Data modyfikacji:

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy i leczenie

Autor: Natalia Ciszewska

Czujesz parcie na pęcherz i ból przy oddawaniu moczu? To może być zapalenie pęcherza. Kobiety o wiele częściej niż mężczyźni borykają się z tym problemem. Wynika to z budowy anatomicznej i predyspozycji do zakażeń bakteryjnych układu moczowego i płciowego. Co na zapalenie pęcherza moczowego jest najlepsze? Sprawdź, jak zapobiegać i jak leczyć zapalenie dolnych dróg moczowych.

 

Zapalenie pęcherza moczowego – predyspozycje anatomiczne i fizjologiczne

Czynniki powodujące zakażenie dostają się do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Mężczyźni mają długą cewkę moczową (około 15-20 cm) w porównaniu do kobiet (4-6 cm). Droga, którą muszą pokonać drobnoustroje jest więc o wiele dłuższa w mężczyzn niż ta u kobiet.

Cewka moczowa znajduje się przy ujściu pochwy i blisko odbytu, czyli w miejscach, w których znajduje się duża liczba bakterii - jest to prawidłowe i niegroźne dla zdrowia. Nieprawidłowa higiena miejsc intymnych może spowodować, że przeniesiesz bakterie do cewki moczowej, w której bakterii być nie powinno.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego bakterie i nieprawidłowa higiena pochwy i okolicy intymnej, która sprzyja zakażeniu. Najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia pęcherza są pałeczki jelitowe (E.coli) lub gronkowce. Grzybicze zakażenie układu moczowego występuje o wiele rzadziej, dotyka osoby z osłabionym układem immunologicznym. Zapalenie pęcherza może także wystąpić po kontakcie seksualnym bez zabezpieczenia – dwoinka rzeżączki, chlamydie i mykoplazmy są przenoszone drogą płciową i mogą powodować między innymi zakażenie dolnych dróg moczowych. Przyczyną mogą się także okazać kamienie w pęcherzu moczowym, które podrażniają śluzówkę i powodują zapalenie.

Lactacyd - płyn ginekologiczny ochronny - 12,13 zł

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia dolnych dróg moczowych

 • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych
 • seks bez zabezpieczeń mechanicznych (prezerwatywy)
 • ciąża
 • cukrzyca
 • kamica nerkowa lub kamienie w pęcherzu moczowym
 • Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

  Objawy powodują dyskomfort i utrudniają wykonywanie nawet prostych czynności domowych. Początkowym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu. Silne parcie na pęcherz, częsta potrzeba korzystania z toalety mimo skąpej ilości oddawanego moczu - to kolejne częste objawy schorzenia. Może temu towarzyszyć ból podbrzusza, który nasila się podczas próby oddawania moczu i wzrost temperatury ciała. W skrajnych przypadkach w moczu może pojawić się krew.

   

  Zapalenie pęcherza moczowego – leki bez recepty

  Łagodne zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej, które trwa nie dłużej niż 5 dni można z powodzeniem wyleczyć za pomocą leków dostępnych w aptece bez recepty.

  Ich działanie jest moczopędne, przeciwskurczowe i odkażające układ moczowy. Pozwalają zwalczyć najczęstszą przyczynę problemu – zakażenie pałeczkami jelitowymi (E.coli). Jednak zanim zaczniesz je stosować, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do ich zażywania i działaniami niepożądanymi, jakie mogą powodować – przeczytaj ulotkę lub poproś farmaceutę o poradę.

  UroFuraginum max na zakażenia dolnych dróg moczowych - 8,68 zł

  Zapalenie pęcherza moczowego – kiedy do lekarza?

  Jeśli w ciągu dwóch dni łagodne objawy nie ustąpią, nie czekaj – udaj się na wizytę do lekarza rodzinnego. Konieczne może się okazać ogólne badanie moczu i wykonanie posiewu. Jeśli masz wysoką gorączkę, jesteś osłabiona i boli cię podbrzusze – zapisz się na wizytę do internisty od razu. Krew w moczu również jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Pamiętaj, że niektóre warzywa np. buraczki naturalnie zmieniają kolor moczu na różowy.

  Jeśli jesteś w ciąży i doskwierają ci nawet łagodne objawy zapalenia pęcherza, zadzwoń do swojego ginekologa i umów się na wizytę.

  Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

  Kluczowe jest, by leczyć przyczynę problemu, a nie tylko objawy. Dlatego tak ważna jest diagnostyka. Jeśli to bakterie – konieczne może się okazać przyjmowanie antybiotyku. Pamiętaj, by antybiotyk zażywać do końca, według zaleceń lekarza. Pod koniec terapii możesz czuć się lepiej, ale bakterie wciąż mogą być obecne w pęcherzu moczowym.

  Nie zapomnij o piciu około 2 litrów wody dziennie. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy doskwierają ci objawy zapalenia dolnych dróg moczowych. Leki przeciwzapalne dodatkowo mogą łagodzić ból i wyciszać zapalenie pęcherza moczowego.

  Zapalenie pęcherza moczowego – domowe sposoby leczenia

 • Stosuj ciepłe okłady na podbrzusze. Może to być termofor z ciepłą wodą.
 • Pij napary ziołowe z pokrzywy, skrzypu lub bratka.
 • Bierz ciepłe kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku.
 • Zakładaj ciepłe ubrania zakrywające plecy i uda.
 • Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego?

 • Unikaj korzystania z publicznych toalet.
 • Dbaj o higienę miejsc intymnych.
 • Zakładaj bawełnianą bieliznę i luźne spodnie lub spódnice.
 • Zrezygnuj z kąpieli w morzu w wietrzne dni.
 • Unikaj klimatyzacji i różnic temperatur.
 • Pij dużo wody (około 2-2,5 litrów dziennie).
 • Pij regularnie sok z czarnej porzeczki, jedz żurawinę, która zakwasza mocz i zapobiega infekcjom.
 • Zabezpieczaj się podczas seksu za pomocą prezerwatyw.
 • Oleofarm - sok z żurawiny 100 % -21,90 zł

  Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku – „choroba miesiąca miodowego”

  Seks sprzyja zakażeniu cewki moczowej i pęcherza moczowego, szczególnie jeśli odbywa się bez prezerwatywy. Podczas stosunku bakterie z okolicy odbytu i te bytujące w pochwie mogą zostać przeniesione i (mówiąc kolokwialnie) „wepchnięte” do cewki moczowej– to wystarczy, by rozwinęło się zapalenie.  Dodatkowo, podczas seksu mogą powstać mikrourazy i otarcia, które sprzyjają rozwojowi bakterii.

  Dlaczego zapalenie pęcherza moczowego po stosunku nazywane jest schorzeniem miesiąca miodowego? Zapalenie występuje na początku zbliżeń z nowym partnerem. Z czasem kobieta uodparnia się na florę bakteryjną, jaką posiada jej partner.

  Jeśli współżyjesz ze swoim partnerem bez mechanicznego zabezpieczenia (prezerwatywy), stosuj się do najważniejszej zasady profilaktyki zapaleń dolnych dróg moczowych– zawsze siusiaj po stosunku. W ten sposób naturalnie oczyścisz cewkę moczową z bakterii, które mogły zostać tam zawleczone. Dodatkowo, lekko kwaśny odczyn moczu niekorzystnie wpływa na rozwój niebezpiecznych bakterii. Nie musisz od razu po stosunku zrywać się z łóżka, ale pamiętaj, by nigdy nie zasypiać bez pójścia do toalety.

  Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydioza, rzeżączka i mykoplazmoza także mogą dawać objawy zapalenia pęcherza.  Pamiętaj o tym, jeśli decydujesz się na seks z nowym partnerem.

  Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

 • Zakładaj bawełniane majtki, unikaj noszenia stringów.
 • Zrezygnuj z perfumowanych podpasek i wkładek.
 • Zmieniaj wkładki i podpaski przy każdej wizycie w toalecie.
 • Bierz prysznic raz dziennie i podmywaj okolice intymne przed stosunkiem oraz przynajmniej raz dziennie w ciepłe dni.
 • Jeśli używasz chusteczek nawilżających do miejsc intymnych, wybieraj zawsze te hipoalergiczne.
 • Przeznacz oddzielny ręcznik do wycierania miejsc intymnych po kąpieli.
 • Używaj środków do higieny miejsc intymnych o kwaśnym pH.
 • Po siusianiu podcieraj się od przodu do tyłu, czyli w kierunku odbytu. Nigdy odwrotnie!