

  • choroba refluksowa
  • zapalenie zatok
  • schorzenia migdałków
  • cukrzyca
  • celiakia
  • pasożyty w przewodzie pokarmowym
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • zakażenie wirusem opryszczki
  •  

    Czy można iść do stomatologa na wizytę z aftą?

    Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyś musiała odwoływać planowaną od dawna wizytę u dentysty. Afta nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów stomatologicznych.

    Lekarz przy okazji wizyty może zastosować kauteryzację, czyli wypalenie aft za pomocą ciepła lub środków chemicznych. Przyspieszy to gojenie się nadżerki.

    Domowe sposoby na afty

    Domowe sposoby na nadżerki przede wszystkim łagodzą ból, i mogą przyspieszyć proces gojenia. Należy jednak pamiętać, że afta nie zniknie za ich sprawą.

  • Herbata w woreczkach
  • Przyłóż wcześniej zaparzony, lekko ostudzony woreczek herbaty do afty na kilka minut. Tanina, która jest składnikiem herbaty działa ściągająco, a ciepło przyspiesza gojenie.

  • Płukanka do jamy ustnej
  • Możesz kupić gotową płukankę w aptece lub stosować napar z szałwi, łopianu lekarskiego lub rumianku. Roztwór soli także świetnie się nadaje do płukania jamy ustnej. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki w szklance z letnią wodą. Płucz jamę ustną 2-4 razy dziennie.

  • Pasta z proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej
  • Łyżeczka proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej oraz kilka kropel wody wystarczą do sporządzenia gęstej masy, którą należy nakładać punktowo na aftę.

    Afty i pleśniawki – czym się różnią?

    Zarówno afty, jak i pleśniawki pojawiają się w jamie ustnej, są niewielkich rozmiarów, bolą i często są pokryte białym lub szarym nalotem. Nietrudno je ze sobą pomylić, bo wyglądają bardzo podobnie, ale powoduje je zupełnie coś innego.

    Przyczyny powstawania aft są różne: od niedoborów witamin po mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.

    Przyczyną powstawania pleśniawek są zawsze zakażenia grzybicze. Te zmiany dotyczą przede wszystkim niemowląt, które wkładają do buzi wszystko, co wpadnie im w rączki lub osób z upośledzonym układem odpornościowym. Zdrowi, dorośli ludzie rzadko mają pleśniawki w jamie ustnej. O wiele częściej pojawiają się u nich afty.

    Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma nadżerkę w jamie ustnej podobną do afty, skonsultuj tę zmianę z pediatrą. Być może konieczne będzie wprowadzenie leczenia.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...